Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Odczyt inflacji i jej wpływ na giełdę
  3. Przegląd indeksów sektorowych WIG
  4. Rynki wschodzące oraz rozwinięte
  5. Rynek kryptowalut i surowcowy

Nowy rok, nowe odczyty — jak inflacja wpływa na giełdę w 2023 roku?

Notowania indeksu WIG-Banki w ostatnim tygodniu, źródło stooq.pl

Jak wysoka będzie inflacja? Jak zareagowały krajowe indeksy giełdowe?

Ostatni odczyt inflacji w Polsce na poziomie 16,6% okazał się zaskoczeniem dla części analityków, którzy spodziewali się tradycyjnie wyższej inflacji w ostatnim miesiącu roku. Sytuacja ta podaje w wątpliwość pogląd prezentowany przez projekcję NBP czy stanowisko premiera, iż szczyt inflacji nastąpi pod koniec pierwszego kwartału obecnego roku. Również Prezes NBP, Adam Glapiński, jest przekonany o trwałości trendu spadkowego i przewiduje jednocyfrową inflację na koniec roku:
W styczniu i w lutym inflacja znów wzrośnie, a na koniec roku powinna być jednocyfrowa. To będzie zupełnie inna inflacja, niż ta, z którą mamy teraz do czynienia. Mówi się, że inflacja do 5 proc. jest niezauważalna na co dzień”.

Spadająca inflacja będzie miała bez wątpienia przełożenie na sytuację na giełdzie. Wśród beneficjentów należy w pierwszej kolejności wymienić banki. W sytuacji braku zapowiedzi obniżania stóp procentowych i malejącej dynamice wzrostu cen nastąpi wzrost realnej rentowności banków, co powinno przełożyć się na wyższą wycenę na giełdzie. Było to szczególnie widocznie w odczycie indeksu WIG-BANKI w ostatnim tygodniu, gdzie indeks wzrósł z poziomu 6300 do około 6900 pkt, co stanowi wzrost o 9,69%.

Kolejnym sektorem, który może skorzystać na niższej inflacji, są obligacje, które spowodują obniżenie oczekiwanej rentowności, a tym samym podniesie wycenę. Można to było zauważyć na polskich obligacjach 10-letnich po odczycie inflacji.

Niższa inflacja może również przynieść impuls do wzrostu dla sektora gamingowego. Konsumenci, na których inflacja będzie oddziaływać w mniejszym stopniu, powinni wg teorii ekonomii przeznaczać nadwyżki na rozrywkę. Zatem oprócz branży gier zyskiwać mogą także branże: muzyczna czy odzieżowa. WIG-GRY zakończył mocno wzrostowy tydzień głównie za sprawą nienagannych wyników największych spółek: CD Projekt (+3,56%) oraz 11 bit studios (+3,05%), chociaż mniejsze spółki też dobrze zakończyły tydzień np. CI Games (+3,28%). Jest to z pewnością dyskontowanie przyszłych lepszych wyników za IV kwartał, a w przypadku CD Projekt nadal dobre nastroje inwestorów po ogłoszeniu prac nad nową grą z uniwersum Wiedźmina.

Notowania indeksu WIG-Gry w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Notowania indeksu WIG-Leki w ostatnim tygodniu, stooq.pl

Rok 2022 był rokiem, w którym coraz mniej przejmowano się pandemią. Nie oznacza to jednak, że to koniec wzrostów dla branży medycznej. Aktualnie rynek szuka remedium na szalejącą w Polsce grypę, a w Chinach nadal potrzeba leków na ciągle nawracające fale Covid-19. Na polskim rynku ważny test przejdzie Biomed Lublin. Jeżeli uda się utrzymać trend wzrostowy po znakomitym dla spółki 2022 roku, kiedy spółka zanotowała wzrost, którym nie pogardziłyby spółki z NewConnect, będzie to świadczyło o wciąż wysokim potencjale spółki i będzie magnesem dla inwestorów.
O wzrostowych nastrojach dotyczących polskiej branży medycznej może świadczyć indeks WIG-Leki. W ostatnim tygodniu urósł o 4,53%, a złożyły się na to wzrosty wspomnianego Biomedu (+4,73%), Mabionu (+6,53%) czy Biotonu (+3,31%). Na duże wzrosty należy liczyć szczególnie w przypadku Mabionu, który uległ bessie w III kwartale ubiegłego roku i wobec tego będzie rósł szybciej niż cały sektor.

Rynki wschodzące czy rozwinięte?

Ważnym pytaniem, jakie stawiają sobie inwestorzy w tym roku, dotyczy bardziej dochodowego kierunku geograficznego inwestycji. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Pojawiają się głosy, iż 2023 rok będzie korzystny dla inwestorów na amerykańskiej giełdzie. Wynika to ze spodziewanych lepszych odczytów makroekonomicznych oraz stabilnego rynku pracy w USA. Jednak można znaleźć atrakcyjne kierunki wśród rynków wschodzących. Przykładem takim są Czechy, gdzie waluta wyraźnie aprecjonuje. Gdyby złotówka zachowywała się jak korona czeska, Euro kosztowałoby około 3,30 zł. Można zatem przypuszczać, że rok 2023 przyniesie powrót dobrego sentymentu do naszego południowego sąsiada i ponowne postrzeganie korony i tamtejszego rynku jako safe heaven w Europie Środkowo-Wschodniej.

Notowania kursów walut regionu, źródło: twitter.com/Pekao_Analizy

Co dalej z kryptowalutami?

Ubiegły rok przyniósł prawdopodobnie największy kryzys w historii kryptowalut. Upadek FTX [poczytasz więcej tutaj] spowodował, że Binance bardzo mocno umocnił swoją pozycję na rynku, jednak czarny marketing kryptowalut powoduje, że musi on uwiarygodnić swoją stabilność, by utrzymać swoją pozycję, a także dać głównym kryptowalutom impuls do wzrostu i powrotu do poziomów, chociażby z 2020 roku. Ważny dla tego rynku będzie również proces prezesa FTX a także decyzje SEC i innych organów nadzoru dotyczące ewentualnej regulacji rynku blockchain. Wszelka regulacja czy też odkrycie nowych dowodów obciążających Bankman-Frieda będą działały zniechęcająco dla nowych inwestorów. Natomiast w ostatnim tygodniu wartości Bitocina (BTC) wzrosła do wartości bliskich 16950 USD za token (na przestrzeni tygodnia jest to wzrost o około 2,47%). Duży skok zanotowano od piątku (06.01.2023 r.), a jego przyczyn można doszukiwać się w ostatnich zmianach na rynku kryptowalut, gdzie dominacja BTC wyniosła 40%, będąc najwyższym wynikiem od lipca 2022 roku.

Kurs Bitcoina z ostatniego tygodnia, źródło: stooq.pl

Parę słów o rynku surowcowym

Notowania 3 miesięcznego kontraktu futures na uran z ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Ubiegły rok był bogaty w różnorodne zdarzenia na rynku surowcowym. Wśród nich należy wymienić renesans energetyki atomowej w Europie. Jeżeli budowa nowych reaktorów w Polsce i innych krajach europejskich się zmaterializuje, to można się spodziewać dużych zmian na rynku uranu w związku ze znacząco zwiększonym na niego popytem. Ten kierunek inwestycyjny jest szczególnie promowany przez różnego rodzaju produkty strukturyzowane, które były obecne na rynku w ubiegłym roku, a przyszły rok może dać jeszcze większy ich wysyp.

Co oznacza perspektywa dynamicznego rozwoju atomu w Polsce dla węgla? Jeżeli inwestycja okaże się bardzo wydajna, to może być ona gwoździem do trumny dla polskiego górnictwa węglowego i energetyki węglowej, które generują o wiele większe koszty produkcji. Żeby jednak do tego doszło, musi zapaść decyzja o budowie reaktorów, a na to trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej kilka miesięcy. Wydaje się jednak, że determinacja polskich władz jest na tyle duża, że dojdzie do skutecznej finalizacji.

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy