Raport makroekonomiczny

W minionym tygodniu na światowych rynkach można było zaobserwować lokalne korekty głównych indeksów, które od początku listopada znajdują się w silnej tendencji wzrostowej. Wartość dolara względem złotego spadła do najniższych poziomów od 2018 roku, ponadto złoty umocnił się także względem euro i franka szwajcarskiego. Pozytywnym nastrojom sprzyjają informacje o postępującym wdrażaniu szczepionki Pfizera w kolejnych krajach.

Porozumienie dotyczące unijnego budżetu

Na czwartkowym szczycie UE w Brukseli europejskim przywódcom udało się porozumieć w kwestii budżetu na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Proponowany mechanizm warunkowania wypłat środków z budżetu budził zastrzeżenia ze strony polskiego oraz węgierskiego rządu, które obawiały się oceny poziomu praworządności. Ostatecznie, realna możliwość stosowania rozporządzenia ma zostać opóźniona w czasie co najmniej do 2022 roku, natomiast temat praworządności w głównej mierze ma dotyczyć wypłat za projekty z budżetu UE i Funduszu Odbudowy rozpoczęte już po 2020 roku. Projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy przewiduje łącznie około 1,8 biliona euro do dyspozycji 27 krajów członkowskich. Polska w ramach funduszu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności mogłaby uzyskać w ten sposób około 23 mld Euro w formie dotacji i 34 mld euro w formie udzielonych pożyczek, natomiast w ramach polityki spójności prawie 66,8 mld euro, będąc tym samym jego największym beneficjentem. Łączna wartość wszystkich otrzymywanych świadczeń ma wynieść przeszło 750 mld zł .

Źródło: https://www.gov.pl/

Rekordowy Bitcoin

Przełom listopada i grudnia okazał się wyjątkowo udany dla rynku kryptowalut. 1 grudnia Bitcoin ustanowił historyczny rekord swojej wartości na poziomie 19 914 USD za 1 BTC, przebijając tym samym poprzedni szczyt z 17 grudnia 2017 roku. Najpopularniejsza kryptowaluta wyceniania była wtedy po 19 783,06 USD. Dalszą niepewność inwestorów w tym newralgicznym poziomie cenowym może wywoływać historyczne zachowanie kursu Bitcoina po szczytach z 2017 roku, kiedy zaledwie w przeciągu paru miesięcy BTC zanotował przeszło 70 proc. korektę swojej wartości. Zdaniem analityków otoczenie makroekonomiczne i sentyment inwestorów jest zdecydowanie bardziej pozytywny niż w przypadku ostatniej bańki na bitcoinie, ponadto wzrosło zainteresowanie tym aktywem przez inwestorów instytucjonalnych. Aktualna kapitalizacja wynosi ponad 342 mld USD. .

Kurs Bitcoin/USD w okresie 12 XII 2015- 12 XII 2020

Propozycja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kredytów frankowych

W trakcie spotkania zorganizowanego przez Związek Banków Polskich przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski zaproponował nowe rozwiązanie w sprawie kredytów udzielonych w franku szwajcarskim. Zgodnie z zaleceniami KNF banki w większym niż do tej pory stopniu miałyby oferować swoim klientom porozumienia ugodowe zakładające rozliczenie kredytu udzielonego we frankach tak samo jak kredytu złotowego oprocentowanego według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie marżę. Takie rozwiązanie zdaniem Jastrzębowskiego mogłoby być korzystniejsze dla obu stron niż występowanie na drogę sądową, w której stale rośnie liczba unieważnionych przez sąd umów kredytowych.

Giełda

Głównym wydarzeniem ostatnich tygodni emocjonującym inwestorów na GPW była długo wyczekiwana premiera nowej gry ,,Cyberpunk 2077” spółki CD Projekt. Pomimo lepszej od oczekiwań sprzedaży przedpremierowej w wysokości 8 milionów kopii oraz dużego zainteresowania graczy w dniu premiery na platformach typu Steam oraz Twitch, kurs akcji CDR zanotował spektakularny spadek w ciągu dwóch sesji notowań wynoszący blisko 18 proc. (ok. 75 zł od akcji względem kursu zamknięcia w środę, dzień przed premierą) pociągając za sobą cały indeks WIG20.  W ujęciu tygodniowym CDR stracił blisko 28 proc. swojej wyceny rynkowej.  Wynika to w głównej mierze z pierwszych negatywnych recenzji samej gry, zgłaszanych przez graczy licznych niedociągnięciach i błędach systemowych, które mogą zagrozić prognozowanej sprzedaży w przyszłości.

Kurs akcji CD Projekt w dniach 30 XI – 11 XII

WIG20 początkiem grudnia kontynuuje trend wzrostowy, dochodząc momentami do nieobserwowanych od dawna poziomów 2000 pkt. Koniec ubiegłego tygodnia przyniósł delikatną korektę indeksu, w głównej mierze spowodowanej negatywnym sentymentem wokół CD Projekt oraz korektą w wycenie sektora bankowego, gdzie ponownie powrócił temat przewalutowania kredytów frankowych na złotówkowe. Małe i średnie spółki w grudniu radziły sobie gorzej niż Blue Chipy, którego zmiana procentowa wartości indeksu wyniosła ok 6.5 proc. . WIG20 na piątkowym zamknięciu wyniósł 1950,85 pkt. (spadek o 1,67proc), mWIG40 zakończył dzień na poziomie 3 772,13 pkt. (spadek o 0,97 proc.), natomiast indeks najmniejszych spółek sWIG80 wart 15 425,44 ( wzrost 0,22 proc.)

Kurs indeksu WIG-20 w dniach 30 XI – 11 XII

About the author