Katastrofa ekologiczna na plażach Sri Lanki

W tym tygodniu w Profit Weekly przeczytasz o:

  • Pożarze kontenerowca na wybrzeżu Sri Lanki,
  • Rekordowo wysokich wzrostach na warszawskiej giełdzie,
  • Wzmożonych kupnach akcji spółki AMC,
  • Dalszym osłabieniu tureckiej liry.

Trudności na wybrzeżu Sri Lanki

Już przez ponad dwa tygodnie (od 20 maja) płonie singapurski statek towarowy X-Press Pearl u wybrzeży Sri Lanki. Okoliczne plaże państwa pokryte są drobinami plastiku, a znajdujące się na kontenerowcu chemikalia oraz ropa naftowa, stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego. Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki (MEPA) oszacował, że brak powodzenia akcji ratunkowej może spowodować zanieczyszczenie ok. 30 km linii brzegowej między stolicą Sri Lanki, a Negombo. Oprócz niszczących skutków ekologicznych, napięta sytuacja w dużej mierze może wpłynąć na kurs ropy naftowej. Podobną sytuację mogliśmy zauważyć 3 miesiące temu, która dotyczyła korku w Kanale Sueskim, o którym możesz przeczytać [tutaj].

Rufa statku na dnie morskim na stan 3 czerwca 7:00, źródło: twitter.com/slpauthority

Jak podała brytyjska prasa The Guardian, istnieje obawa, że wyciek chemikaliów spowodował już szkody na wybrzeżu, w tym w popularnych kurortach turystycznych Negombo i Kalutara, gdzie plaże są pokryte granulkami plastiku. Ministrowie wyspy Cejlon przyznali, że w wypadku niepowodzenia, kraj nie będzie w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniem, a sam proces sprzątania może potrwać za długo, co wpłynie zarówno na życie morskie, jak i atrakcyjność kurortów. Do tej pory udało się częściowo ugasić pożar, zaś większość ładunku spłonęła. Oprócz ropy naftowej, statek przewoził 25 ton kwasu azotowego, wodorotlenku sodu i innych niebezpiecznych chemikaliów, a także 28 pojemników z surowcami do produkcji worków foliowych.

W piątek dyrektor generalny kontenerowca, Shmuel Yoskovitz, podał do informacji, iż załoga wiedziała o wycieku, lecz zarówno Katar jak i Indie odmówiły pomocy i nie zezwoliły na rozładunek kontenera zanim wybuchł pożar. W piątek wzburzone w dalszym ciągu morze uniemożliwiło nurkom sprawdzenie kadłuba statku, którego rufa spoczywa teraz na dnie morskim na głębokości około 21 metrów, podczas gdy przednia część powoli zanurza się w wodzie. Po opanowaniu sytuacji ma dojść do wszczęcia dochodzenia karnego, jak i cywilnego oraz do wypłaty odszkodowań m.in. dla tamtejszych rybaków.

Większe obroty na warszawskiej giełdzie

Ostatni miesiąc przyniósł pozytywne wieści dla polskiej giełdy. Jak poinformowało GPW, łączna wartość obrotu akcjami wzrosła w maju o 49,4% r/r do 32,5 mld zł, natomiast wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń zwiększyła się o 37,6% do 28,2 mld zł. Cały indeks WIG odnotował na koniec tygodnia najwyższe wartości od początku 2018 roku, lecz pod sam koniec sesji spadł o około 200 pkt., a mianowicie do 66877,18 pkt., natomiast najpopularniejszy indeks – WIG20, cieszy się wartościami sprzed końca 2019 roku, kończąc ubiegłą sesję na poziomie 2254,59 pkt. Jak możemy zauważyć poniżej, indeks WIG odnotowuje obecnie maksima, gdzie w szczytowym momencie osiągnął 1 czerwca (wtorek) poziom 67055,57 pkt. Podobnie jest w przypadku WIG20, gdzie również we wtorek odnotował wysoki poziom 2268,18 pkt.

Kurs indeksu WIG przez ostatnie 10 lat, źródło: stooq.pl
Kurs indeksu WIG20 przez ostatnie 3 lata, źródło: stooq.pl

Końcem tygodnia analitycy zwracali uwagę, że giełda w czwartek będzie zamknięta, a napływające w piątek z USA raporty z rynku pracy, mogą mocno przełożyć się na indeksy nie tylko amerykańskie, ale także GPW. Tak się właśnie stało. Na parkiecie WIG20 panował optymizm, pomimo braku notowań z 3 czerwca (czwartek) ze względu na święto kościelne (Boże Ciało). Większość komponentów indeksu nie wykazywała znacznych spadków na koniec tygodnia – niewielkie obniżki zaliczyły jedynie LPP (-4,27%), CCC (-2,88%), JSW (-1,96%) oraz CD Project (-1,37%). Najlepiej ze wszystkich spółek wypadł Tauron Polska Energia (+7,75%), PGE (+5,02%) oraz Lotos (+3,65%).

PZU cenną instytucją finansową

Oprócz znaczących wzrostów w ubiegłym tygodniu (+3,55%), przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe mogło pochwalić się znaczącym osiągnięciem na arenie narodowej. W dniu 27 maja (czwartek) PZU zajął pierwsze miejsce wśród instytucji finansowych w XV edycji Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek „Rzeczpospolitej”. Wartość marki ubezpieczyciela wyceniono na ponad 3,3 mld zł. Na wysoki wynik spółki miał niewątpliwie wpływ zysk firmy za I kwartał 2021 roku, który był najwyższy od 3 lat, czyli 897 mln zł r/r.

Ranking Najcenniejszych Polskich Marek 2021 powstał na podstawie badań przeprowadzonych wspólnie przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” oraz ekspertów z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W 15. edycji oceniono 220 polskich marek, z których wartość każdej musiała wynosić co najmniej 10 mln zł. Spółka ubezpieczeniowa zajęła ogólnie szóste miejsce w rankingu, ale pierwsze wśród banków, ubezpieczycieli i wszystkich innych instytucji finansowych.

Wyróżnienie to w dużej mierze przełożyło się w ubiegłym tygodniu na wzmożony entuzjazm inwestorów w stosunku do spółki i umocniło jej wiarygodność co do świadczonych przez nią usług. Tym samym notowania akcji osiągnęły końcem tygodnia wartość 38,21 zł za akcję.

Notowania kursu akcji spółki PZU w dniach 28.05 – 04.06.2021 r., źródło: stooq.pl

Siła mediów społecznościowych, czyli druga tura działań Reddit’a

Prywatni inwestorzy końcem stycznia z dużym entuzjazmem próbowali ratować spółkę GameStop przed gigantami z Wall Street. Mimo, że parę dni później plan wykupywania akcji zakończył się niepowodzeniem, to w ostatnim tygodniu ponownie w widoczny sposób wpływają oni na giełdowe notowania. Tym razem postanowili skupić się na amerykańskiej sieci kin AMC, która niemal nie zbankrutowała kilka miesięcy temu za sprawą pandemii COVID-19. Już początkiem 2021 r. spółce udało się powrócić na tory pozyskując ponad 900 mln USD. Ubiegły tydzień natomiast przyniósł jeszcze większe wzrosty.

Akcje AMC, które jeszcze początkiem roku opiewały przy wartości 2 USD za akcję, miesiąc później osiągnęły kurs 5 USD za akcję, a początkiem maja 10 USD. Dopiero ubiegły tydzień spowodował eskalacje całej sytuacji. Pomimo, że w ubiegły poniedziałek giełda była zamknięta, to kurs akcji we wtorek z około 30 USD wzrósł w pewnym momencie aż do 68,8 USD w czwartek. W piątek emocje znacznie upadły, przez co AMC zakończył sesję na poziomie 47,91 USD, co i tak daje ogromny tygodniowy wzrost o 83,42%.

Notowania kursu akcji spółki AMC Entertainment Holdings w dniach 28.05 – 04.06.2021 r., źródło: stooq.pl

Cała ta sytuacja miała miejsce dzięki działalności wielu inwestorów indywidualnych szeroko związanych z działem WallStreetBets na Reddicie. Mimo, że po pierwszym przypadku tj. GameStop wydaje się, że walka z wielkimi korporacjami, które mogą sobie pozwolić na inwestowanie o wiele większych sum pieniężnych niż pojedynczy inwestor, to szaleństwo to nie należy lekceważyć ich działań. Choć analitycy argumentowali, że akcje AMC i GameStop rosną na szumie, a nie na prawdziwych analizach fundamentalnych, gotówka, którą obie firmy zebrały z ostatnich sprzedaży akcji jest prawdziwa. Taki zwrot akcji na giełdzie pomógł uratować fatalny bilans po pandemii. Na platformie społecznościowym Twitter, CEO Aron napisał, iż widzi możliwość przejęcia kin od konkurentów, którzy podobnie jak oni, zmagają się z problemami.

– W końcu wycena AMC będzie odzwierciedlać fundamenty. Spodziewamy się, że nastąpi to w momencie, gdy box office (przychód ze sprzedaży biletów kinowych) wróci do normy, gdzieś w ciągu najbliższego roku, kiedy akcjonariusze rozpoznają, jak niewielki przepływ gotówki na akcję pozostaje dla posiadaczy kapitału własnego po kosztach długu; nie znamy tylko ścieżki kursu akcji pomiędzy chwilą obecną a tym momentem. – podaje analityk Loop Capital Markets, Alan Gould.

Turecka lira testuje kolejne doły

Turecka lira w czwartek osunęła się do kolejnego rekordowo niskiego poziomu 8,7435 USD/TRY, a tygodniową sesję skończyła na poziomie 8,6554 USD/TRY. W ten sam dzień (czwartek) Recep Erdoağan powiedział, że stopy procentowe muszą zostać obniżone w ciągu najbliższych dwóch miesięcy i dodał, że rozmawiał o tym z nowym gubernatorem banku centralnego. Lirze nie pomogły także decyzje o usunięciu zastępcy prezesa banku centralnego Oguzhana Ozbasa, dwa miesiące po tym, gdy Erdoğan zwolnił prezesa banku Naci Ağbala, co doprowadziło do silnego osłabienia liry w marcu (więcej o tym przeczytasz [tutaj].

Kurs USD/TRY w dniach 31.05 – 04.06.2021 r., źródło: stooq.pl

W ubiegły czwartek przedstawiono także dane o inflacji w Turcji. Prognozy wskazywały na dalszy wzrost do 17,3%, czyli najwyższego od maja 2019 r. Wartość jednak była nieco niższa niż się spodziewano, gdyż 16,59%.

Indeks Inflacji CPI r/r w Turcji, źródło: stooq.pl

About the author