Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Sytuacja w USA
  3. Zmienne złoto
  4. Silne małe polskie spółki
  5. Spojrzenie na franka szwajcarskiego

Amerykański rynek pracy silniejszy od prognoz

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (BLS) poinformowało w piątek, że liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych (non-farm payrolls) w USA wzrosła w grudniu o 216 000. Należy dodać, że odczyt ten był o wiele wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 170 000. Ten zauważalny wzrost niewątpliwie odzwierciedla solidny oraz aktywny rynek pracy.

Raport wskazał również, że stopa bezrobocia w USA pozostała na niezmienionym poziomie 3,7%, mimo prognozowania wzrostu do 3,8%. Średnie zarobki wzrosły w stałym tempie 0,4% (do 4,1%), podczas gdy uczestnicy rynku oczekiwali wolniejszego wzrostu wynagrodzeń o 0,3%. Opublikowane dane są na tyle mocne, że rynek wycofuje się z niektórych założeń, które dotyczyły obniżek stóp procentowych.

Wykres po lewej: odsezonowana stopa bezrobocia w USA w ostatnich 2 latach. Wykres po prawej zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA (zmiana miesiąc do miesiąca w 2 latach. Źródło: actionforex.com

Dane ISM

Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management) podał, że wskaźnik PMI poza przemysłem spadł w grudniu do poziomu 50,6 z 52,7 w listopadzie. Jest to najniższy odczyt od maja. Na rynku oczekiwano niewielkiej zmiany do 52,6.  Warto wspomnieć, że wartość powyżej 50 oznacza wzrost w branży usługowej stanowiącej prawie 70% całej gospodarki. Wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym (Indeks PMI dla przemysłu)  wyniósł w grudniu 47,4%, co oznacza wzrost o 0,7 p.p. w porównaniu z 46,7% w listopadzie. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 47,1%. Ogólnie wskaźnik PMI dla przemysłu, który jest powyżej 48,7% w danym okresie wskazuje na ekspansję całej gospodarki. Jednak odczyt pokazał, że gospodarka kontynuowała spadek trzeci miesiąc z rzędu.

Wskażnik PMI w ostatnim roku. Źródło tradingeconomics.com

Zmienne złoto

W tym tygodniu kurs złota mierzył się właśnie z publikowanymi danymi odnośnie rynku pracy w USA. Dane dotyczące sektora produkcyjnego, które wykazywały poprawę wyższą od oczekiwań spowodowały wzrost ceny złota. Tuż przed publikacją ceny utrzymywały się na bardzo niskich poziomach w okolicy 2032 dolarów za uncję, ale po ukazaniu danych ISM wzrosły one nawet powyżej 2047 dolarów. W piątek widoczne są duże wahania i reakcję na odczyt NFP. Po zdobyciu poziomu ponad 2060 dolarów nastąpił spadek w okolice 2040 dolarów. Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem były mocniejsze niż oczekiwano, przez co można było zauważyć pewną presję na złoto. Następnie opublikowano dane ISM słabsze niż prognozy, więc widoczna jest zmiana trendu.

Kurs złota w ostatnim tygodniu. Źródło: tradigview.com

Rynek akcji reaguje

Benchmarkowe indeksy takie jak SP500 czy Nasdaq wzrosły po publikacji danych z sektora usług, które wskazywały na słabszą gospodarkę i ryzyko niższych obniżek stóp procentowych. Warto dodać, że nastroje takie pojawiły się kilka godzin po tym, jak dane z rynku pracy rozwiały oczekiwania szybkiego łagodzenia polityki pieniężnej. Pomimo niewielkich wzrostów, wszystkie trzy główne indeksy odnotowały tygodniową stratę. Warto podkreślić, że najgorzej radzącym sobie w tym tygodniu sektorem był sektor informatyczny, który odnotował stratę ponad 4%. Straty z tego tygodnia wynikały przede wszystkim z dwóch czynników: umiarkowanemu spadkowi oczekiwań co do obniżki stóp procentowych a także fali realizacji zysków po przedłużającym się wzroście akcji.

Indeks S&P 500 w ostatnim tygodniu. Źródło: finance.yahoo

Polski parkiet w nowym roku

Tymczasem na polskim parkiecie po świętach nastąpiło tradycyjne zmniejszenie obrotów. Od poświątecznego otwarcia 27.12 główne indeksy giełdowe notują spadki odpowiednio: WIG20 -4,08%, mWIG40 -2,54%. Jedynie sWIG80 zanotował delikatny wzrost o 0,28%. Wśród małych spółek pokaźne wzrosty zanotował między innymi Mabion. Kurs spółki znajduje się wciąż pod wpływem pozytywnego komunikatu o podpisaniu umowy z amerykańską firmą LabVantage Solutions Inc. w celu wdrożenia w Mabion systemu LIMS (ang. Laboratory Information Management System. Projekt ma potrwać kilkanaście miesięcy a szacowane nakłady inwestycyjne to około 85-90 mln zł. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że obecny kurs dolara jest relatywnie niski i ewentualna aprecjacja amerykańskiej waluty może mieć znaczny wpływ na ostateczny wynik umowy.

Notowania spółki Mabion w ostatnich 10 sesjach. Źródło: stooq.pl
Indeks sWIG80 w ostatnich 10 sesjach. Źródło: stooq.pl

Inna spółką z sWIG80 mogącą pochwalić się pokaźnymi wzrostami jest Instal Kraków, która pokazała w ubiegłym tygodniu wyniki za 3. kwartał. Pozytywna reakcja rynku sięgająca w dniu publikacji 4,44% wynikała z dodatniej korekty przychodów w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Znacznymi wzrostami może pochwalić się również Lubawa, która przed świętami poinformowała o zawarciu aneksu do umowy z Agencją Zbrojeniową zwiększającą wynagrodzenie spółki o ponad 60% tj. ponad 42,5 mln zł.

Notowania spółki Lubawa w ostatnich 10 sesjach. Źródło: stooq.pl
Notowania spółki Instal Kraków w ostatnich 10 sesjach. Źródło: stooq.pl

Spojrzenie na franka szwajcarskiego

Poprzedni rok przyniósł wiele znacznych wydarzeń w Szwajcarii. Przejęcie będącego na skraju upadku Credit Swiss przez UBS, a także znaczna aprecjacja franka szwajcarskiego wobec głównych walut powoduje, że z wielkim zainteresowaniem należy patrzeć na alpejską walutę w nowym roku. Frank szwajcarski w nowy rok wszedł z impetem osiągając historyczne rekordy na parach CHFUSD i CHFEUR odpowiednio 1,1895 i 1,0749. Ta sytuacja pokazuje jak silny jest szwajcarski system finansowy skoro waluta jest bardzo silna mimo tak dużych zawirowań  w krajowym sektorze bankowym. Z punktu widzenia polski a zwłaszcza frankowiczów pocieszające jest, że polski złoty był w ostatnich miesiącach relatywnie silny choć z perspektywy lat 2004-2008 gdy zostało udzielone najwięcej kredytów denominowanych w CHF sytuacja nadal zdecydowanie nie wygląda korzystnie jeśli aktualny kurs się utrzyma. W nadchodzącym roku na tej parze istotne będą ruchy banków centralnych Polski i Szwajcarii wobec stóp procentowych. W krótszej perspektywie ważny będzie nadchodzący tydzień, ponieważ 9. stycznia Szwajcarski Bank Narodowy opublikuje informacje dotyczące zgromadzonych rezerw walutowych.

Para walutowa CHFPLN w 21. wieku. Źródło: stooq.pl

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy