Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Względny spokój w gospodarce światowej – Profit Journal

Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Stopy procentowe bez zmian
  3. Wzrosty na warszawskiej giełdzie
  4. Wyrok założyciela giełdy FTX
  5. Prognoza ceny ropy w 2024

Główne banki centralne nie zmieniły stóp procentowych

Największe banki centralne pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed), Bank Anglii (BoE) oraz Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydowały się prawdopodobnie na utrzymanie stałego poziomu stóp przez kolejne kilka miesięcy, w celu upewnienia się, że inflacja będzie spadać. Stopy Banku Anglii pozostają na najwyższym od kilkunastu lat poziomie 5,25%, a EBC kończy serię dziesięciu podwyżek z rzędu (stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,5%, a depozytowa 4%). Fed utrzymał w środę stopy na najwyższym poziomie od 22 lat, przy czym nie wyklucza dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Referencyjna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie od 5,25% do 5,5%. Zatrzymanie cyklu podwyżek stóp wywołało pojawienie się fali optymizmu wśród inwestorów na rynku, że wiodące gospodarki są bliskie stłumienia gwałtownego wzrostu inflacji. 

Zmiany w stopach procentowych banków centralnych; źródło: Reuters

Wskaźniki giełdowe wzrosły w piątek po ukazaniu się październikowego raportu danych z rynku pracy USA, który wskazał na słabsze niż przewidywano wyniki, ale i skuteczność prób ochłodzenia gospodarki i stłumienia inflacji przez Fed. W zeszłym miesiącu amerykańska gospodarka utworzyła około 150 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia wyniosła 3,9%. S&P 500, tak jak i Nasdaq, wzrósł o ponad 6% w tym tygodniu. Indeks Dow Jones Industrial Average odnotował natomiast 5% wzrost i jest na dobrej drodze do osiągnięcia najlepszych wyników od października 2022 r. Rentowność obligacji spadła w następstwie gorszych od oczekiwań danych o zatrudnieniu, 10-letnich o ponad dziewięć punktów bazowych do 4,57%, a 2-letnich o 7 punktów do 4,9%. Europejskie giełdy również zakończyły tydzień znacznymi wzrostami. Indeks Stoxx Europe 600 SXXP wzrósł o 0,17% do 444,24 (tygodniowa zmiana o +3,4%) a niemiecki DAX o 0,30% do 15189,25 (tygodniowy wzrost o 3,8%).

Wartość indeksu S&P 500 (SPX) w ostatnich 10 dniach, źródło: stooq.pl

Wzrosty na warszawskiej giełdzie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie osiągnęła zadowalające wyniki w wartości obrotu akcjami w październiku, które wyniosły 31,5 miliarda złotych, co stanowi wynik wyższy o ponad 40% w stosunku do roku poprzedniego. Na rynku NewConnect było to 184 mln zł (wzrost o około 57% rok do roku). W piątek na zamknięciu WIG zyskał 0,89%, WIG20 0,87% a mWIG40 1,38%. Akcje Dino wzrosły o 6,94% po ogłoszeniu zysków wynoszących 424 mln zł w trzecim kwartale tego roku i zamknęły sesję na poziomie 423,50. Sieć sklepów ma zamiar przejąć drogerię eZebra, z którą podpisało przedwstępną umowę sprzedaży udziałów, na podstawie której nabędzie 75% udziałów. Jastrzębska Spółka Węglowa straciła 1,10%, zamykając się na poziomie 49,51, co jest najsłabszym wynikiem na giełdzie w tym tygodniu. Pomimo wzrostów, polski rynek inwestycyjny charakteryzuje się niewielkim zainteresowaniem w porównaniu do lat poprzednich. Wynikać może to z uzależnienia od obcego kapitału, głównie mniejszych podmiotów z zachodniej części Europy.

Wartości indeksu WIG w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Co słychać na rynku kryptowalut?

Sam-Bankman Fried, były założyciel FTX, został uznany za winnego popełnienia jednego z największych oszustw finansowych w historii rynku kryptowalut. Ława przysięgłych sądu federalnego wydała werdykt, który może oznaczać dla niego kilkadziesiąt lat więzienia. W wyniku tych wydarzeń roszczenia FTX osiągnęły poziom aż 57%, które wierzyciele zgłaszają by odzyskać część swoich inwestycji. Kontrakty terminowe na bitcoiny, będące przedmiotem obrotu na Chicago Mercantile Exchange (CME) osiągnęły w tym tygodniu najwyższy poziom w historii, przekraczając poziom 35 tysięcy dolarów. Dane te wskazują na to, że coraz więcej inwestorów uzyskuje dostęp do rynku Bitcoinów za pośrednictwem instrumentów pochodnych. Rynek aktywów cyfrowych odnotował pozytywne wyniki. Może wynikać to ze spekulacji na temat możliwości zatwierdzenia przez U.S. Securities and Exchange Commission swojego pierwszego funduszu spot ETF na Bitcoin. Mogło to spowodować największy napływ produktów kryptowalutowych od ponad roku. Według CoinShares wyniósł on 326 milionów dolarów w zeszłym tygodniu.

Wartości kryptowaluty Bitcoin (BTC) w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Potencjalne ograniczenia dla rynku surowców

Konflikt na Bliskim Wschodzie oraz zakłócenia spowodowane przez rosyjską inwazję na Ukrainę mogą potencjalnie wpłynąć na sytuację rynku surowców i jego wahania. Według prognoz Banku Światowego, ceny ropy naftowej mogą wynieść średnio 90 dolarów za baryłkę a ogólne ceny surowców spadną 0 4,1% w przyszłym roku. Jednak, wpływ konfliktu jest na razie ograniczony, przez co ceny towarów nie zmieniają się znacznie. Na ten moment notowania Brent Oil Futures spadły i wyniosły 85,23 a kontrakty futures na złoto 1999,90 dolarów za uncję. 

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy