Wygląda na to, że po masowej industrializacji i automatyzacji przyszedł czas na kolejny etap rewolucji, jakim jest optymalizacja. Dla wielu samo określeniu optymalizacja może wzbudzać złe skojarzenia, ponieważ siłą rzeczy kojarzy się z zastępowaniem pracy przez maszyny. Jak podaje Think Tank Parlamentu Europejskiego, nawet 14% osób może stracić pracę, a łącznie 46% osób z pewnością odczuje zmiany w swojej pracy. Czy jest to jednak powód żeby się bać?
Z pewnością nie dla każdego, bowiem grupa zawodów, które z pewnością odczują tą zmianę jest dość niewielka. Do niedawna wśród ekspertów z branży SI krążyła opinia, że sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi artystów i nie będzie w stanie wykonywać pracy twórczej. Jak się okazało, SI radzi sobie nie wiele gorzej, a czasami nawet lepiej w sztuce niż sami artyści, co spowodowało niemałą falę oburzenia, przy jednoczesnej fascynacji dziełami SI.
Jednym z głównych wpływów sztucznej inteligencji na gospodarkę jest poprawa efektywności procesów biznesowych. Dzięki SI, firmy są w stanie zbierać i analizować większe ilości danych w krótszym czasie, co pozwala na szybsze podejmowanie decyzji biznesowych. Automatyzacja procesów może również zmniejszyć koszty pracy i poprawić jakość usług. Sztuczna inteligencja ma również ogromny wpływ na sektor finansowy. Firmy finansowe już teraz wykorzystują SI do analizy danych, tworzenia prognoz, identyfikacji oszustw i wykrywania anomalii w danych. SI może pomóc w analizie ryzyka inwestycyjnego oraz pomaga w podejmowaniu decyzji związanych z inwestycjami. W połączeniu z technologią blockchain, bardziej zaawansowane SI może pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
W sektorze handlowym oraz social mediach, sztuczna inteligencja może pomóc w personalizacji ofert dla klientów i użytkowników. Dzięki analizie danych, firmy są w stanie zrozumieć preferencje klientów i dostosować swoje oferty do ich potrzeb. Może to prowadzić do zwiększenia sprzedaży i zysków, oraz bardziej spersonalizowanych reklam i postów. W sektorze zdrowia i opieki medycznej, SI może w coraz większym stopniu automatyzować system opieki zdrowotnej, poprzez diagnozowaniu chorób i opracowywaniu planów leczenia. Dzięki analizie danych, SI jest w stanie zidentyfikować czynniki ryzyka oraz poprawić jakość diagnostyki.
Tempo prac i postępów nad SI w tym roku przyśpiesza, a przecież w 2022 roku przeznaczono prawdopodobnie nawet 10 mld dolarów dla wcześniej wspomnianego OpenAI! Współpraca ta mogła zainicjować decyzję Microsoftu o fali zwolnień, jaka rozpoczęła się w spółce i ma trwać do marca, pozbawiając pracy nawet 10 tysięcy osób! Bill Gates w prosty sposób oznajmił swój entuzjazm wokół rozwoju SI i współudziału jego firmy w tym dziele: „To zmieni nasz świat.”