Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735 Grząski grunt w Europie, czyli kryzysu bankowego ciąg dalszy – Profit Journal
Kryzys bankowy i proces przejęcia Credit Suisse przez UBS
Nieugięte decyzje FEDu
Spadki czarnego złota i wzrosty tego właściwego
Sezon rocznych wyników na GPW
Grząski grunt w Europie, czyli kryzysu bankowego ciąg dalszy
Ostatnie czasy pokazują nam, że zagrożenie upadku nie dotyczy tylko świata kryptowalut – m.in. Luna-Terra czy [FTX], lecz także potencjalnie stabilniejszego sektora bankowego. O problemach w tej branży pisaliśmy już w [poprzednim raporcie], jednak od tego czasu doszło do kolejnych eskalacji. W ubiegłym tygodniu mogliście przeczytać, że UBS jest niezbyt chętny do oferowanego mu kupna Credit Suisse. Sytuacje jednak zmieniła się w niedziele (19.03.2023 r.), kiedy pojawiła się informacja, że transakcja zostanie zrealizowana — UBS przejęło szwajcarski bank za 3 mld USD. W piątek (17.03.2023 r.) jego wartość rynkowa stanowiła ponad 7 mld USD. Transakcję mocno popierał rząd Szwajcarii. Udzielił on gwarancji 9 mld CHF, natomiast Szwajcarki Bank Narodowy (SNB) ma udzielić pożyczkę płynnościową o wartości 100 mld CNF.
Panika na rynkach nie wzrusza FEDu
Członkowie Federalnego Komitetu do Spraw Otwartego Rynku (FOMC), którzy są odpowiedzialni za ustalanie poziomu stóp procentowych w USA, pozostali niewzruszeni na strach panujący w ostatnich tygodniach na rynkach. Zdecydowano się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, tym razem o 25 pb do przedziału 4,75-5,00%. Jeszcze niedawno rynek wyceniał marcową podwyżkę na 50 pb, jednak po ostatnich wydarzeniach w sektorze bankowym pojawiały się również głosy, że członkowie FOMC przyjmą gołębią postawę. Szef FEDu, Jerome Powell powiedział, że Fundusz Rezerwy Federalnej uważnie przygląda się sytuacji w sektorze bankowym i zapowiada reakcję w sytuacji poważnych problemów, by te nie przełożyły się na spadek zaufania do zdrowych banków.
W ubiegłym tygodniu stopy procentowe podniesiono także w Szwajcarii (z 1,00% do 1,50%) oraz w Wielkiej Brytanii (z 4,00% do 4,25%). Rynki są już wyraźnie zmęczone podwyżkami stóp procentowych we wszystkich krajach, jednak szefowie Banków Centralnych podkreślają, że ich głównym zadaniem jest obniżenie inflacji do poziomu celu inflacyjnego.
Warto wspomnieć, że FED zaprzestał ilościowego zacieśniania polityki monetarnej i w krótkim czasie udzielił pożyczek na 300 mld dolarów, by ratować sytuację w sektorze bankowym. Nagły zwrot w polityce i ilościowe poluzowanie polityki monetarnej poważnie utrudni, lub nawet uniemożliwi walkę z inflacją, co może przerodzić się w długi okres stagflacji, z którą walka będzie jeszcze trudniejsza.
Rynek surowców – (czarne) złoto (nie) rośnie
Nerwowa sytuacja na rynkach i widmo kryzysu mocno oddziałują na cenę ropy brent, która w marcu spadła z 86 USD/baryłkę (bbl) do 70 USD/bbl. Poziomy osiągane w kilkunastu ostatnich dniach to najniższe poziomy od ponad roku i prawie 50% spadek w porównaniu do ceny z końcówki lutego 2022 r. Eksperci przewidują, że cena ropy może dalej spadać między innymi przez to, że USA nie spieszy się z uzupełnieniem rezerw strategicznych tego surowca, mimo że są one najniższe od 1983 roku. Drugim powodem jest wyższa, niż oczekiwano podaż rosyjskiej ropy, której główne kierunki eksportu to Chiny oraz Indie.
Mocny wzrost w ostatnich dwóch tygodniach zaliczyło złoto. Z poziomów 1875 USD/uncję (ozt) kilkukrotnie przebiło poziom 2000 USD/ozt, jednak w piątek (24.03.2023 r.) wróciła do nieco niższego poziomu 1981 USD/ozt po udanej próbie pokonania 2000 USD/ozt złoto może kontynuować rajd i próbować dotrzeć do 2100 USD/ozt, co oznaczałoby najwyższe poziomy cen tego surowca w historii. Analitycy z Goldman Sachs podnieśli swoje prognozy dla ceny złota z 1950 USD/ozt do 2050 USD/ozt, tłumaczą to jako „bezpieczna przystań” dla banków centralnych rynków wschodzących z uwagi na utrzymujące się napięcie geopolityczne. Uważają oni również, że aby złoto mogło przebić poziom 2100 USD/ozt, musiałyby nastąpić obniżki stóp procentowych w USA, na co na razie jest małe prawdopodobieństwo.
Sezon wyników rocznych na GPW otwarty
Powoli rozkręca się sezon wyników za 2022 rok na GPW. Do tej pory raporty opublikowali już między innymi Dino Polska S.A., PGA SA oraz JSW SA. Przychody Dino wzrosły w 2022 roku o prawie 50% w porównaniu z rokiem 2021, jednak kurs spółki po ogłoszeniu wyników spadł o 4%, ponieważ zysk netto był poniżej oczekiwań rynkowych. Jastrzębska Spółka Węglowa osiągnęła w 2022 roku rekordowe zyski, wynoszące blisko 7,6 mld PLN, co jest wynikiem lepszym od osiągniętego w 2021 roku o 6,6 mld PLN i jest najlepszym wynikiem w historii spółki. Kurs JSW zareagował niezbyt entuzjastycznie z powodu informacji o braku rekomendacji wypłaty dywidendy za rekordowy 2022 rok. Wynika to z zapisu w umowie udzielonego wsparcia z PFR, które zostanie spłacone w połowie 2024 roku i dopiero wtedy można spodziewać się dywidendy.