Profit Weekly: Zmiany w Białym Domu

  • Inauguracja Joe Bidena.
  • Wzrost notowań indeksów giełdowych za oceanem.
  • Zwycięzcy i pokonani na warszawskim parkiecie.
  • Czy Microsoft przejmie CD Projekt?
  • Dalsze problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  • Dolar wciąż tanieje.

Nastroje wokół zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych

Rywalizacja w kampanii prezydenckiej pomiędzy Joe Bidenem i Donaldem Trumpem, zakończyła się zwycięstwem kandydata Partii Demokratycznej. W środę (20.01) nadeszła długo wyczekiwana inauguracja 46. prezydenta USA. Odbyła się w Waszyngtonie. Środowemu wydarzeniu towarzyszyło ogromne napięcie, a także znaczna niepewność dotycząca bezpieczeństwa ceremonii. Wynikały one przede wszystkim z zamieszek i szturmu na Kapitol sprzed dwóch tygodni (6.01).

Nie tylko zwykli obywatele, lecz także inwestorzy giełdowi z całego świata oczekiwali z niecierpliwością na zmiany w Białym Domu. Po poniedziałkowej przerwie, związanej z obchodami dnia Martina Luthera Kinga, mogliśmy zaobserwować pozytywne nastroje na rynku Wall Street, nawet przed dniem wystąpienia Joe Bidena.

Spowodowane to zostało tym, że inwestorzy pozytywnie przyjęli stanowisko nowo powołanej sekretarz skarbu USA – Janet Yellen, która podkreśliła, że priorytetowym zadaniem rządu będzie pomoc obywatelom w dobie pandemii, poprzez duży pakiet fiskalny. Rozumieć przez to możemy operację pożyczenia i wydania przez rząd federalny kolejnych setek miliardów dolarów, zaś w kwestii kosztów i wzrostu zadłużenia, jak sama określiła – pozostają one sprawą drugorzędną.

– Ani ja, ani prezydent-elekt, nie zaproponowaliśmy tego pakietu stymulacyjnego bez wzięcia pod uwagę zadłużenia kraju. Lecz obecnie, gdy stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach, najmądrzejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest działać w dużej skali – powiedziała Janet Yellen, sekretarz skarbu USA.

Powyższe wydarzenia i decyzje w dużej mierze przyczyniły się do osiągnięcia imponujących wartości indeksów Nasdaq Composite – 13 543,06 pkt., S&P500 – 3 841,47 pkt., oraz Dow Jones – 30 996,98. Pozytywne nastroje mogą się utrzymać przez pakiet stymulujący, o ile gospodarka zostanie stosunkowo szybko pobudzona. Plany te budzą wątpliwości wśród niektórych ekonomistów, którzy wskazują na rosnące zadłużenie kraju oraz słabnącego dolara.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu NASDAQ Composite w ciągu 5 ostatnich sesji, źródło: stooq.pl


Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu S&P500 w ciągu 5 ostatnich sesji, źródło: stooq.pl

Burzliwy tydzień dla WIG-20

Na warszawskim parkiecie w minionym tygodniu dominowała zmienność. Ostatecznie, na koniec tygodnia WIG20 stracił 1,66% i usytuował się na poziomie 1952,67 pkt. W tym czasie, 11 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu odnotowało spadki. Najmocniej z tej grupy odczuło to Allegro (-5,28%), KGHM (-5,15%) oraz PKO BP (-3,10%). Wśród największych spółek liderem wzrostów było JSW (+13,25%). Na podium znalazły się również Dino Polska (+4,89%) oraz CCC (+4,23%). Czynnikiem, który mógł wesprzeć notowania akcji spółki z sektora spożywczego było podwyższenie ceny docelowej przez Analityków Domu Maklerskiego BDM SA. Zrewidowali oni swoje wcześniejsze prognozy, podnosząc kurs docelowy z 142 zł do 245 zł za akcję.

Wykres przedstawiający zmianę wartości WIG20 w ciągu 5 ostatnich sesji, źródło: stooq.pl


Dalsze losy CD Project – czy spółka zostanie przejęta?

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na światowym rynku producentów gier w dalszym ciągu mierzy się z problemami. Według analityków grupy DFC Intelligence, nie najlepszy debiut produkcji Cyberpunk 2077 sprawił, iż firma może zostać przejęta przez innego wydawcę. Wśród potencjalnych kupców wymieniany był m.in. Microsoft. Jednakże, wskutek zakupu za 7,5 mld USD ZeniMax Media i podlegającej mu Bethesdy, analitycy wykluczają transakcję z udziałem technologicznego giganta i polskiej spółki. Eksperci nie przesądzają dalszych działań w strukturze akcjonariatu. Ich zdaniem, bardzo możliwy jest scenariusz, w którym spółka nie zostanie kupiona przez inny podmiot.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji CD Project w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl


JSW zmienia prezesa zarządu i boryka się z kolejnymi problemami

W minionym tygodniu grupa węglowa odnotowała najwyższy tygodniowy zysk na WIG20. Obecny kurs akcji spółki wynosi 32,05 zł. Pomimo imponującego wyniku, sytuacja w JSW jest nadal trudna. Po półtorej roku kierowania zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Włodzimierz Hereźniak został odwołany przez radę nadzorczą, a jego stanowisko tymczasowo pełni wiceprezes Artur Dyczko. Na obecną chwilę poszukiwany jest nowy prezes, który zostanie wyłoniony w konkursie po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych 5 lutego.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji JSW w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl


Oficjalnie nie zdecydowano się podać przyczyny odwołania prezesa. Według niektórych opinii, główny właściciel JSW – skarb państwa (55,2% udziału),  jest zaniepokojony sytuacją producenta węgla i jego trudną sytuacją płynnościową.

Dodatkowo w czwartek doszło do przeszukania siedziby spółki, a dokładnie jej zaplecza badawczo-rozwojowego – JSW Innowacje. Jak twierdzi katowicka prokuratora, wykonano to ze względu na podejrzenie występowania niegospodarności, a mianowicie zmarnowania 80 mln zł inwestycji JSW.

„Służby specjalne, w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne, nie informują jakie sprawy, osoby, firmy i instytucje pozostają lub też nie pozostają w zainteresowaniu CBA. Biuro informuje już o efektach działań i zrealizowanych sprawach” – napisali przedstawiciele Wydziału Komunikacji Społecznej w odpowiedzi na pytania PAP.

Amerykańska waluta w dalszym ciągu traci na wartości

Pomimo zapowiadającej się aprecjacji dolara, trend ten nie utrzymał się na długo. W ciągu ostatniego tygodnia indeks dolara DXY zmalał o 0,63%. Jego wartość wynosi obecnie 90,21 pkt. Wpływ na dalszą deprecjację dolara miało zaprzysiężenie prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz podkreślenie przez Janet Yellen, Sekretarza Skarbu USA, istoty stymulowania gospodarki i dalszego utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych. Na fali tych wydarzeń, dolar stracił wartość również względem polskiego złotego. Kurs USD/PLN wynosi obecnie około 3,73 zł.

Po raz kolejny należy odnotować wzrost notowań miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME), która na koniec tygodnia usytuowała się na poziomie 8014,10 USD za tonę. Pozytywnym nastrojom na rynku sprzyjają obecnie pokładane nadzieje inwestorów w wydatki fiskalne w USA, które mają ożywić popyt na surowce, w tym metale przemysłowe.

Wykres przedstawiający zmianę indeksu dolara DX.F w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

About the author