Ciekawym przykładem inwestycji w tym sektorze jest odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda
w Chile, która stanowi duży projekt górniczy z wieloletnią pespektywą operacyjną, która rozpoczęła się w 2014 roku. Od września 2011 roku projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu joint venture kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) i Sumitomo Corporation (13,5%). Wielu ekspertów twierdziło, iż inwestycja ta była dla spółki KGHM nieopłacalna ze względu na rekordowy spadek ceny miedzy w tym czasie. W latach 2015-2016 spółka KGHM wykazała z tego powodu łączne aż 9,4 mld zł straty netto.
W sierpniu 2021 roku cena miedzi przekraczała 9 000 USD za tonę i była o prawie połowę wyższa niż prognoza długoterminowa KGHM sprzed czterech lat (6 600 USD). Co za tym idzie, kopalnia w Chile osiągała większe od prognoz przychody i była w stanie spłacić większą część udzielonych pożyczek.
W tymże roku Sierra Gorda odnotowała 28-procentowy wzrost produkcji miedzi, a zysk operacyjny wyniósł 3,2 miliarda złotych. Sytuacja finansowa chilijskiej inwestycji po raz pierwszy w jej historii, zezwoliła na odwrócenie przepływów finansowych do spółki „matki”, w związku z czym kopalnia stała się rentownym projektem. Przepływ pieniędzy nie odbywał się już z Polski do Chile, natomiast z Chile do Polski. Nastąpiła znacząca zmiana podejścia do tej inwestycji – wdrożona została nowa strategia realizowana przez polskich menedżerów, stosujących szereg optymalizacji, które finalnie przyniosły oczekiwane efekty.