Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Nadchodzi rewolucja technologiczna… Tyle, że za droga – Profit Journal

Stop Loss. Take Profit

  1. W dzisiejszym Profit Journal:
  2. Kosztowna rewolucja technologiczna
  3. Spadki liry tureckiej
  4. Kolejne przejęcie przez PKN Orlen
  5. Ograniczona konsumpcja w Europie
  6. Zmiany sentymentów
    wobec konsumpcji

Nadchodzi rewolucja technologiczna… Tyle, że za droga

Najnowsza konferencja Apple przyniosła sensację na rynkach wraz z ogłoszeniem najnowszych goglami do rozszerzonej rzeczywistości pod nazwą Apple Vision Pro. Wraz z zaprezentowaniem tego sprzętu akcje spółki doszły do najwyższego poziomu w historii spółki z ceną 184 dolarów za akcje. Wzrost jednak był w wysokości 2,5%. Czar jednak prysł wraz z ukazaniem ceny za gogle. Cena szacowana przez analityków oscylowała w okolicach 3000 dolarów. Firma jednak wyceniła je na 3499 dolarów, co spotkało się z negatywnym odzewem, co wiązało się ze spadkiem o 4%. Finalnie jednak ogłoszenie nadchodzącej rewolucji znacząco nie wpłynęła na cenę akcji, która po ogłoszeniu ustabilizowała się w okolicy 179 dolarów za akcje.

Kurs akcji Apple w ostatnich 10 dniach, źródło: stooq.pl

Niekończące się pasmo spadków liry

Turecka waluta narodowa, jaką jest lira, ostatnimi latami nie ma najlepszego czasu. Duża inflacja i brak reakcji ze strony rządu nie są jedynymi zmartwieniami portfeli obywateli Turcji. 28 maja zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich w Turcji, z którego zwycięsko wyszedł uprzedni prezydent Recep Tayyip Erdogan, zdobywając wynik 52%. Brak nadziei na poprawienie się sytuacji związanej ze zmianą spowodował 7% spadek wartości liry do dolara. Narodową walutę Turcji po wyborach dobiła również informacja z wewnętrznego rynku bankowego. Tamtejsze banki krajowe postanowiły zmniejszyć wsparcie dla obligacji tureckich co miało przyczynić się do ograniczenia wzrostów CDS’ów. Zmiana ta spowodowała spadek wartości liry do nawet 7% w przeciągu 8 godzin sesyjnych.

Para walutowa TRY/USD w ostatnich 10 dniach, źródło: stooq.pl

Kolejne zakupy spółki PKN Orlen

Kurs akcji Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy w ostatnich 3 miesiącach, źródło: stooq.pl

PKN Orlen zasłynęło ostatnimi czasy z dwóch głośnych przejęć: spółek PGNiG oraz Lotos. Następną na celowniku okazała się następna spółka skarbu państwa. Jest to Grupa Zakłady Azotowe Puławy, które wchodzą w całą grupę Azoty. Cała grupa kapitałowa znalazła się w poważnych problemach finansowych ze względu na bardzo wysokie ceny gazu, których prawie że jedynym dostawcą może być właśnie PKN Orlen. Po wyjściu na jaw wyników za pierwszy kwartał wynoszące ponad 555 mln złotych straty, do informacji publicznej również doszła wiadomość o prowadzących negocjacjach między Grupą Azoty, PKN Orlen oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych o możliwym przejęciu oddziału Azotów znajdujących się na Puławach. Na wieść o tym akcje zakładów w Puławach zyskały nawet 7% na wartości. Choć finalnie takie przejęcie nie pomogłoby wyjść z ciężkiej sytuacji całej Grupie ze względu na zmniejszenie możliwości generowania EBITDA, która w 2/3 pochodzi ze sprzedaży nawozów.

Ograniczona konsumpcja konsumencka w Europie

Pierwsza połowa roku pokazuje skuteczność prowadzonych przez banki centralne w Europie polityk monetarnych. Większość społeczeństw znacząco zmniejszyła swoje wydatki konsumpcyjne w porównaniu do roku poprzedniego. Najmocniej tę politykę odczuwają obywatele Węgier, Estonii, Słowenii oraz Belgii. Te kraje odnotowały największe ujemne zmiany w sprzedaży detalicznej sięgające nawet -12,6%. Jedynymi krajami, które pomimo prowadzonej polityki konsumenci dalej kupują więcej niż przed rokiem. Takimi krajami są Czarnogóra, Luksemburg oraz kraje półwyspu iberyjskiego. Stagnacja natomiast doskwiera obywatelom Irlandii, Rumunii oraz Chorwacji. W Polsce natomiast można stwierdzić, że pomimo prowadzonej proinflacyjnej polityce rządowej również obywatele zaczynają odczuwać działania Rady Polityki Pieniężnej. Utrzymująca się tendencja zmniejszających się wydatków obywateli Europy mogą wpłynąć negatywnie na stabilność gospodarki państwa środka, która ostatnimi czasy nastawiła całą gospodarkę na eksport. Ten jednak ze względu na właśnie ze względu na zmniejszoną konsumpcje w Europie w maju zaliczył spadek wartości eksportu o 7,5% r/r co może świadczyć o nieskuteczności tej strategii.

Sprzedaż detaliczna r/r w Europie, źródło: https://businessinsider.com.pl

Konsumpcja zaczyna wywierać wpływ na sentymenty

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej oddziałuje już na sentyment pośród menadżerów, jak wskazują na to indeksy PMI dla usług oraz przemysłu. Najbardziej odczuwa fizycznie spadek sprzedaży przemysł, który posiada na przestrzeni ostatniego roku tendencję spadkową, schodząc poniżej 50 punktów i najwyraźniej odczucia przedsiębiorstw nie mają zamiaru zmienić tego sentymentu. Od stycznia 2023 jednak widoczna jest poprawa nastrojów menadżerów z sektora usług, który to ostatnimi czasy posiadał tendencję wzrostową. Ostatnie wyniki jednak okazały się niższe od poprzednich, co może oznaczać załamanie trendu, a zarazem zwiastować dalsze ograniczenia konsumpcji ze strony konsumentów.

Wskaźniki PMI usług oraz przemysł dla Strefy Euro w ostatnich latach, źródło: opracowanie własne na podstawie investing.com

ISM w USA

Wskaźniki ISM usług oraz przemysł dla USA w ostatnich latach, źródło: investing.com

Czarne chmury również zbierają się nad stanem gospodarki Stanów Zjednoczonych. Najnowsze wyniki badań nastrojów pośród menadżerów nie napawają optymizmem szczególnie jeśli chodzi o rynek usług, gdyż obecny trend zaczyna zbliżać się coraz bardziej ku wynikom poniżej 50. Przekroczenie tej bariery będzie oznaczać spadek aktywności tego fragmentu rynku. W takich nastrojach już jest branża przemysłowa, a nawet pogłębiają się negatywne sentymenty. Sama tendencja jednak świadczy o kontynuacji trendu w ramach badań pośród menadżerów branży usług.

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy