Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Przegląd głównego krajowego
    indeksu WIG20
  3. Kondycja sektorowego indeksu spożywczego i energetycznego
  4. Działania Europejskiego Banku Centralnego
  5. Polityka monetarna USA i wyniki finansowe gigantów 

Spokój w ogrodzie i dynamiczne zmiany na giełdach, czyli parę słów o sytuacji na świecie podczas weekendu majowego

Biało-czerwoni ze spadkami, ale czy na wszystkim?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się jak w tygodniu majowym jak kształtował się kurs indeksu WIG20. Po zamknięciu w piątek (28 kwietnia) cena ustabilizowała się na poziomie 1923 pkt. Po otwarciu sesji w dzień flagi (2 maja), w parę minut kurs wystrzelił do poziomu 1954 pkt. Najprawdopodobniej powodem był efekt dni tygodnia, jako iż w poniedziałek sesja nie otworzyła się, to efekt przeniósł się na dzień kolejny. Złą wiadomością jest fakt, iż to był pułap maksymalny z tego tygodnia. Kurs owego dnia zaczął mocno spadać i ustabilizował się na poziomie cenowym przed majówką. W czwartek (4 maja) mogliśmy zaobserwować podobne zjawisko – kurs znowu wystrzelił o około 20 pkt, a do końca dnia już sukcesywnie spadał. Na zamknięciu sesji tego dnia indeks zanotował spadek rzędu 27 pkt oraz ustanowił praktycznie tygodniowe minimum – 1884 pkt. Głównymi spółkami, które odcisnęły tak ogromne piętno na spadku kursu indeksu, były czołowe spółki tj. Dino, Orlen, PZU oraz banki – Pekao SA wraz z PKO BP. Od piątku (5 maja) sytuacja się nieco poprawiła, kurs przełamał trend spadkowy oraz na koniec dnia kurs WIG20 wyniósł około 1912 pkt – prawie taki sam jak przed ukochanym tygodniem majowym. O wiele lepszym wskaźnikiem tego co się dzieje w gospodarce Polski jest indeks sWIG80. O ile na owym indeksie zmiany były bardzo podobne jak przy WIG20, to jednak zmiany nie były tak dynamiczne. Cenę otwarcia we wtorek (2 maja) wynosiła około 21138 pkt, natomiast pod koniec tygodnia kurs indeksu składającego się z 80 największych spółek na polskiej giełdzie wyniósł około 20978 pkt.

Wartość indeksu WIG20 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Wartość indeksu sWIG80 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Kondycja sektorowego indeksu spożywczego na polskim rynku
Jako iż podczas ostatnich dni większość Polaków miała wolne dni od pracy, zatem najprawdopodobniej większość osób chciała spędzić ten czas w gronie znajomych, konsumując więcej produktów spożywczych. Dodatkowo 1 i 3 maja sklepy były zamknięte, zatem większość osób zrobiła większe zakupy. Jak wzmożony popyt na produkty spożywcze zadziałał na spółki z sektora spożywczego? Spójrzmy na indeks złożony z przedsiębiorstw z tego sektora, czyli WIG-spożywczy.

Wartość indeksu sekt. WIG-spożywczy w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Zwykle kurs spółek zajmujący się żywnością nie jest zbyt dynamiczny, a większe zmiany można zaobserwować podczas huczniejszych wydarzeń. W ostatnim roku sektor ten zanotował ogromny spadek, rzędu 46% podczas wybuchu wojny na Ukrainie pod koniec lutego 2022 roku. Wracając do sytuacji z aktualnego tygodnia, przed majówką kurs indeksu spożywczego wynosił około 2282 pkt. Z biegiem kolejnych dni cena indeksu sukcesywnie wzrastała do końca wtorku (2 maja). Wraz z otwarciem giełdy w czwartek (4 maja) kurs się nieco załamał, natomiast nie było to nic niepokojącego, gdyż po paru interwałach czasowych cena wróciła na swój dawny trend oraz na zamknięciu sesji kurs osiadł na poziomie 2313 pkt. Prawdziwym boomem okazał się piątek (5 maja), gdzie na otwarciu sesji z iście rakietową prędkością kurs w parę minut wzrósł o 36 pkt. Natomiast do końca dnia sytuacja się nieco ochłodziła w ten upalny dzień oraz kurs indeksu pokazał cenę około 2330 pkt.

Wykładnicze wzrosty w sektorze energetycznym
Pozostając nadal na GPW, warto zwrócić uwagę na spółkę z sektora energetycznego, jaką jest JWW Invest. W ubiegły piątek (5 maja) nastąpiło podpisanie kontraktu z hiszpańską firmą Technicas Reunidas. Jak podają różne źródła, głównie chodzi o montaż kotła odzyskowego HRSG, który ma posłużyć przy budowie bloku gazowo-parowego CCGT w Ostrołęce. Wartość zamówienia oscyluje wokół 40,1 mln zł. Dzięki temu spółka na giełdzie wskoczyła na pułap 2,7 zł za akcję z poziomu 2 zł za udziały firmy. Tak ogromny wzrost wyniósł około 33,5%. Wzrostu, rzecz jasna, również można doszukiwać się na wolumenie akcji. Obrót dzień wcześniej wyniósł 5.145 sztuk, natomiast w piątek mogliśmy zaobserwować wolumen w ilości 127.166 sztuk. Spółka jest dosyć młoda na giełdzie i „miała swoje 5 minut”, natomiast od dłuższego czasu kurs akcji był względnie niski – historyczne maksimum wynosiło około 3,89 zł za akcję – podczas wejścia JWW Invest na polską giełdę. Być może kontrakt nieco rozrusza na nowo przedsiębiorstwo oraz powróci ono do lat swojej świetności.

Kurs akcji spółki JWW Invest w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Inflacja i stopy procentowe – światełko w tunelu czy złudna nadzieja?

Na pierwszy plan, spójrzmy na dane opublikowane przez Eurostat, dotyczące PKB w Unii Europejskiej. Wstępnie w I kwartale 2023 roku w Unii PKB wzrosło o około 0,3%. Jeszcze 2 miesiące temu prognozowano, że wzrost w całej Unii będzie wynosił około 0,8%. Są to zatem niepokojące dane — sytuacja gospodarcza Unii jest gorsza, niż prognozowano. Warto zatrzymać się chwilę przy wskaźniku, którego wysokość w ostatnich czasach mrozi krzew w żyłach — mowa o inflacji. W Polsce aktualna inflacja CPI (consumer price index) wynosi 14,7%. Względem poprzednich odczytów inflacyjnych zauważalny jest trend spadkowy. Jest to świetna informacja, gdyż porównując go do maja roku poprzedniego, kiedy to był trend wzrostowy, wskaźnik osiągnął podobny wynik. Wszystko wygląda dobrze na papierze, ale musimy patrzeć długofalowo. Głos zabrała Beata Javorcik – główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wskazała ona, iż geopolityka odcisnęła ogromne piętno na gospodarki państw oraz przez to, że firmy raczej chcą ograniczać tanią siłę roboczą z dalekiego wschodu – Chin, są oni zmuszeni do znalezienia nowych dostawców pracy. 

Wartość wskaźnika CPI w Polsce. źródło: https://stat.gov.pl/en/

Dodatkowo poprzez ograniczenie handlu międzynarodowego przedsię-biorstwa będą musiały doszukiwać się produktów u droższych źródeł. Polityka odcisnęła ogromne piętno na rynki kapitałowe. Wszystkie te czynniki prowadzą utrzymania się wysokiej inflacji międzynarodowej oraz podwyższonych stóp procentowych. Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej – profesor Adam Glapiński powiedział, że możliwe będzie obniżenie stóp procentowych pod koniec roku przez Narodowy Bank Polski. Warto przypomnieć, że aktualnie stopa referencyjna wynosi 6,75%. Biorąc pod uwagę, że celem inflacyjnym na koniec roku będzie inflacja jednocyfrowa, a dodatkowo wiele czynników wskazuje na to, że ciężko będzie o taki pułap, jest to bardzo prawdopodobne, że stopy procentowe w tym roku nadal będą się utrzymywać na dotychczasowym poziomie. Choć nie można oczywiście wykluczyć pozytywnego scenariusza, gdzie wskaźnik CPI przebije od góry 10%. Pytanie tylko, czy przy inflacji oscylującej wokół przed chwilą wymienionej wartości warto obniżać stopy procentowe?

Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł 3 główne stopy procentowe o 25 pb. (dokładnie tyle samo co FED w USA) w strefie euro, tak jak przewidywali analitycy. Aktualna stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 3,75%. Stopa kredytu oraz depozytu natomiast wynoszą odpowiednio 4% i 3,25%. Analitycy prognozują, że w przyszłości mogą się pojawić kolejne podwyżki stóp procentowych. Zwróćmy uwagę na inflację HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych), która wynosi w strefie euro 7%. To nadal wysoki oraz alarmujący wynik, jeżeli Unia chce wyhamować inflację, to najprawdopodobniej będzie musiała znów zacisnąć pasy. Porównując inflację w strefie euro do Polski, nasze państwo nadal pozostaje z alarmującym wynikiem. Aktualnie grunt to, aby nasze wskaźniki inflacyjne podążały za trendem globalnym. Jeżeli do tego nie dojdzie, tzn. gospodarka globalna będzie dobrze sobie radzić z inflacją, a Polska będzie szła w przeciwnym kierunku, to możemy być pewni, iż znajdziemy się w patowej sytuacji.

Gigant za Atlantykiem w trakcie gaszenia pożaru inflacyjnego oraz świetne wyniki Apple

Przerzućmy wzrok za Ocean Atlantycki, a dokładnie na Stany Zjednoczone. W środę (3 maja) FED podniósł główną stopę procentową o 25 pb. z poziomu 5% do 5,25%. Większość ekspertów przewidywała taki ruch. Inflacja CPI w USA w marcu 2023 roku wyniosła 5%. Jerome Powell stwierdził, iż inflacja jest nadal na alarmująco wysokim poziomie oraz Rezerwa Federalna jest gotowa w przyszłości podwyższyć stopy procentowe raz jeszcze. W tym momencie na pewno wiele banków może być w tarapatach. Przez podnoszenie stóp procentowych już kilka banków „wykrwawiło się” – spadek cen papierów dłużnych doprowadziły do bankructwa.

Wartość wskaźnika CPI w USA, źródło: tradingeconomics.com

Jak zareagował rynek na tę informację? W środę (3 maja) indeks S&P500 z poziomu 4139 pkt spadł o około 2%, ustanawiając w czwartek (4 maja) cenę otwarcia na poziomie około 4050 pkt. Jak widać, indeks nieco ucierpiał na wiadomość o podwyżce stopy procentowej. Przez cały czwartek (4 maja) kurs indeksu oscylował pomiędzy 4052 a 4080 pkt. Sesja zamknęła się z wynikiem około 4060 pkt. Natomiast na otwarciu sesji jak rycerz na białym koniu przybył z pomocą technologiczny gigant z kalifornijskiej doliny krzemowej – Apple. W piątek (5 maja) spółka podała informacje na temat przychodów i zysków przedsiębiorstwa. Okazały się one jeszcze lepsze od oczekiwanych. Przychód szacowano na około 92,91 mld USD, natomiast zanotowano 94,84 mld USD, pozytywna różnica wyniosła około 2,08%. Jeszcze lepszą sytuację spotkał zysk na akcję, oczekiwano 1,43 USD zysku na 1 akcję, a zgłoszono 1,52 USD zysku (różnica o 6,36%). Dzięki temu Apple na otwarciu sesji w piątek (5 maja) z poziomu około 165 USD akcję w mgnieniu oka wystrzelił i kurs osiągnął pułap około 173 USD (wzrost o 4,7%). Do końca sesji cena wahała się o kilkadziesiąt centów, zamykając sesję na fenomenalnym poziomie 173,64 USD. Dzięki takim wzrostom, jako jedna z czołowych spółek S&P500 mocno poprawiła sytuację indeksu. Technologiczny gigant kolejny raz potwierdza, że nie ma sobie równych, osiągając prawie historyczne maksima.

Wartość ineksu S&P500 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Kurs akcji Apple w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy