Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Zwycięskie jednorożce – dlaczego są tak rzadkie w świecie start-upów? – Profit Journal

Stop Loss. Take Profit

Jednorożec jest niecodziennym widokiem, choć chodzą plotki, że parę można spotkać w Polsce. Jednorożec to mistyczne stworzenie, będące genezą wielu legend i wierzeń. Ich cechą charakterystyczną jest nadzwyczajność. Czy jednorożce istnieją? W jakiej postaci spotkamy je w biznesie? Co je wyróżnia? Dlaczego są tak rzadkie? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Unicorn Start-up – Wademekum

Świat start-upów przypomina złożoną sieć interakcji, podobną do zagmatwanego labiryntu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się chaotyczny i nieuporządkowany, jednak po głębszym zanurzeniu się w jego strukturę, ujawnia się skomplikowany ekosystem, złożony z intensywnych relacji, dynamicznych procesów innowacji oraz nieustannego ryzyka i eksperymentowania. Niczym układanie skomplikowanych puzzli, gdzie każdy element, choć początkowo niepozorny, przyczynia się do tworzenia pełnego obrazu. Start-up jest biznesem, do którego cech należą innowacyjność i ogromne ryzyko. W start-upie kluczowe jest nowatorskie podejście do przedsięwzięcia oraz opracowanie modelu działania, który umożliwi ekspresowe osiągnięcie sukcesu na szeroką skalę. Cechy te mogą okazać się zmienne w zależności od specyfikacji jaką przyjmie Start-up.  Należy brać pod uwagę, że nie każde innowacyjne przedsiębiorstwo nazwiemy start-upem. Istotnym zagadnieniem jest statystyka dotycząca udziału start-upów, które odnoszą sukces. Aż 9 na 10 start-upów upada. Przyczyn porażek jest mnóstwo, problemami mogą okazać się niezgodności między założycielami, a w gorszym scenariuszu brak pozyskania finansowania. Natomiast aby uznać status za udany, firma musi między innymi przejść barierę rentowności, czyli musi generować zysk.

 

Gdy start-up spełni to kryterium, może przejść do skalowania, co również stanowi olbrzymie wyzwanie. Pandemie oraz wojny, są często nieprzewidywalne, ostatni bieg wydarzeń pokazał nam, że należy być gotowym na wszystko. Takie wyzwania oraz wiele innych mogą okazać się często destrukcyjne dla założycieli, jednak gdy przebrniemy przez te wyzwania, jesteśmy na dobrej drodze. Co dalej? Ta garstka wybitnych podmiotów będzie mogła starać się o zyskanie miana jednorożca. Zanim jednak uzyskają to miano, muszą spełnić kolejne kryteria.

 

W tym miejscu pojawiają się największe schody. Różne fora podają bardzo rozbieżne progi kwalifikacji. KE (Komisja Europejska) uznaje dwie podgrupy: private unicorns oraz exited unicorns. Dealroom, poza firmami prywatnymi, uznaje spółki publiczne oraz finansowane. PFR już wyklucza firmy notowane na GPW, zawężając tym grono potencjalnych jednorożców. Jedynym kryterium łączącym wszystkie definicje jest wycena przedsiębiorstwa, która musi przekraczać 1 mld USD. Te wytyczne sprawiają, że prawdopodobieństwo stworzenia biznesowego jednorożca określa się w promilach.

Zagroda jednorożców

Przyjrzyjmy się zatem jednorożcom z polskiego rynku. Pierwszymi będą te uznawane przez Dealroom, którzy wytypowali 10 spółek spełniających wytyczne. Będą nimi: Allegro, CD Projekt Red, Docplanner, InPost, Grupa CCC, Grupa Pracuj, Techland, Text (LiveChat), Ten Square Games oraz Wirtualna Polska. Wbrew pozorom jest to szeroka grupa, ponieważ gdy spojrzymy na typ PFR-u, będzie nim jedynie Eleven Labs. Niektóre przedsiębiorstwa zostały pominięte z powodu braku potwierdzonej wyceny, jak na przykład Booksy, które nigdy oficjalnie nie ogłosiło swojej wartości. Do grupy „unicornów” z niektórych źródeł winika, że powinny dołączyć Huuuuge Games, PlayWay, Spółka Polskie ePłatności S.A., Selvita, Brainly, Modivo, ICEEY czy Ramp.

Teraz przyszedł czas na przedstawienie czarnego konia naszej konkurencji, czyli Eleven Labs, który jest obecnie złotym dzieckiem Mateusza Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego. Tym dwudziestoparolatkom udało się w 1,5 roku od rundy zalążkowej dojść do zamknięcia rundy inwestycyjnej, zdobywając zwycięskie 80 mln USD od aniołów biznesu czy firm Venture Capital. Ten zaskakujący wynik zagwarantował im stworzenie generatora głosu opartego na sztucznej inteligencji, obejmując już 20 języków. Ich technologia stosowana jest w prawie połowie firm z listy Fortune 500, a ich obecnym celem jest zrewolucjonizowanie rynku dubbingowego. SI zaprojektowane przez Eleven Labs jest w stanie naśladować dowolny ludzki głos, bazując na próbkach dźwiękowych. Jak podają internauci „Różnica jest niedostrzegalna”. W przypadku polskich jednorożców Eleven Labs obecnie plasuje się na pierwszym miejscu, wygrywając tym samym nasz Polski wyścig.

Choć Eleven Labs swoimi osiągnięciami deklasuje Polską konkurencję, na świecie znajdziemy znacznie większych graczy. Jak podaje CB Insights, końcem października 2023 roku na całym świecie było 1200 jednorożców. Liczba ta znacznie się powiększyła, gdyż jeszcze rok wcześniej notowano ich 1000. Obecnie do 5 największych zaliczają się Databricks, Stripe, Shein, SpaceX czy ByteDance. Ostatni z wymienionych powstał w Chinach, dokładniej w Pekinie. Swoje pierwsze kroki stawiał w 2012 rok, a właścicielem jest 35-letni Yiming Zhang. ByteDance czy Bytemood Pte Ltd są prywatnymi firmami działającymi w sektorze IT. Firma zajmuje się tworzeniem aplikacji, do której należy taka aplikacja jak Duoyin (TikTok) – platforma umożliwiająca publikowanie oraz oglądanie krótkich filmików. Inną mniej znaną platformą jest Toutiao – pozwalająca użytkownikom na śledzenie najnowszych informacji. Z obu aplikacji korzysta 800 milionów osób. ByteDance obecnie wyceniany jest na 400 mld USD, co prasuje go bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu światowego sektora start-upów.

W rynek start-upowy w Polsce oraz na świecie pompowane są miliardy, a nawet biliony dolarów. Dla przykładu obecnie na naszym globie wartość „unicornów” wynosi 3,8 bln USD, przy czym w Polsce od 2018 roku inwestorzy dołożyli od siebie cegiełkę w wysokości 2,7 mld USD.

Zagrożony gatunek

Jednorożce biznesu to wyjątkowe start-upy. Firmy te są rzadkie, jak legendarne jednorożce, i zazwyczaj wyróżniają się innowacyjnymi pomysłami, technologiami lub modelami biznesowymi. Ich sukces zwykle wynika z szybkiego wzrostu i zdolności do zmieniania gry w swoich branżach. Jednakże, choć są postrzegane jako symbole sukcesu i innowacji, nie wszystkie jednorożce są w stanie utrzymać swoją pozycję na rynku. Niektóre mogą się okazać krótkotrwałymi modami, podczas gdy inne stają się trwałymi potęgami gospodarczymi, kontynuując rozwój i ekspansję na międzynarodowe rynki.

© Copyright profit-journal.pl - All rights reserved – Privacy Policy