Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Powiew wiosny na rynkach? – Profit Journal

Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2.  FED rozdaje karty
  3. Sprzedaż detaliczna w Polsce i Chinach
  4. Zmienne złoto
  5. Na giełdach wielki ruch

FED rozdaje karty

Na zakończenie marcowego posiedzenia Rezerwa Federalna podtrzymała decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 5,25%-5,50%. Fed wskazał, że mimo rosnących obaw o utrzymującą się wysoką inflację, nadal dokona w tym roku obniżek stóp – i to nie jednej, a trzech. Coraz większa liczba urzędników Fed podkreśla stanowisko wskazujące na wartość stóp procentowych na koniec 2024 na poziomie 4,5 – 4,75%, co odpowiada właśnie trzem obniżkom o 25 punktów bazowych.  Chociaż inflacja szybko spada, to jednak utrzymuje się trochę ponad 3% w ujęciu rocznym, więc powyżej celu wyznaczonego przez Fed wynoszącego 2%. Warto również podkreślić, że Rezerwa Federalna uważa, że inflacja bazowa na koniec bieżącego roku będzie na wyższym poziomie a bezrobocie na niższym, niż wskazywały to prognozy z grudnia. FOMC oczekuje natomiast, że w pierwszym kwartale tego roku gospodarka amerykańska zanotuje wzrost o 2,1% (grudniowy szacunek wskazywał na 1,4%). Prognozy inflacji PCE pozostawiono bez zmian i wynoszą 2,4%.

Stopy procentowe w USA od 2015 roku. Źródło: Washington Post

Polska siła w sprzedaży

W Polsce w lutym nastąpiło ożywienie w handlu. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w lutym 2024 r. była o 6,1% wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jest to nie tylko wynik lepszy od oczekiwań (konsensus rynkowy zakładał wzrost o 4,9% r/r), ale również najwyższy realny wzrost sprzedaży od maja 2022 roku. Widoczne jest, że wśród konsumentów maleje skłonność do ograniczania wydatków. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost są: rosnące płace realne, niska stopa bezrobocia oraz poprawiające się nastroje konsumenckie. Warto podkreślić, że takie dane będą pozytywnie oddziaływały na prognozy związane ze wzrostem PKB w kolejnych kwartałach

Dynamika sprzedaży detalicznej i płac realnych w ujęciu r/r. Źródło: GUS

Zmienne złoto

Po  podtrzymaniu perspektywy trzech obniżek stóp procentowych w tym roku złoto wzrosło do rekordowego poziomu, aby po wyższych od oczekiwań danych PMI dokonać korekty w dół, gdyż dane wskazujące na silną ekspansję gospodarczą zmniejszają szansę na obniżki stóp. W czwartek cena złota spadła o 0,87%, wyznaczając poziom 2181,59 USD za uncję. Warto podkreślić, że czynnikiem powodującym korektę był wyraźny wzrost wartości dolara amerykańskiego. Ożywienie to było napędzane również wzrostem rentowności  obligacji skarbowych a także występującym nastrojem związanym z ryzykiem, co dodatkowo wpływa na spadek złota, które jest uważane za bezpieczne aktywo w niespokojnych czasach.

Notowania złota w ostatnim tygodniu. Źródło: stooq.pl

Na giełdach wielki ruch

Giełdy amerykańskie na spokojnie kończą ten ważny tydzień. W piątek rynek mógł odetchnąć z ulgą, kiedy trzy największe indeksy stonowały swoje ruchy po osiągnięciu największych w historii kursów zamknięcia. Zaraz po otwarciu rynku S&P500 nie odnotował dużych wahań, Nasdaq Composite spadł o 0,1% natomiast Dow Jones Industrial Average wzrósł tylko o 22 punkty. Jednak wiadomo, że impulsem do sięgnięcia przez S&P500 kolejnego maksimum były perspektywy Fed-u odnośnie obniżek stóp procentowych.

Notowania indeksu S&P 500 w ostatnim tygodniu. Źródło: stooq.pl

Warto wspomnieć również o akcjach, które przyciągnęły uwagę w tym tygodniu. IPO Reddita (RDDT) bardzo dobrze wpłynęło na rynek, a jej akcje w debiucie wzrosły aż o 48%. Akcje FedExu (FDX) wzrosły natomiast o około 12% na początku notowań w związku z poprawą marży operacyjnej w wyniku wzrostu zysków. Nike (NKE) musi pogodzić się ze spadkiem o ponad 7% z powodu przyjęcia przez rynek negatywnych prognoz odnośnie sprzedaży. Spadek zaliczają również akcje Tesli (TSLA) w związku ze złymi informacjami spływającymi z Chin. Firma ograniczyła produkcję w swojej fabryce w Szanghaju najprawdopodobniej z powodu mniejszego popytu na pojazdy elektryczne.

Chiny pobiły oczekiwania

Krajowy Urząd Statystyczny przekazał dane odnośnie chińskiej gospodarki, wskazując na to, że nabiera ona tempa w pierwszych miesiącach 2024 roku, bazując na poprawie kluczowych wskaźników, w tym produkcji i inwestycji. W Chinach produkcja fabryczna oraz sprzedaż detaliczna przekroczyły oczekiwania z początku roku. Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,0% w pierwszych dwóch miesiącach roku. Jest to więcej niż wzrost z grudnia (6,8%) oraz oczekiwania analityków Reutersa (5,0%). Natomiast sprzedaż detaliczna zanotowała wzrost o 5,5%, tym samym spowalniając, gdyż w grudniu wzrosła o 7,4%. Biuro jednak podkreśla, że na gospodarkę czekają wyzwania związane z skomplikowanym otoczeniem i rosnącą niepewnością, naciskając na wzmocnienie ożywienia gospodarczego.

Po lewej produkcja przemysłowa r/r w Chinach. Po prawej sprzedaż detaliczna. Źródło: Reuters

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy