1. Brak przejrzystości zasad oraz naruszanie ich przy stanowieniu prawa (pomijanie konsultacji z interesariuszami, nadużywanie trybów szczególnych, naruszanie trybu wnoszenia i poziomu projektów ustaw).
2. Nieefektywny system stanowienia prawa skutkujący dużą zmiennością prowadzenia działalności gospodarczej.
3. Niestabilność, brak przewidywalności systemu podatkowego, brak szerokich konsultacji przy wprowadzaniu zmian, zbyt krótki czas na wprowadzenie zmian.
4. Brak powszechności rozwiązań zarządzania wiekiem i wspierania aktywności osób
w wieku okołoemerytalnym.
5. Postępująca degradacja środowiska i klimatu połączona z brakiem efektywnych uregulowań w kluczowych obszarach (np. energetyki cieplnej, polityki wodnej, odnawialnych źródeł energii).
6. Utrata zaufania do polskich sądów w europejskim systemie prawnym skutkująca kwestionowaniem za granicą wyroków polskich sądów.
Obecną sytuację Polski dosadnie podkreśla fakt, iż wiarygodność ekonomiczna Polski plasuje się niżej niż w przypadku Czech i Słowacji oraz na podobnym poziomie jak Węgry, kraju, którego wiarygodność w ostatnich latach uległa wyraźnemu obniżeniu. Aby wiarygodność naszego kraju mogła wzrosnąć, wymagany jest szereg zmian, praktycznie w każdym aspekcie życia społeczno-gospodarczego, co niewątpliwie jest ogromnym wyzwaniem i egzaminem dla naszej gospodarki.