W Europie papierowe pieniądze stały się znane dzięki relacjom podróżników, takich jak Marco Polo i Wilhelm z Rubruk, w XIII wieku. Opisywali oni system papierowych pieniędzy w Chinach za czasów dynastii Yuan. Jednak na wprowadzenia takiej formy środka płatniczego Europejczycy musieli czekać jeszcze niemal 500 lat
Pionierskim krajem, który zapoczątkował rozwój nowoczesnych banknotów, była Holandia. W 1609 roku największy bank w ówczesnej Holandii, Amsterdam Exchange Bank, wprowadził banknoty, których wartość opierała się na zaufaniu do banku, który gwarantował możliwość wymiany na złoto.
W XVII wieku Bank Szwecji również wyemitował papierowe banknoty zwane Riksdalerami. Ich wartość, podobnie jak w przypadku holenderskich odpowiedników, oparta była na obietnicy wypłaty równowartości banknotu w złocie. Szwedzkie banknoty cieszyły się popularnością, ponieważ były łatwiejsze do przenoszenia niż duże, ciężkie monety. Niestety Bank Sztokholmski emitował banknoty bez odpowiedniego zabezpieczenia w złocie, co poskutkowało zamknięciem działalności Banku Sztokholmskiego i przejęcie go przez rząd Szwecji.
Po przejęciu poprzedniego emitenta rząd Szwecji kontynuował emisję banknotów poprzez założony w 1668 roku Sveriges Riksbank – centralny bank Szwecji. W ten sposób riksdolar stał się pierwszym w historii banknotem państwowym. Banknoty były opisywane ręcznie, z podaniem daty i roku, i były używane przez podróżnych i kupców. Miały one różne nominały, ale ich rozmiar był taki sam dla każdego nominału. Aby zapobiec fałszerstwom, Riksbank samodzielnie produkował papier do banknotów. Co ciekawe, Sveriges Riksbank jest najstarszym bankiem centralnym na świecie.
W XVIII i XIX wieku wiele europejskich państw, idąc śladem Szwecji, zaczęło wprowadzać własne banknoty państwowe. Te banknoty były emitowane przez banki centralne i miały silniejsze gwarancje i zaufanie, niż wcześniejsze banknoty wydawane przez banki prywatne.