Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Zmiany indeksu WIG20 na pozytywne informacje z zagranicy
  3. Allegro w roli lidera wzrostów
  4. Tokio i Frankfurt testują nowe rekordy

Napływ danych zagranicznych, a zmiany głównego indeksu WIG20

Nadzieje na porozumienie w sprawie zwiększenia limitu zadłużenia w USA przyczyniły się do wzrostu na rynku akcji, a indeks S&P500 osiągnął najwyższy poziom w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, przekraczając 4200 pkt. Mówi się, że wkrótce będzie głosowany projekt porozumienia (o czym wspominano wiele razy). Dzięki informacjom z USA w Japonii i Niemczech osiągnięto historyczne rekordy na głównych indeksach. Mimo tego, że przez początkowy okres maja w Warszawie zainteresowaniem cieszyły się tylko wybrane duże spółki z indeksu WIG20, to piątek (19.05) okazał się bardzo udany. Polski rynek był liderem wzrostów w Europie, przerywając kilkutygodniową konsolidację i osiągając nowe, ponad roczne maksimum. Kluczowym czynnikiem wzrostu w piątek był kurs Allegro, który handlowano ze zwiększonymi obrotami. Optymizm na rynkach wynika z wypowiedzi amerykańskich polityków sugerujących możliwość podniesienia limitu zadłużenia w USA. Stabilny kurs złotego wreszcie pozwolił bykom na GPW w pełni korzystać z pozytywnych nastrojów na światowych rynkach.

WIG zyskuje na fali pozytywnych informacji zagranicznych
W piątek (19.05) WIG20 wzrósł do poziomu 1992 pkt, co jest najwyższym poziomem od 21 kwietnia 2022 r. Od dołka ostatniej bessy zyskał on już 49 proc. W piątek WIG20 wzbił się na poziom 1992 pkt, osiągając najwyższy poziom od 21 kwietnia 2022 roku. Od najniższego punktu bessy indeks zyskał już 49%. W piątek polski indeks zyskał najwięcej spośród głównych europejskich benchmarków, gdzie większość wzrostów nie przekroczyła 1%. WIG20 wzrósł o 2,7% i zakończył sesję na dziennych maksimach, podczas gdy WIG wzrósł o 2,03%. W niższych segmentach rynku wzrosty mniejsze, ponieważ mWIG40 zyskał 0,65%, a sWIG80 0,3%. Obroty wyniosły 1,27 mld zł, z czego 1,06 mld zł przypadało na WIG20. W ujęciu tygodniowym WIG20 zyskał 2,75%, a WIG był wyżej o 1,96%. Średnie spółki miały względnie słabszy tydzień, gdzie mWIG40 wzrósł tylko o 0,06%, podczas gdy sWIG80 zyskał 1,16%.

Wartość indeksu sWIG80 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Wartość indeksu mWIG40 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Wartość indeksu WIG20 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Allegro znów rośnie – kiedy zmiana nazwy na presto?

Kurs akcji Allegro w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Dzisiaj w WIG20 rolę lidera wzrostów od samego rana przejął kurs Allegro, który wzrósł o 5,71%, generując obroty w wysokości 255 mln zł — prawie jedną czwartą całkowitego obrotu na WIG20. Aktualny kurs jest najwyższy od lutego 2022 r., a kapitalizacja przekroczyła 40 mld zł. Wzrosty mogą być rezultatem wprowadzenia nowego cennika i wprowadzenia opłaty za Allegro Pay. Banki, takie jak mBank (6,08%) i Santander (5,76%), również odnotowały wzrosty, choć przy niższych obrotach poniżej 40 mln zł w każdym przypadku. CD Projekt (3,84%) i Pepco (3,76%) także odnotowały silne wzrosty. Wszystkie spółki z WIG20 zanotowały wzrosty na piątkowej sesji, a największy wzrost odnotowano w przypadku PKO BP (1,2%). Najmniejszy wzrost odnotowano w przypadku Grupy Kety (0,61%). W drugiej linii najmocniejsze wzrosty odnotowały akcje Millennium (3%), Eurocash (2,95%) i Huuuge (2,88%). Spośród 12 spółek, których ceny akcji spadły, największe spadki odnotowano w przypadku Ciechu (-1,83%) i Grupy Pracuj (-1,75%).

Kurs akcji mBank w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Kurs akcji Santander w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Piątkowe zamknięcie (19.05) w okolicach 1992 pkt oznacza, że WIG20 osiągnął nowe maksimum hossy i wybił się powyżej poziomu konsolidacji, która trwała od końcówki kwietnia. Dla analityków technicznych ta sesja jest zachętą do skierowania uwagi poza psychologiczną barierę 2000 pkt i skupienia się na strefie oporów w przedziale 2200-2178 pkt. Jednak problemem jest to, że to wybicie — nawet jeśli zostało potwierdzone wysokim obrotem — oparte jest na korelacji z rynkami bazowymi, które budują swoją ufność w trudnym kontekście. Kwestie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA, przyszłość polityki FED i stan gospodarek w najbliższej przyszłości pozostają aktualnymi problemami. W praktyce dalsze wzrosty będą musiały następować w trudnym kontekście i w ramach mechanizmu znanego jako „wspinaczka po ścianie strachu”, co zawsze wiąże się z ryzykiem gwałtownych spadków.

Tokio i Frankfurt nie zostają w tyle

Po siedmiu kolejnych dniach wzrostu główny indeks — Nikkei 225 – osiągnął poziom równy historycznemu rekordowi z sierpnia 1990 roku. Przyczyn tego zjawiska upatruje się w osłabieniu jena, ożywieniu konsumpcji oraz trwającym szczycie G7 w Hiroszimie. Rekord sprzed 33 lat był jednocześnie początkiem okresu kryzysowego, który od tamtego momentu trwał przez dekadę. Nikkei 225 jest głównym indeksem japońskiej giełdy i zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości na świecie, ustępując tylko giełdom amerykańskim (NYSE i Nasdaq) oraz brytyjskiej (London Stock Exchange). Indeks skupia 225 spółek, a jego skład jest korygowany raz w roku. Obecnie największą firmą w składzie jest Toyota, zajmująca 21. miejsce w rankingu największych światowych firm. Notowania Nikkei 225 są prowadzone od grudnia 1971 roku, a jego historyczne maksimum zostało osiągnięte w sierpniu 1990 roku. Od momentu rozpoczęcia rajdu akcji 10 maja do dzisiaj, indeks zyskał 6,2%. Drugi indeks notowany na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych — Topix — zyskał w tym samym okresie 4,2%, osiągając poziom 2162,98. Wzrosty japońskiej giełdy są wynikiem dobrych wyników spółek, osłabienia jena (Bank Japonii utrzymał stopę procentową na poziomie -0,1% pod koniec kwietnia) oraz ożywienia konsumpcji po pandemii COVID-19. Dodatkowe impulsy pochodzą z japońskich inwestycji Warrena Buffetta o wartości 6 miliardów dolarów oraz dążenia do polepszenia ładu korporacyjnego tokijskiej giełdy. Niemniej jednak nie wszyscy obserwują sytuację na Nikkei 225 z optymizmem. Przypominają, że najwyższy poziom tego indeksu w 1990 roku był wynikiem przeszacowania akcji, co doprowadziło do krachu na giełdzie, pęknięcia bańki nieruchomości i 10-letniego kryzysu gospodarczego. Oprócz tego kursy akcji wzrosły także w USA i w Europie. Niemiecki indeks DAX osiągnął nowy rekord wszechczasów. W piątek osiągnął 16 293,68 pkt. Poprzedni rekord, ustanowiony w listopadzie 2021 r., wynosił 16 290,19 pkt. Oprócz optymistycznych informacji na temat zażegnania sporu zadłużeniowego w USA, jako powód tego wzrostu wymienia się też  większy niż przewidywany wzrost gospodarczy, po początkowym szoku cen energii w związku z wojną na Ukrainie oraz solidne raporty kwartalne spółek w Niemczech. 

Wartość indeksu DAX w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Wartość indeksu Nikkei 225 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy