Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Zielone drzewo, które ciągle rośnie
  3. Coraz więcej kryptowalut na Wall Street
  4. Jak rekin wokół tratwy
  5. Ciach, ciach, ciach

Zielone drzewo które ciągle rośnie

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem ze świata finansowego ostatniego tygodnia były długo wyczekiwane wyniki finansowe, amerykańskiego technologicznego giganta NVIDIA. Akcje NVIDIA notowały zaskakujące gwałtowne wzrosty od początku roku, ich wartość 2 stycznia wynosiła 481 dolarów by wzrosnąć do 949,5 w zaledwie 5 miesięcy. Biorąc pod uwagę, to że mówimy o jednej z największych spółek świata, jest to wręcz bezprecedensowy wzrost. Kwartalne wyniki finansowe firmy, zapowiedziane na 22 maja miały zweryfikować prawdziwą wartość, nie tylko NVIDII ale również S&P 500 jak i całego świata AI. NVIDIA osiągnęła wręcz fenomenalne wyniki, notując 26 miliardowy przychód, który wzrósł o 18% przez ostatni kwartał i aż o 262% przez ostatni rok. Zysk netto wzrósł o 21% przez ostatni kwartał i aż o 628% przez ostatni rok. Rekordowe przychody odnotowały również centra danych rosnąc o 427% procent rok do roku. Akcje firmy przebiły cenę 1000 dolarów, plasując się 24. maja nawet powyżej 1050.

CEO NVIDIA Jensen Huang powiedział – ,, Rozpoczęła się kolejna rewolucja przemysłowa — firmy i kraje współpracują z NVIDIA, aby przekształcić tradycyjne centra danych warte biliony dolarów (…) i zbudować nowy typ centrum danych — fabryki AI — w celu produkcji nowego towaru: sztucznej inteligencji’’ Jensen Huang uważa również, że AI ,,przyniesie znaczące wzrosty produktywności w niemal każdej branży i pomoże firmom być bardziej efektywnymi kosztowo i energetycznie, jednocześnie zwiększając możliwości przychodowe’’. Natomiast, jako powód wyśmienitych wyników finansowych NVIDIA, podał zwiększony popyt na szkolenie i inferencje generatywnej sztucznej inteligencji na platformie Hopper. Firma ogłosiła również dziesięciokrotny podział akcji zwykłych – by ułatwić ich nabycie inwestorom i pracownikom.

Notowania Nvidii w ostatnim tygodniu. Źródło: stooq.com

Coraz więcej kryptowalut na Wall Street

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd – SEC, wstępnie zatwierdziła ETF typu spot na etherum, czyli drugą największą kryptowalutę na świecie. Decyzja miała być odpowiedzią na propozycję NYSE, NASDAQ i CBOE i jest drugą taką decyzją w tym roku po styczniowym zatwierdzeniu ETF na Bitcoin. Decyzja nie przyniesie jednak natychmiastowych efektów, ponieważ SEC wciąż musi zatwierdzić emitentom indywidualne oświadczenia rejestracyjne ETF. Choć kurs ETH po samej decyzji komisji wzrósł o około 2%, to w oczekiwaniu na jej wydanie jego cena zwiększyła się aż o około 20%. Ta decyzja jednak nie odnosi się do innych kryptowalut opartych na sieci etherum.

Notowania Ethereum w ostatnim tygodniu. Źródło: stooq.com

Jak rekin wokół tratwy

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe dookoła Tajwanu, które jak informuje Chińskie dowództwo teatru wschodniego są ,,karą za separatystyczne działania tajwańskich sił niepodległościowych i surowym ostrzeżeniem przed ingerencją i prowokacją ze strony sił zewnętrznych’’. 20 maja odbyło się zaprzysiężenie nowego prezydenta Tajwanu Lai Chingte, należącego do Demokratycznej Partii Postępowej, który został wybrany w styczniowych wyborach na wyspie. To wydarzenie było bezpośrednim powodem eskalacji w regionie. Tajwan podaje że w pobliżu wyspy do godziny 6 rano 24 maja wykryto 49 samolotów, 19 okrętów marynarki wojennej i 7 statków straży przybrzeżnej. Tajwan poderwał odrzutowce i postawił armie w stan najwyższej gotowości, a ministerstwo obrony kraju stwierdziło ,że ,,Irracjonalna prowokacja chin zagroziła pokojowi i stabilności w regionie’’

Rozmieszczenie chińskich okrętów wojennych podczas ćwiczeń w 2022 i 2024 roku. Źródło: BBC

Ostatni lot prezydenta Iranu

W niedzielę 19 maja prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca. Ebrahim Raisi wracał z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks na granicy Iranu z Azerbejdżanem. Wraz z nim podróżował szef ministerstwa spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian i urzędnicy Iranu o wysokiej randze. Maszyna rozbiła się w północnej części kraju w górach spowitych gęstą mgłą.  Warunki atmosferyczne uniemożliwiły helikopterowi ratowniczemu dotarcie na miejsce zdarzenia co utrudniło akcje ratunkową. Szef irańskiego Czerwonego Półksiężyca Pir Hossein Kolivand wydał jednak oświadczenie – ,,Podczas badań miejsca, w którym znajdują się szczątki rozbitego śmigłowca, żadnych oznak żywych pasażerów śmigłowca nie znaleziono’’, co potwierdza śmierć prezydenta. Zgodnie z prawem Irańskim stanowisko prezydent obejmie pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber, za zgodą Najwyższego Przywódcy Alego Chameneia, natomiast wybory prezydenckie odbędą się po upływie 50 dni.

Ostatnie zdjęcie prezydenckiego helikoptera. Źródło: Reuters

Ciach, ciach, ciach?

David Solomon – CEO Goldman Sachs, na środowym wystąpieniu w Boston College powiedział że nie spodziewa się w tym roku obniżek stóp procentowych w USA. Myślę, że zmierzamy w kierunku bardziej uporczywej inflacji – dodał David Solomon. Jego wypowiedz odnosiła się do wtorkowego oświadczenia pracowników federalnej rezerwy, według których bank centralny USA powinien wstrzymać się od obniżek stóp procentowych przez jeszcze kilka miesięcy by inflacja utrzymała się w 2% celu. Według Solomona gospodarka USA jest wciąż silna, jednak nie wszyscy amerykanie to odczuwają, jako poparcie tej tezy przytoczył swoją rozmowę z prezesem sieci sklepów spożywczych, który miał powiedzieć że jego klienci robią mniejsze zakupy przez zwiększającą się inflacje. CEO Goldam Sachs powiedział ,,Zaczynamy zauważać, że przeciętny Amerykanin zwalnia i zmienia swoje nawyki’’. Solomon spodziewa się jednak zmniejszenia stóp procentowych w Europie przez ,,bardziej ospałą gospodarkę’’ i zwrócił uwagę na rosnącą geopolityczną niestabilność i zwiększone zapotrzebowanie na energię, bez aktualnie dostępnych źródeł jej generowania.

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy