Dlaczego warto aplikować do Akademii Liderów Rynku Kapitałowego?

Akademia Liderów Rynku Kapitałowego to jeden z programów edukacyjno-mentoringowych dla studentów oraz absolwentów kierunków ekonomicznych zainteresowanych rynkiem finansowym. Jest organizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi. Kurs odbywa się co roku w miesiącach letnich w Warszawie po wcześniejszej rekrutacji. W tym roku rekrutacja trwa do 16 marca.

Na program składają się dwa tygodnie intensywnej nauki pod okiem najlepszych menadżerów w branży, podczas których kursanci ćwiczą praktyczne rozwiązania na przykładach aktualnych wydarzeń w spółkach. Zakres tematyczny obejmuje między innymi wycenę inwestycji, M&A czy bankowość inwestycyjną. Po zakończeniu kursu uczestnicy odbywają dwumiesięczne staże w firmach partnerskich fundacji.

Sama fundacja została założona w 2003 roku przez Ewę Pagę – żonę Lesława A. Pagi w celu jego upamiętnienia. Był on współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. W czasie przemian w Polsce był bardzo istotną postacią w krajowym sektorze finansów.

Jak program wpływa na rozwój i co sprawia, że ALRK jest tak cenione wśród uczestników rynku kapitałowego, opowiedział Mateusz Czerepak, alumn Akademii, który jest jednocześnie alumnem KNRK Index.

  • Czym dzisiaj zajmujesz się w swoim życiu zawodowym i czy uczestnictwo w ALRK na nią wpłynęło?

Od prawie sześciu lat jestem związany z inwestycyjną częścią Bastion, gdzie pracuję jako Analityk Inwestycyjny i pomagam w zarządzaniu portfelem inwestycji.

Do Bastionu trafiłem jako stażysta po Szkole Letniej ALRK. Brałem udział w X edycji, która miała miejsce 6 lat temu, był to stosunkowo młody projekt, ale na pewno już bardzo rozpoznawalny i prestiżowy w kręgach finansowych. Będąc aktywnym członkiem Koła Naukowego Rynku Kapitałowego INDEX przez praktycznie całe studia, miałem świetny dostęp do informacji, jeżeli chodzi o tego typu wydarzenia.  Można powiedzieć, że jestem dobrym dowodem na to, jak ten program pomaga w rozpoczęciu ścieżki zawodowej.

  • Czy podczas trwania kursu miało miejsce wydarzenie albo czy był tam omawiany temat, który szczególnie pozostał w Twojej pamięci? Czy pamiętasz, jacy byli uczestnicy Twojej edycji?

Było wiele ciekawych tematów, ale na pewno w pamięci utkwiło mi zadanie od Bastion Group, które było świetną symulacją transakcji M&A przeprowadzoną w stosunkowo krótkim czasie.  Pamiętam także wieczorne spotkanie z panem Andrzejem Klesykiem, podczas którego podzielił się z nami swoją ogromną wiedzą. Cała rozmowa odbywała się w naprawdę luźnej formule, co pomagało w przyswajaniu informacji (nie był to suchy wykład).

W mojej edycji zdecydowana większość uczestników miała ekonomiczne wykształcenie, ale już specjalizacje i zainteresowania to był prawdziwy wysyp różnorodności. Dzięki temu można było poznać ludzi, którzy posiadali predyspozycje do bycia przedsiębiorcami, a także bardzo dobrych warsztatowo specjalistów z różnych segmentów finansów.

  • Na stronach fundacji można wiele przeczytać o aktywnej społeczności Alumnów. Mógłbyś powiedzieć jak ona działa?

Społeczność Alumnów jest bardzo aktywna. Sztandarowymi przykładami są wydarzenia cykliczne, takie jak Reunion oraz Wigilia Fundacyjna, które odbywały się przed pandemią. Można tam poznać Alumnów, których Fundacja przyjęła do swojego grona od początku jej istnienia. Osobiście nawiązałem znajomości z uczestnikami projektów zarówno poprzedzających moją edycję, jak i tych, które wydarzyły się później. Dodatkowo w ciągu roku ma miejsce masa wydarzeń organizowanych ad hoc, na których poruszane są tematy bieżące, jak również przekazywana jest specjalistyczna wiedza od zapraszanych gości.

  • Co uważasz za najbardziej wartościowy element ALRK?

Najbardziej wartościowi są oczywiście ludzie. Fundacji rokrocznie udaje się skupić bardzo wiele ciekawych osób, od których można się wiele nauczyć. Znajdą się wśród nich absolwenci zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni, co daje różnorodną perspektywę. Mówiąc o ludziach, nie mogę pominąć Matki całego przedsięwzięcia – pani Ewy Pagi, która była kołem zamachowym projektu od jego narodzin. Ogromną pracę wykonuje także koordynatorka projektu Marta Płowiec, która wkłada ogrom serca w przeprowadzenie kolejnych edycji.

  • Patrząc z perspektywy tego, kim jesteś dzisiaj – czyli dorosłego, wykształconego człowieka – czy jeśli mógłbyś cofnąć się w czasie do swoich studenckich dni, wziąłbyś ponownie udział w programie?

Zdecydowanie TAK! ALRK to bardzo wartościowy projekt, który daje szansę ogromnego rozwoju zarówno na polu zawodowym, jak i w najważniejszym obszarze: tym ludzkim. Różnorodność opinii poszerza spojrzenie na świat i skłania do refleksji. Dodatkowo po Akademii dostaje się pozytywnego „kopa” do działania, bo otoczenie jest ekstremalnie motywujące.

Ruszyła rekrutacja do jednego z najlepszych programów poświęconych rynkowi finansowemu dla studentów i absolwentów – Akademii Liderów Rynku Kapitałowego! Fundacja Pagi od 16 lat poszukuje talentów, dla których finanse są pasją i którzy z tą branżą wiążą swoją przyszłość. Intensywny i bezpłatny kurs dla entuzjastów rynku – spotkania z ekspertami branży, warsztaty rozwojowe i wyjątkowa społeczność tylko 450 osób! Aplikować można do 16 marca!

Formularz: 
Więcej info: 

About the author