Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Fintech a tradycyjny sektor bankowy – Profit Journal

Stop Loss. Take Profit

Świat stale się rozwija, a co za tym idzie – w wielu sektorach gospodarczych pojawiają się coraz bardziej zadziwiające nowinki technologiczne, jak i również świeże rozwiązania mające wpływ na wiele obecnych rynków dóbr i usług. Szybki rozwój Internetu na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz postępujący z duchem czasu tryb życia sprawił, że coraz więcej osób korzysta z udogodnień mobilnych, a niektórzy bez dostępu do Internetu nie wyobrażają sobie już życia – w obecnych czasach mnóstwo przedsiębiorstw i zakładów pracy uzależnia swoją działalność od połączenia z siecią. Ostatnimi czasy także i bankowość na świecie zaczęła rozwijać się pod kątem uzupełnienia swoich usług o dodatkowe instrumenty technologiczne. Oprócz tego, że rozwiązania te generują wysokie przychody, to na dodatek mogą również stanowić konkurencję dla tradycyjnej bankowości.

FinTech, czyli co to właściwie jest?

Jednym z sektorów, w którym jesteśmy w stanie zaobserwować szybki rozwój, jest FinTech. To właśnie dzięki gwałtownemu wzrostowi znaczenia technologii informacyjnej w gospodarce utworzyła się przestrzeń dla rozkwitu tego typu modeli biznesowych. Słowem wyjaśnienia, “fintech” to wyrażenie zapożyczone z języka angielskiego, oznaczające zróżnicowane rozwiązania technologiczne, które nie tylko optymalizują funkcjonowanie w obrocie przedsiębiorstw, ale również ułatwiają życie konsumentom. Są to przede wszystkim firmy technologiczne IT, wchodzące coraz szerzej w obszar usług finansowych oraz – wedle definicji – “firmy tworzące innowacyjne rozwiązania z zakresu finansów i bankowości w oparciu o nowe technologie, a przede wszystkich nowe formy komunikacji”. Pośród usług oferowanych przez wyżej opisany sektor, jesteśmy w stanie wyróżnić między innymi bankowość transakcyjną i relacyjną B2B oraz B2C, wirtualne waluty (takie jak Bitcoin), czy innowacyjne płatności mobilne. Z kolei do światowych gigantów posiadających w swoim asortymencie tego typu rozwiązania możemy zaliczyć na przykład spółkę płatniczą Stripe, umożliwiającą płatność za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub Internetu. Jest to największa tego typu firma, której wartość w 2023 została wyceniona na 50 bilionów dolarów.  W tym zestawieniu nie sposób jednak pominąć platformy PayPal oraz ostatnimi czasy trendującego pośród użytkowników, Revoluta. Do tego grona warto również dorzucić PayU, czyli operatora płatności online, który umożliwia dokonywanie oraz otrzymywanie wpłat przez Internet pomiędzy osobami posiadającymi konto e-mail.

Zmiany w tradycyjnym sektorze bankowym

Nasuwa się jednak kluczowe pytanie –  czy innowacyjny FinTech jest realnym zagrożeniem dla tradycyjnego sektora bankowego? Pierwszym, o czym należy wspomnieć, to przede wszystkim zmiany w liczbie tradycyjnych placówek bankowych na przestrzeni ostatnich lat. W okresie od 2014-2016 ilość klasycznych banków w Polsce zmalała. Przykładem na to może być przypadek największego krajowego banku – PKO BP. W zaledwie dwa lata ograniczył on ilość swoich oddziałów o 81 – jest to ponad 6% ogólnej liczby placówek. Z kolei bank Pekao S.A. w podanym okresie badawczym zredukował liczbę swoich oddziałów o około 10% (106 placówek).

Są to jednak nieliczne przykłady potwierdzające fakt, że w ostatnich latach tradycyjny sektor bankowy ulega zmianom. Oddziały wielu różnych firm zostają zamknięte na skutek między innymi zwiększonej dostępności do sieci przez użytkowników banków. Obserwujemy bowiem trend korzystania z mobilnych aplikacji, dzięki którym konsumenci są w stanie zalogować się do swojego banku z poziomu urządzenia elektronicznego i nie muszą tym samym odwiedzać placówki fizycznej.

Nie jest to jednak potwierdzeniem na to, że sektor FinTech zupełnie zastąpi tradycyjny sektor bankowy. Na przykładzie samej Polski można zauważyć, że oba te obszary współpracują ze sobą i znajdują się w symbiozie. Polska to kraj, którego mieszkańcy charakteryzują się bardzo szybkim tempem adaptacji nowych technologii. Znajdujemy się w pierwszej dziesiątce państw świata przodujących w kontekście korzystania z płatności bezgotówkowych – w 2015 roku już 55% transakcji przeprowadzanych było z użyciem tej formy. Warto także podkreślić, że jesteśmy państwem autorskim systemu płatności mobilnych BLIK, które są jedną z najbardziej innowacyjnych usług płatności mobilnych dostępnych na świecie. Również i technologiczny poziom usług świadczonych przez polskie banki jest godny przytoczenia – konta w chmurze, mobilna obsługa transakcji i mobilne wpłatomaty to jedynie nieliczne z przykładów na to, że Polska plasuje się w czołówce użytkowników przyswajających z łatwością nowe rozwiązania.

Sektor bankowy w połączeniu z zaawansowaną technologią może więc funkcjonować niezwykle efektywnie. Wiadomo, że banki posiadają na temat swoich konsumentów sporo informacji, a w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami mogą tę wiedzę wykorzystywać w dobry sposób. Prowadząc analizę swojej działalności, są w stanie określić między innymi miejsca, w których najkorzystniej byłoby zlokalizować oddział swojej firmy, ustalić politykę cenową, czy zarządzać wartością klienta od samego rozpoczęcia współpracy. W obecnych czasach im więcej możliwości oferuje przedsiębiorca, tym atrakcyjniejszy jest dla potencjalnego konsumenta. Liderzy innowacji mają więc w tej kwestii ułatwione zadanie, gdyż z przeprowadzanych badań wynika, że osoby do 35 roku życia chętniej wybierają banki korzystające z nowoczesnych rozwiązań, gdyż są w stanie korzystać wtedy z większej ilości udogodnień, takich jak chociażby składanie wniosków o kredyt gotówkowy wyłącznie za pomocą Internetu.

Czy w takim razie FinTech jest taki groźny?

Choć wielu ludzi może sądzić, że sektor FinTech jest w stanie całkowicie wyprzeć tradycyjną bankowość, jak na razie nic na to nie wskazuje. Wręcz przeciwnie – z przeprowadzonej analizy wynika, że oba te rynki są w stanie współpracować ze sobą na tyle dobrze, by wzajemnie przynosić korzyści. Nowoczesne technologie pozytywnie wpływają na rynek finansowy, zachęcając szersze grono klientów do wybierania i korzystania z innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez przedsiębiorstwa. W dzisiejszym świecie ważna jest wygoda konsumenta, a co za tym idzie – ciągłe poszukiwanie nowych metod, które byłyby w stanie przyciągnąć go do zainteresowania się konkretną firmą poprzez wyróżnianie się na tle pozostałych. Technologia, o ile dobrze wykorzystana, nie jest wrogiem. Staje się przyjacielem, dzięki któremu możemy osiągnąć więcej, niż możemy sobie wyobrazić.

Źródła

https://cor.sgh.waw.pl/bitstream/handle/20.500.12182/969/Pawel_DEC_Rozwoj%20sektora%20FinTech%20a%20tradycyjna%20bankowosc.pdf?sequence=2&isAllowed=y
https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_18778_2391-6478_3_19_07/c/9155-8969.pdf
https://www.pwc.pl/pl/pdf/sektor-finansowy-coraz-bardziej-fintech-raport-pwc.pdf
https://kredytmarket.com/blog/fintech/
https://inetum.pl/fintech-technologie-finansowe-zmieniajace-sektor-bankowy/

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy