Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Impas w kluczowych decyzjach gospodarczych
  3. Wzrosty na rynku amerykańskim i stabilizacja
  4. Oczekiwania na rynku kryptowalut i surowców

Impas w kluczowych dyskusjach gospodarczych

W Abu Zabi w dniach 26-29 lutego trwała ministerialna konferencja Światowej Organizacji Handlu (WTO), MC 13, na której zebrali się ministrowie z całego świata. Celem obrad była próba ustalenia nowych zasad dla światowego handlu oraz zreformowanie systemu rozstrzygania sporów, oraz obcięcie dotacji dla sektora rybołówstwa. Prawie trzydziestoletnia organizacja zmaga się z globalnymi napięciami i ryzykiem zerwania ogólnych norm światowego handlu, stąd oczekiwania w stosunku do odbywających się co dwa lata obrad były w tym roku stosunkowo niskie. Co więcej, konferencja ta została przedłużona o jeden dzień z powodu braku wspólnego porozumienia w kluczowych kwestiach pomiędzy krajami rozwiniętymi a rozwijającymi. Rozmowy w piątym dniu bazowały na próbie podjęcia decyzji w stosunku do usunięcia ewentualnych różnic w przypadku rolnictwa, wspomnianego wcześniej rybołówstwa i moratorium na cło obejmujące handel e-commerce. Brali w nich udział kluczowi członkowie, tacy jak Indie, Unia Europejska, czy Stany Zjednoczone. Pomimo intensywnych negocjacji, nie doszło do zakończenia panującego na konferencji impasu, jednak szef WTO, Ngozi Okonjo-Iweala nalegał na osiągnięcie rezultatów. Między krajami rozwiniętymi istnieją duże różnice w kwestii związanej z dostępem do rynku towarów rolnych. Indie zaś wyraźnie stwierdziły, że znalezienie trwałego rozwiązania w zakresie publicznych zapasów zbóż ze względów bezpieczeństwa żywnościowego powinno być najwyższym priorytetem przed podjęciem jakichkolwiek nowych rozwiązań w sektorze rolnictwa. Szefowa handlu prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, Katherine Tai, stwierdziła, że w przypadku niepowodzenia rozmów, może dojść do rozdrobnienia się grupy BRICS. Mniejsze państwa skarżyły się na marginalizowanie ich znaczenia, a Indie i Chiny nie zgodziły się w istotnych kwestiach m.in. dotyczących inwestycji.

Podobnie zakończyła się konferencja najważniejszych przedstawicieli finansowych z grupy G-20. W wyniku różnic geopolitycznych, na zakończenie czwartkowych spotkań w Sao Paulo nie wydano komunikatu. Grupa G-20 słynęła niegdyś ze skutecznego wypracowywania konsensusu w obliczu globalnych wyzwań. Tym razem, głównym tematem obrad była próba dojścia do porozumienia w sprawie tego, co należy zrobić z zamrożonymi aktywami Rosji w obliczu znacznego zapotrzebowania Ukrainy na kapitał, który ma być przeznaczony na odbudowę. Sekretarz skarbu USA, Janet Yellen i minister Francji Bruno Le Maire skupiali się głównie na dyskusji dotyczącej konfiskaty tych aktywów przez Zachód i sfinansowanie Kijowa. Nie udało się jednak osiągnąć jednogłośnej decyzji w tej sprawie, a było to spowodowane rozbieżnościami dotyczącymi trwających konfliktów zbrojnych na Ukrainie i w Gazie. Co więcej, brazylijscy przedstawiciele stwierdzili, że forum to nie jest najwłaściwszym miejscem do rozwiązywania kwestii geopolitycznych. Minister Brazylii, Fernando Haddad, oznajmił, że kraje powinny wdrożyć globalny podatek od najbogatszych osób, aby zaradzić szerzącemu się uchylaniu się od płacenia podatków, a który można rozwiązać w drodze współpracy międzynarodowej, tak aby „te kilka osób wniosło swój wkład w nasze społeczeństwa i zrównoważony rozwój planety”. Według badania przeprowadzonego w 2023 roku przez grupę Tax Justice Network kraje na całym świecie mogą, w ciągu następnej dekady stracić nawet 4,7 biliona dolarów dochodów podatkowych z powodu istnienia rajów podatkowych, nielegalnym programom i kreatywnej księgowości, która rzadko kiedy kwestionowana jest przez władze. Z raportu opublikowanego w tym roku przez Obserwatorium Podatkowe UE, na które powoływał się Hadda, wynika, że miliarderzy na całym świecie stosują efektywne stawki podatkowe.

 

Globalna utrata przychodów podatkowych z tytułu ucieczek do rajów podatkowych (jako % światowych przychodów z opodatkowania). Źródło: Global Tax Evasion Report 2024

Wzrosty na rynku amerykańskim i stabilizacja w kraju

Wartość amerykańskich akcji wzrosła, kończąc z wynikiem najlepszym dla S&P 500 i Nasdaq Composite w lutym od prawie dziesięciu lat.  Indeks Nasdaq Composite zamknął się w ostatni dzień lutego na poziomie 16091,92, co stanowi najwyższe zamknięcie w historii. S&P 500 natomiast zyskał w ciągu tego dnia 0,5% i zakończył dzień na poziomie 5095,88, co także jest najwyższym rekordem. Był to najlepszy luty dla obu indeksów od 2015 roku. Indeks technologiczny Nasdaq był ostatnim z głównych wskaźników giełdowych w Stanach Zjednoczonych, który osiągnął w tym roku rekordowe zamknięcie. Taki stan rzeczy wynika z wszechobecnego entuzjazmu w stosunku do sztucznej inteligencji, który doprowadził do wzrostu wartości akcji spółek technologicznych o dużej kapitalizacji, ale i całego rynku. Co więcej, spowolnienie inflacji i wynikające z tego obniżanie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, przewidywanych na późniejszą część 2024 roku, także przyczyniły się do ożywienia tego indeksu. Miara inflacji uważnie obserwowana przez Fed w zeszłym miesięcy nadal się obniżała, co przełożyło się na wyniki giełdowe. Wskaźnik inflacji bazowej PCE wzrósł w styczniu o 2,4% w stosunku rok do roku, co oznacza spadek w porównaniu z zeszłym miesiącem (2,6%). GPW Benchmark poinformował także, że Budimex zastąpi Asseco Poland zarówno w indeksie WIG20, jak i WIG20TR w ramach rewizji portfeli indeksów. Jest to powrót spółki po 20 latach przerwy.

Indeks Nasdaq Composite w ostatnich 10 sesjach; Źródło: stooq.pl
Indeks S&P 500 w ostatnich 10 sesjach; Źródło: stooq.pl

W Polsce główne indeksy wahały się wokół poziomów utrzymujących się względnie na stałym poziomie przez cały tydzień. Wśród najbardziej popularnych spółek, które osiągnęły wzrost, można było wyróżnić Orlen, ale i spółki surowcowe. Akcje Orlenu wzrosły o 1,87% w stosunku do dnia poprzedniego.

Oczekiwania na rynku kryptowalut i surowców

Cena Bitcoina wzrosła od momentu zatwierdzenia spotowych funduszy ETF o prawie 36%. Pod koniec tygodnia jego cena oscylowała wokół 62000 dolarów USD. Warto wspomnieć, że nadchodzące wydarzenie, zwane „halvingiem” może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu wartości. Halving następuje automatycznie po utworzeniu 210 tysięcy „bloków” w ramach procesu wydobywania bitcoinów. Proces ten zniechęca do produkcji monet i ograniczenia ich podaży oraz powtarza się średnio co cztery lata. Kolejny prawdopodobnie będzie miał miejsce w kwietniu. JPMorgan stwierdził w komunikacie z 28 lutego, że z uwagi na wyższe koszty i obniżone zyski, możemy spodziewać się niższych cen kryptowaluty. Po wspomnianym procesie cena może spaść do nawet 42000 dolarów. Historycznie, wartość bitcoina wzrastała wkrótce po trzech ostatnich halvingach, chociaż według CoinDesk zyski z każdego z nich spadały.

Notowania Bitcoina w ostatnim tygodniu. Źródło: stooq.com

Amerykańskie kontrakty terminowe na ropę naftową po raz pierwszy od prawie czterech miesięcy przekroczyły 80 dolarów za baryłkę, ponieważ wskazuje się na możliwe zacieśnienie rynku przed decyzją OPEC+ w sprawie cięć produkcji. Kontrakt West Texas Intermediate zyskał ponad 2%, czyli 1,78 dolara za baryłkę, podczas gdy majowy Brent wzrósł o 2,15%, do prawie 84 dolarów za baryłkę. OPEC+ rozważa przesunięcie cięć w produkcji na drugi kwartał, a nawet na koniec roku. Według Reuters, oczekuje się, że decyzja zostanie podjęta w pierwszym tygodniu marca.

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy