Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Jastrzębia pauza ze strony FEDu
  3. Szalony rajd amerykańskiego indeksu technologicznego
  4. Wyrok TSUE
  5. CD Projekt znowu w grze…

“Jastrzębia pauza” ze strony Rezerwy Federalnej

W środę (14.06.2023r.) poznaliśmy decyzję Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, czyli  w przedziale 5,00%-5,25%. Po dziesięciu kolejnych podwyżkach stóp w USA, Komitet Otwartego Rynku wstrzymał cykl zacieśniania polityki monetarnej. Niemniej, bardzo prawdopodobne jest, że cykl ten nie został jeszcze zakończony.  Można powiedzieć, że jest to pewien zwrot w polityce amerykańskiego banku centralnego, ponieważ taką przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych FED zastosował ostatni raz w maju 2022 roku. Większą uwagę inwestorzy poświęcili nie samej decyzji, a konferencji prasowej, na której prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell mówił o tym, że wstrzymanie podwyżek stóp procentowych jest najprawdopodobniej tylko chwilowe i w przyszłości czekają nas kolejne podwyżki. Powell dwukrotnie podkreślał, że większość członków komisji uważa, że dalsze podwyżki stóp w tym roku będą konieczne. Na chwilę obecną mediana projekcji członków Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) dla stóp procentowych, czyli tzw. dot-plot wskazuje poziom 5,6% na koniec 2023 roku. 

Poziom stóp procentowych w stanach zjednoczonych od kwietnia 2022 roku, źródło: tradingeconomics.com

Odczyty ważniejsze niż zapewnienia

We wtorek poznaliśmy istotne dane dotyczące poziomu inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Poziom inflacji za maj (r/r) wyniósł 4% wobec oczekiwań 4,1%. Jest to duży spadek w porównaniu z kwietniem, kiedy odczyty wskazały poziom 4,9%. Wydaje się, że dla rynku odczyty makroekonomiczne są istotniejsze niż decyzje i zapewnienia FED co do kolejnych podwyżek stóp. Amerykańskie indeksy w dalszym ciągu znajdują się na fali wzrostowej, a indeks S&P 500 dzień po “jastrzębiej” konferencji Powella, czyli w  czwartek (15.06.2023r.) zanotował wzrost o 1,22%.

Szalony rajd amerykańskiego indeksu technologicznego

Euforia związana z technologią AI wciąż trwa. Amerykański indeks technologiczny NASDAQ 100 w ubiegłym tygodniu (12-16.06.2023r.) zaliczył bardzo silne wzrosty. Sesję w czwartek (15.06.2023r.) zamknął o 1,2% wyżej i obecnie jest jednym z najsilniejszych indeksów na świecie. Kolejnym faktem potęgującą euforię była środowa (14.06.2023r.), długo oczekiwana decyzja FED o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Z kolei piątek (16.06.2023r.) był ważnym dniem dla inwestorów, ponieważ wypadał wtedy tak zwany “dzień trzech wiedźm”, czyli trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał. W tym dniu wygasają kontrakty terminowe, a także ustalone zostają nowe ceny notowań na rynku długoterminowym. Zazwyczaj obserwuje się wtedy zwiększoną zmienność oraz większe niż normalnie wolumeny. Tym razem zmienność na rynkach nie różniła się znacząco od zwykłego dnia sesyjnego. Indeksy w Stanach Zjednoczonych nieznacznie traciły. Była to prawdopodobnie realizacja zysków z ostatnich kilku dni, kiedy amerykańskie indeksy sporo zyskiwały. Indeks NASDAQ 100 stracił 0,67%, natomiast cały tydzień zakończył na plusie o 3,82%.

Wartość indeksu NASDAQ 100 w ostatnich 5 dni, źródło: stooq.pl

Wyrok TSUE

Trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 15 czerwca dwa orzeczenia dotyczące kredytów frankowych. Wyrok wskazał, że banki nie mogą ubiegać się od “frankowiczów” odsetek za korzystanie z kapitału, a kredytobiorcy mogą rozszerzyć swoje wnioski o dodatkowe roszczenia. Konsekwencją tych decyzji może być wzrost zainteresowania wszczynaniem sporów sądowych z bankami. Z kolei zwiększenie zainteresowania kredytobiorców zawieraniem ugód może wymagać od banków oferowania korzystniejszych warunków. „Koszty banków z tytułu zawiązywania rezerw na ryzyko prawne wzrosną również na skutek uprawdopodobnionej konieczności zmian parametrów modeli w zakresie przewidywanych kosztów ugód i stwierdzenia bezskuteczności umów. Banki będą musiały m.in. zrewidować założenia dotyczące prawdopodobieństwa zasądzenia na ich rzecz wynagrodzenia za korzystanie przez klienta z kapitału w przypadku orzeczenia przez sąd unieważnienia umowy kredytowej. Niewiadomym pozostaje natomiast tempo tworzenia dalszych rezerw, choć można spodziewać się jego przyspieszenia i większego obciążenia wyników finansowych niż do tej pory” – podkreślono w raporcie NBP. Do tej decyzji odniósł się prezes mBanku Cezary Stypułkowski: ,,Nierównowaga traktowania kredytobiorców frankowych i złotowych prowadziłaby do transferu gigantycznych korzyści do wąskiej grupy frankowiczów, powodując ich uprzywilejowanie względem kredytobiorców złotowych. Żałuję, że nie zaoferowaliśmy wcześniej ugód – dodał. Co ciekawe, pomimo tak negatywnej decyzji dla banków indeks WIG-BANKI na zakończenia tygodnia znalazł się wyżej niż przed samą decyzją.

Wartość indeksu NASDAQ 100 z ostatnich 3 miesięcy, źródło: stooq.pl

CD Projekt znowu w grze…

Spółka CD Projekt ostatni tydzień może zaliczyć do niezwykle udanych. Kurs akcji tej spółki w ubiegłym tygodniu sesyjnym (12-16.06.2023r.) wzrósł o niebywałe 30% z poziomu 129 złotych do 170 złotych za akcję. Głównym czynnikiem, przyczyniającymi się do tak spektakularnego wzrostu była oczywiście reakcja na zapowiedź dodatku do  gry “Cyberpunk 2077” o nazwie “Widmo Wolności”, którego premiera zaplanowana jest  na 26 września. Dodatkowym motorem napędowym był fakt, że walory spółki od dłuższego czasu były wyprzedawane przez fundusze inwestycyjne. Zapowiedź o dodatku spowodowała, że fundusze decydują się na znaczne  ograniczenie sprzedaży akcji (o czym świadczy Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF) wywołując tym samym reakcję popytową na tym walorze. Co do przyszłych przewidywań kursu akcji CD Projekt , dużo zależeć będzie od otoczki  premiery dodatku. Jeśli premiera okaże się sukcesem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena akcji będzie w dalszym ciągu rosnąć.

Akcje CD Projekt z ostatnich 5 dni, źródło: stooq.pl

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy