Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Oblicze recesji dla niemieckiej gospodarki
  3. Negocjacje w sprawie pułapu
    zadłużenia w USA
  4. Powiew optymizmu i wyzwania na polskim rynku
  5. Zmienność na rynku surowców

Oblicze recesji. Czy nadchodzi czas próby dla niemieckiej gospodarki i światowych rynków?

Wzrost PKB Niemiec kwartał do kwartału w latach 2021-2023, źródło: Destatis

Pierwszy kwartał 2023 r. okazał się dla niemieckiej gospodarki nie lada wyzwaniem.  Pandemia koronawirusa oraz wpływ wojny na Ukrainie zdają się ją spychać ku przepaści. Zanotowano spadek produktu krajowego brutto (PKB) o 0,3%. W czwartym kwartale ubiegłego roku obniżenie to kształtowało się na poziomie 0,5%. Inflacja znalazła swoje odzwierciedlenie także w zmniejszeniu się konsumpcji gospodarstw domowych. Spadła ona bowiem o 1,2% kwartał do kwartału. Jak poinformowała prezes Destatis, Ruth Brand: „Po tym, jak wzrost PKB osiągnął wartości ujemne pod koniec 2022 r., niemiecka gospodarka zanotowała dwa kolejne ujemne kwartały”. Można zatem stwierdzić, że Niemcy stają przed próbą zmierzenia się z techniczną recesją. Inflacja czy rosnące ceny energii dodatkowo potęgują skalę pogorszenia koniunktury. Jeżeli recesja będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, to może zapoczątkować to kryzys gospodarczy. Aby zapobiec jego rozwojowi, rząd niemiecki z pewnością będzie starał się utrzymać recesję na jak najniższym poziomie poprzez m.in. dotacje rządowe, obniżki podatków, a więc ekspansywną politykę fiskalną.

Recesja i pułap zadłużenia zalążkiem zmian na rynku

Czwartkowe (25.05.2023 r.) informacje o pogrążeniu się Niemiec w recesji miały swoje skutki w notowaniach giełdowych. W ten dzień indeks DAX spadł o 0,31%, FTSE 100 w Wielkiej Brytanii o 0,74% a francuski CAC 40 o 0,33%. Sytuację zdają się pogarszać obawy związane z negocjacjami w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że na ten moment utrzymuje rating na poziomie „AAA”, ale nie wyklucza jego obniżenia. Wynika to z utrzymującej się niepewności co do ryzyka niewypłacalności USA. Jak dotąd rozmowy pomiędzy Białym Domem, a Kevinem McCarthym, przedstawicielem Izby Reprezentantów, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Pomimo pogłębiających się obaw, indeksy zanotowały wzrost w czwartek – S&P wzrósł o 0,9% po tym, jak producent kard graficznych Nvidia opublikował prognozę sprzedaży, która mocno bazuje na korzyściach wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji. Akcje Nvidii wzrosły już ponad dwukrotnie w tym roku i zbliżają się do wartości 1 biliona dolarów. Indeks Nasdaq zanotował wzrost o 1,7%, a Dow Jones Industrial Average spadł o 0,1%. Akcje pozostałych spółek technologicznych także notowały zyski: Microsoft 3,8%, a Alphabet 2,1%. Wyniki te przyczyniły się do podniesienia indeksów bez względu na zagrożenie Stanów Zjd.  niewypłacalnością długu. Prognoza Nvidii miała też swoje odzwierciedlenie w wartościach akcji na rynku azjatyckim. Japoński indeks Nikkei 225 wzrósł o 0,6%, przy czym SUMCO Corp i Tokyo Electron Ltd pomogły wrócić indeksowi do maksimów po kilku stratach w tym tygodniu. Na pozytywnych perspektywach Nvidii skorzystał Samsung Electronics Co Ltd (wzrost o 1%) oraz Taiwan Semiconductor (wzrost o 3%).  Chiński indeks Shanghai Composite spadł o 0,7%, Hang Seng w Hongkongu o 1,9%, a koreański KOSPI o 0,4%. Niektórzy inwestorzy pozostawali zatem nieufni wobec istniejącego ryzyka.

Rating kredytowy Stanów Zjd. w latach 2008-2022, źródło: Reuters
Wartość indeksu DAX w dniu 25.05.2023 r. (czwartek) po wiadomości o recesji w Niemczech, źródło:stooq.pl
Kurs akcji Nvidia w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Powiew optymizmu czy wyzwania na polskim rynku?

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) przedstawiła założenia strategii na lata 2023 – 2027. Jest to m.in. utworzenie platformy crowdfundingowej, działającej na licencji Komisji Nadzoru Finansowego, większe otwarcie na instrumenty cyfrowe (Warsaw Integrated Digital Exchange), rozwój kategorii instrumentów pochodnych czy wartości średniorocznej marży EBITDA na poziomie 215 mln zł i wypłatę dywidendy w wielkości 60 – 80% skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy.  GPW bierze także pod uwagę spółki technologiczne w procesie M&A, co ma wspierać rozwój ukraińskiego rynku. Strategia nie stanowi jednak prognozy, tylko odnosi się do zamierzonego działania w najbliższej perspektywie czasowej.

Jak kształtują się wyniki polskich spółek w ostatnim tygodniu? Na ten moment większość indeksów na warszawskiej giełdzie notuje spadki. WIG20 w ostatnich pięciu dniach zanotował spadek na poziomie 0,27%, przy czym w przypadku Allegro było to -6,12%, a JSW -1,30%. Pomimo to, WIG_BANKI wzrósł w tym samym okresie o 2,11%. Notowania spółek, takich jak Allegro czy PZU spadają, chociaż opublikowały one w czwartek lepsze od prognoz wyniki za pierwszy kwartał 2023. Ponadto grupa Bumech w I kwartale zarobiła 30 mln zł netto, w ubiegłym roku było to 19,4 mln zł. Świadczy to o stabilnej sytuacji pomimo zmian węgla na rynku i jak twierdzi prezes Grupy, Marcin Sutkowski, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy za 2022 rok. W poniedziałek (22.05.2023 r.) akcje spółki biotech Urteste, zajmującej się detekcją nowotworów na wczesnych etapach rozwoju z jednej próbki moczu, zadebiutowały na GPW. Kurs na samym otwarciu zanotował 1,49% spadek i wyniósł 132 zł. Spółka od 2021 r. była notowana na rynku NewConnect

Wartość indeksu WIG20 w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Wahania na rynku surowców

Ostatnie dni okazały się źródłem sprzecznych komunikatów odnośnie do kolejnych ruchów w polityce naftowej OPEC+. Ceny ropy zaczęły spadać po wypowiedzi rosyjskiego wicepremiera, Aleksandra Nowaka, który zaprzeczył dalszym cięciom pomimo sugestii saudyjskiego ministra energii, Abdulaziza bin Salmana o możliwości kolejnej rundy cięć. Kontrakty terminowe na ropę Brent chwilowo spadły w czwartek (25.05.2023 r.), ale w ostatnich pięciu dniach wzrosły o ponad 2%. Natomiast notowana w Nowym Jorku ropa West Texas Intermediate (WTI) spadła o 1,91% w tym okresie.

Złoto zanotowało w czwartek 0,74% spadek do 1942,48 dolarów amerykańskich za uncję. Jest to najniższy wynik od dwóch miesięcy, spowodowany również przez wspomniane wcześniej negocjacje związane z pułapem zadłużenia w Stanach Zjednoczonych.

Wartość kontraktów terminowych na ropę Brent w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl
Wartość kryptowaluty BItcoin w ostatnim tygodniu, źródło: stooq.pl

Organ nadzoru papierów wartościowych w Hongkongu ogłosił, że od 1 czerwca dozwolony zostanie handel detaliczny niektórymi aktywami kryptograficznymi na zarejestrowanych platformach transakcyjnych. Działania te mają na celu objęcie przez Hongkong miana globalnego centrum kryptowalut. Jest to jednak sprzeczne działanie w porównaniu z np. Stanami Zjednoczonymi, gdzie po upadku FTX podejście regulacyjne stało się bardziej zaostrzone czy Japonią, która zdecydowała się na wprowadzenia surowszych zasad dotyczących transakcji kryptowalutowych. Wysiłki na rynku japońskim związane są z walką z praniem brudnych pieniędzy i chęcią zwiększenia zaufania wśród inwestorów.  Hongkong’s Securities and Futures Commission udzieliła już licencji niektórym cyfrowym platformom. Proponowane regulacje spowodowały chwilowy wzrost cen kryptowalut. Bitcoin wzrósł we wtorek o 1,7% do 27293,64 USD. Był to jednak tylko przelotny trend, ponieważ w kolejnych dniach zanotowano spadek (średnia z pięciu dni: -1,17%).  

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy