Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Odczyty inflacji
  3. Złoto idzie ku kolejnym wzrostom
  4. Wzrosty na S&P i WIGu
  5. USD odrabia straty

Odczyty inflacji – trend spadkowy nadal utrzymany

Najpierw na tapet zostanie wzięty odczyt inflacji ze strefy euro, który pokazuje, że wskaźnik ten jest coraz bliżej celu Europejskiego Banku Centralnego. Wstępne szacunkowe dane Eurostatu przedstawiają, że HICP, czyli zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych w listopadzie wyniósł 2,4% rok do roku, osiągając jednocześnie najniższy poziom od lipca 2021 r. oraz spadając poniżej konsensusu rynkowego, który wynosił 2,7%. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne spadły w listopadzie o 0,5%, co stanowi największy spadek miesięczny od stycznia 2020 r.  Na niższą wartość inflacji w strefie euro miał wpływ przede wszystkim spadek cen paliw i energii, które w listopadzie były o 11,5% niższe niż rok temu. Należy wskazać, że stopy procentowe w EBC (np. stopa referencyjna – 4,5%) są o wiele wyższe od inflacji HCPI za ostatni rok, co wpływa na to, że po raz pierwszy od dłuższego czasu występują dodatnie realne stopy procentowe w strefie euro.

Wskaźnik HICP w ostatnich 12 miesiącach w strefie euro. Źródło: tradingeconomics.com

Wstępne dane o inflacji pojawiły się w wielu państwach starego kontynentu. W środę Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał szacunkowe wartości inflacji w listopadzie w Niemczech. Indeks cen towarów i usług konsumenckich u naszego zachodniego sąsiada spadła w listopadzie do 3,2% rok do roku, z poziomu 3,8% w październiku i poniżej konsensusu rynkowego wynoszącego 3,5%. Jest to najniższy poziom inflacji od czerwca 2021 r. Warto dodać, że koszty energii spadły w porównaniu do poprzedniego roku o 4,5%. Największy wpływ na wartość inflacji mają ceny żywności, które są wyższe o 5,5% niż w listopadzie 2022 r. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 3,8%.

Inflacja CPI w Niemczech w ostatnich 12 miesiącach. Źródło: tradingeconomics.com

Bazowy indeks cen PCE w USA, który jest preferowany przez Rezerwę Federalną wskaźnikiem inflacji, wyniósł w październiku 3,5% rok do roku. Jest to najmniejsza wartość od kwietnia 2021 r. Wynik ten pokrył się oczekiwaniami rynku i oznaczał spowolnienie w porównaniu do września, kiedy PCE wyniósł 3,7%. Deflator PCE jest miarą zmian cen dóbr i usług, które są nabywane przez konsumentów, a w ujęciu bazowym nie bierze pod uwagę cen żywności i energii.

Inflacja bazowa PCE w USA w ostatnich 12 miesiącach. Źródło: tradingeconomics.com

Złoto idzie ku kolejnym wzrostom?

W czwartek w odpowiedzi na dane dotyczące PCE, które okazały się bliskie oczekiwaniom, notowania złota wróciły do delikatnej przeceny, po zmiennym okresie wahań cenowych. Inwestorzy uciekają od bezpiecznych instrumentów po publikacji danych o inflacji. Rynki finansowe z zadowoleniem przyjęły te nagłówki, co uznano za kolejne potwierdzenie, że FED wkrótce przejdzie w stronę polityki pieniężnej polegającej na obniżce stóp procentowych. Według FedWatch CME inwestorzy obstawiają zakłady na obniżkę stóp procentowych z 80% szans w maju do szansy jednej do dwóch w marcu. W piątek złoto wzrosło do ponad 2059 dolarów za uncję, zbliżając się do rekordowego poziomu i zmierzając do trzeciego z rzędu tygodniowego wzrostu, po przetrawieniu przez inwestorów uwag prezesa FED Jerome’a Powella. Można słyszeć prognozy, że ceny złota mogą osiągnąć nowe maksima w pierwszej połowie 2024 roku, gdy będzie blisko do punktu zwrotnego FED wraz z prawdopodobnym spowolnieniem gospodarki.

Cena złota w ostatnich 6 miesiącach. Źródło: tradingeconomics.com

Koniec listopada - zyski na S&P 500

Notowania na giełdach w USA w tym tygodniu były mieszane, choć Wall Street było nadal na dobrej drodze do odnotowania jednego z najlepszych listopadowych wyników w historii. Inwestorzy przetrawili korzystne dane o inflacji, które zostały zrekompensowane wyższą od oczekiwań oceną aktywności gospodarczej. W czwartkowych godzinach popołudniowych indeks SP500 spadł o 0,13% do 4544,87 punktów, ale został wyznaczony na listopadowy wzrost o ponad 8%, co stanowi największy miesięczny wzrost od lipca 2022 r. Widoczny jest bardzo duży ruch w piątek, związany z wypowiedzią Jerome’a Powella, do ponad 4590 pkt. Warto dodać, że rynek obecnie wszedł w najlepszy okres roku i następuje pozycjonowanie się inwestorów pod rajd Świętego Mikołaja.

Notowania Indeksu S&P 500 w listopadzie. Źródło: tradingeconomics.com

Co na GPW piszczy? – Listopad rozliczony

Listopad zakończył się dla WIG20 zyskiem 3,05%. Zazwyczaj dobry listopad prognozował dobry grudzień. Czy tak będzie również w tym roku? Istotnymi zjawiskiem mającym miejscem w tym tygodniu był spadek notowań Orlenu w reakcji na informacje, że przyszła koalicja rządząca będzie rozważała wprowadzenie nowego podatku od krajowego wydobycia gazu. Kwestia ta może stać się dużym wyzwaniem dla spółki, ponieważ podatek ten mógłby kosztować ją miliardy złotych. Projekt ustawy wskazuje na przedłużenie zamrożenia cen energii elektrycznej oraz gazy dla gospodarstw domowych do połowy roku 2024. O godz. 13:00 w środę spadek był na poziomie 7,37 proc. Notowanie zeszło poniżej 60 zł. To najniżej od 10 października.

Notowania Orlenu w listopadzie. Źródło: yahoo/finance

Warto również wspomnieć o spółce CCC, która to podała wyniki finansowe za III kwartał. Niewątpliwie napawają one optymizmem. Kurs w ostatni poranek listopada rośnie o prawie 7%. III kwartał zakończył się dla spółki wyraźną poprawą skonsolidowanego zysku netto – 5,1 mln zł wobec 64,9 mln zł straty przed rokiem.

Notowania CCC w listopadzie. Źródło: yahoo/finance

USD odrabia straty

Kurs euro w odpowiedzi na niższy wskaźnik inflacji niż oczekiwano doświadcza spadku. Zjawisko to prowadzi do spekulacji o możliwych obniżkach stóp procentowych przez EBC. Jeśli w najbliższych sesjach takie wycofanie nabierze tempa, to dolna granica kanału wzrostowego przy 1,0890 może działać jako wsparcie, ale istnieje perspektywa spadku w kierunku 1,0840 w przypadku załamania. Warto podkreślić, że wzrost  kursu EUR/USD może nastąpić, gdy oprócz wygasania dynamiki PKB USA poprawi się kondycja gospodarki Chin oraz państw europejskich. Ponadto w piątek euro pogłębiło swój spadek po komentarzach prezesa FED podczas oceny najnowszych danych ekonomicznych wskazujących na spowolnienie inflacji.

Kurs EUR/PLN podążał za euro, które osłabiło się po danych odnośnie inflacji. Zniżka eurodolara podbija presję wokół złotówki i może skutkować ruchem deprecjacyjnym wobec walut obcych. Dolar na koniec listopada zaczął odrabiać straty, gdyż w nocy z wtorku na środę kurs dolara względem złotego był na poziomie 3,92. W piątek kurs pokazywał 3,97 zł.

Para walutowa EUR/USD w listopadzie. Źródło: tradingeconomics.com

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy