Polski złoty wart coraz mniej

Inflacja nie przestaje zaskakiwać

Październikowy odczyt inflacji po raz kolejny przebił oczekiwania analityków. Stopa inflacji CPI w październiku wyniosła 6,8%. Najszybciej rosną ceny transportu (22% r/r) oraz koszty użytkowania mieszkania (9% r/r). Najwyższa od 2001 roku stopa inflacji spotkała się z wyraźną reakcją Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się podwyższyć główną stopę procentową o 75 pb, do poziomu 1,25%. Dodatkowo Narodowy Bank Polski musiał zrewidować swoje prognozy dotyczące prognozowanej stopy inflacji. Według analiz NBP, stopa inflacji w Polsce w pierwszym kwartale 2022 może sięgnąć nawet 7% i dopiero w 2023 roku zbliży się do 3,5%, czyli do granicy dopuszczalnego odchylenia od wyznaczonego przez bank centralny celu inflacyjnego.

Prognozowane zmiany wskaźnika CPI

Złoty jednym z najsłabszych walut na świecie

Ostatnie miesiące to bardzo słaby okres dla polskiego złotego, który traci wobec wszystkich liczących się walut świata. Kurs USD/PLN 10 listopada przebił barierę 4 zł, a obecnie jest na drodze do osiągnięcia poziomu 4,2 zł. Kurs EUR/PLN natomiast wynosi już prawie 4,7 zł i wkrótce może przebić 5 zł. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. W pewnym stopniu duża niepewność gospodarcza sprawia, że umacniają się waluty innych krajów – głównie dolar amerykański – co zdecydowanie nie pomaga polskiemu złotemu. Problemem są także przeciągające się negocjacje Polski z Unią Europejską w sprawie akceptacji polskiego funduszu odbudowy. Napięcia między Warszawą a Brukselą dotyczą głównie niejasności w polskim systemie prawnym. Dostrzegają to inwestorzy, którzy uważają inwestowanie w Polsce za coraz bardziej ryzykowne. Niektórzy analitycy dopatrują się słabości złotego również w polityce komunikacyjnej Narodowego Banku Polskiego, która jest oceniana jako niespójna i chaotyczna.

USD/PLN
EUR/PLN

Podatkowy Nowy Ład z podpisem prezydenta

Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę o podatkowym Polskim Ładzie. Podpisanie tej ustawy przez głowę państwa spowoduje zmiany w 26 ustawach, m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Do najważniejszych modyfikacji systemu prawnego należą:

  1. Wzrost kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych do 30 000 zł
  2. Wzrost II progu podatkowego dla osób fizycznych do 120 000 zł
  3. Wprowadzanie ulgi dla klasy średniej

Zmian podatkowych jest zdecydowanie więcej, jednakże sposób ich procedowania i jakość przepisów budzą wątpliwości, czego potwierdzeniem jest nowelizacja ustawy, która pojawiła się już następnego dnia po złożeniu podpisu.

Niespokojnie na granicy polsko-białoruskiej

Chociaż wydaje się, że wkrótce uda się zażegnać napiętą sytuację na granicy, wciąż istnieje niepewność dotycząca zachowania Aleksandra Łukaszenki w sprawie sytuacji uchodźców. Obecnie coraz więcej osób wraca do swoich ojczystych krajów z lotniska w Mińsku, głównie dzięki interwencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W związku z sytuacją na granicy zamknięty został tranzyt między Polską a Białorusią na przejściu granicznym w Kuźnicy.

Zdaniem wielu analityków konieczne jest zwiększenie sankcji gospodarczych na Białoruś. Problemy w przepływie towarów mogą dotknąć polską branżę meblarską, ponieważ to właśnie nasz wschodni sąsiad jest głównym dostawcą materiałów drewnopochodnych, jak np. płyty pilśniowe lub wiórowe.

Braki w zapasach

Polskie kopalnie coraz częściej zgłaszają problemy z zapasami węgla. Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęło już dziesięć takich zgłoszeń od elektrowni oraz elektrociepłowni. Problemy z dostępnością węgla były zgłaszane już w ubiegłych latach, jednak dopiero w tym roku zakłócenia z dostawami zaczęły się już w listopadzie, a nie tak jak w poprzednich latach w grudniu. Powodem braku polskiego węgla na rynku są wysokie ceny na rynkach międzynarodowych wywindowane przez kryzys energetyczny w Chinach, przez co polski węgiel stał się bardzo tani. Duży popyt na tani węgiel z Polski spowodował, że obecnie są duże problemy z jego dostępnością i Polska znowu może stać się krajem importerem węgla.

About the author