Przyjrzyjmy się zatem jednorożcom z polskiego rynku. Pierwszymi będą te uznawane przez Dealroom, którzy wytypowali 10 spółek spełniających wytyczne. Będą nimi: Allegro, CD Projekt Red, Docplanner, InPost, Grupa CCC, Grupa Pracuj, Techland, Text (LiveChat), Ten Square Games oraz Wirtualna Polska. Wbrew pozorom jest to szeroka grupa, ponieważ gdy spojrzymy na typ PFR-u, będzie nim jedynie Eleven Labs. Niektóre przedsiębiorstwa zostały pominięte z powodu braku potwierdzonej wyceny, jak na przykład Booksy, które nigdy oficjalnie nie ogłosiło swojej wartości. Do grupy „unicornów” z niektórych źródeł winika, że powinny dołączyć Huuuuge Games, PlayWay, Spółka Polskie ePłatności S.A., Selvita, Brainly, Modivo, ICEEY czy Ramp.
Teraz przyszedł czas na przedstawienie czarnego konia naszej konkurencji, czyli Eleven Labs, który jest obecnie złotym dzieckiem Mateusza Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego. Tym dwudziestoparolatkom udało się w 1,5 roku od rundy zalążkowej dojść do zamknięcia rundy inwestycyjnej, zdobywając zwycięskie 80 mln USD od aniołów biznesu czy firm Venture Capital. Ten zaskakujący wynik zagwarantował im stworzenie generatora głosu opartego na sztucznej inteligencji, obejmując już 20 języków. Ich technologia stosowana jest w prawie połowie firm z listy Fortune 500, a ich obecnym celem jest zrewolucjonizowanie rynku dubbingowego. SI zaprojektowane przez Eleven Labs jest w stanie naśladować dowolny ludzki głos, bazując na próbkach dźwiękowych. Jak podają internauci „Różnica jest niedostrzegalna”. W przypadku polskich jednorożców Eleven Labs obecnie plasuje się na pierwszym miejscu, wygrywając tym samym nasz Polski wyścig.
Choć Eleven Labs swoimi osiągnięciami deklasuje Polską konkurencję, na świecie znajdziemy znacznie większych graczy. Jak podaje CB Insights, końcem października 2023 roku na całym świecie było 1200 jednorożców. Liczba ta znacznie się powiększyła, gdyż jeszcze rok wcześniej notowano ich 1000. Obecnie do 5 największych zaliczają się Databricks, Stripe, Shein, SpaceX czy ByteDance. Ostatni z wymienionych powstał w Chinach, dokładniej w Pekinie. Swoje pierwsze kroki stawiał w 2012 rok, a właścicielem jest 35-letni Yiming Zhang. ByteDance czy Bytemood Pte Ltd są prywatnymi firmami działającymi w sektorze IT. Firma zajmuje się tworzeniem aplikacji, do której należy taka aplikacja jak Duoyin (TikTok) – platforma umożliwiająca publikowanie oraz oglądanie krótkich filmików. Inną mniej znaną platformą jest Toutiao – pozwalająca użytkownikom na śledzenie najnowszych informacji. Z obu aplikacji korzysta 800 milionów osób. ByteDance obecnie wyceniany jest na 400 mld USD, co prasuje go bezkonkurencyjnie na pierwszym miejscu światowego sektora start-upów.
W rynek start-upowy w Polsce oraz na świecie pompowane są miliardy, a nawet biliony dolarów. Dla przykładu obecnie na naszym globie wartość „unicornów” wynosi 3,8 bln USD, przy czym w Polsce od 2018 roku inwestorzy dołożyli od siebie cegiełkę w wysokości 2,7 mld USD.