Profit Weekly: Debiut Answear

  • Debiuty na GPW
  • Wzrostowy WIG-20
  • Przymusowe przejęcie w sektorze banków
  • Brytyjskie życie poza wspólnotą

Passa debiutujących spółek z sektora e-commerce podtrzymana

W piątek, 8 stycznia 2021 r. na rynku głównym GPW wystartowały notowania jednej z największych platform sprzedaży odzieży on-line, Answear.com SA. Akcje spółki cieszyły się dużym zainteresowaniem już na etapie oferty publicznej. Inwestorzy indywidualni złożyli zapisy na akcje w liczbie znacznie przekraczającej dostępną dla nich pulę. Redukcja zapisów wyniosła aż 96,6 proc. Oznacza to, że inwestor, który zadeklarował zakup 1000 akcji spółki, po cenie ustalonej w prospekcie emisyjnym, zakupił tych akcji zaledwie 34. Cena maksymalna, która została również ceną emisyjną wyniosła 25 zł.
W ciągu 5 minut od rozpoczęcia sesji, kurs akcji wzrósł do 34,50 zł. Finalnie piątek zakończył się z kursem dla walorów spółki na poziomie 32,5 zł za akcję.

Answear zdołał pozyskać z IPO 46 mln zł brutto. Środki mają zostać przeznaczone na zwiększenie oferty produktowej oraz wsparcie marek własnych, a ponadto na ekspansję zagraniczną.
Spółka dynamicznie rozwija się w obszarze krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 70% przychodów spółki powstaje poza Polską. Aktualnie Answear.com prowadzi działalność w 7 krajach: Bułgarii, Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji, Ukrainie oraz Węgrzech. Kolejnymi rynkami, na których przedsiębiorstwo z Krakowa planuje się pojawić są kraje bałtyckie, Rosja, a także Serbia oraz Chorwacja. 

źródło: Answear.com
Notowania kursu akcji Answear.com SA w dniu 8.01.2021 r.

Photon Energy

W minionym tygodniu z rynku NewConnect na rynek główny przeszedł Photon Energy. Spółka działa w obszarze energii odnawialnych. Jest globalnym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych i systemów związanych z produkcją energii słonecznej. Wraz z wejściem na GPW, spółka z Amsterdamu została 433 podmiotem notowanym na warszawskim parkiecie. Obecnie (na dzień 8.01), kapitalizacja spółki wynosi 894 mln zł.

Wzrostowy WIG-20

Początek 2021 roku dla spółek tworzących indeks WIG20  w większości przypadków zaczął się pozytywnie. WIG-20 zakończył miniony rok na poziomie 1985 pkt. Dotychczasowe tegoroczne sesje zaowocowały wzrostem jego notowań do poziomu 2072.74 pkt.. W ujęciu tygodniowym stopa zwrotu dla WIG20 wyniosła +3.19%. W analizowanym okresie tylko 3 z 20 komponentów indeksu zanotowały spadek wyceny. Najmocniej w dół indeks ciągnął deweloper gier – CD Projekt, którego akcje staniały w minionym tygodniu o 12.67%. Inwestorzy w dalszym ciągu są nieusatysfakcjonowani wynikami związanymi z  grą Cyberpunk 2077. Na dzień 8.01 za akcję CD Projektu musimy zapłacić  239,90 zł. W ujęciu miesięcznym, akcje staniały o 39.27%. Prócz dewelopera gier istotnie zniżkowały także Allegro (-6.87%) oraz Dino Polska  (-3.59%). Przechodząc  od spadków do wzrostów, w minionym tygodniu bykom przewodził  KGHM (+17.54%), Bank Santander (+15.13%), PKO BP (+14.14%), Pekao (+13.88%) oraz Alior (+13.14%). Sektor bankowy powoli odrabia długi okres korekty jakim był dla niego 2020 rok.

Kurs indeksu WIG-20 w okresie 30.12.2020 r. – 8.01.2021 r.

Restrukturyzacja Idea Banku
Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z 31 grudnia, Bank Pekao przeprowadził tzw. przymusową restrukturyzację Idea Banku. Przejęty bank był kontrolowany pośrednio (w ramach Getin Holdingu) przez milionera Leszka Czarneckiego. Dysponujący aktywami wartymi ponad 15 mld zł bank jest największym w Polsce, wobec którego zastosowano taką procedurę (dotychczas została ona zastosowana wobec m.in. PBS Sanok z 2,8 mld zł aktywów i BS w Przemkowie z 111 mln zł aktywów).
Aktywa i pasywa Banku, którego głównym akcjonariuszem i założycielem był Leszek Czarnecki, z dniem 3 stycznia 2021 roku zostały włączone do bilansu banku Pekao. Przymusowa restrukturyzacja jest złą informacja dla posiadaczy akcji i obligacji Idea Banku. Papiery udziałowe i dłużne banku zostały umorzone. Umorzone akcje Idei warte były około 130 mln zł, a obligacje podporządkowane kolejne 56 mln zł. Działanie to, bezpośrednio godzące w oszczędności inwestorów jest zgodne z prawem unijnym i ma chronić deponentów, jak i  zapobiegać kosztownemu ratowaniu banków przez państwo.

Kryzys w Wielkiej Brytanii

Przełom dekady był dla mieszkańców Wysp Brytyjskich bardzo stresujący i trudny. Informacja o wykryciu nowego szczepu koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców Wysp. To odkrycie poskutkowało natychmiastowym wstrzymaniem ruchem lotniczego z Wysp Brytyjskich, a nawet blokadą połączenia kolejowego pod kanałem La Manche. Granica francusko-brytyjska na chwile obecną  pozostaje pozostanie zamknięta do odwołania, o czym poinformował 31 grudnia francuski premier Jean Castex. Gwałtowny wzrost zakażeń (7.01 ponad 52 tys. nowych przypadków) przyczynił się do decyzji rządu Borisa Johnsona o ponownym wprowadzeniu  powszechnego lockdownu na okres 7 tygodni, tj do połowy lutego.

Od 8 grudnia rządzący wprowadzili intensywny program szczepień, który w najbliższym czasie ma zostać znacznie zintensyfikowany. Szczepienia mają być wykonywane w szkołach, przychodniach, a nawet na stadionach i w pubach. W czwartek (7.01.) brytyjski premier Boris Johnson poinformował, że w całym kraju zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało prawie 1,5 mln osób. Do użytku w Wielkiej Brytanii dopuszczono szczepionki firmy Pfizer, Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneci oraz amerykańskiej Moderny.

Brytyjczyków motywuje m.in. raport The Adam Smith Institut, który głosi, że przyspieszenie tempa szczepień może uratować życie nawet 50 tys. ludzi.

Źródło: https://www.worldometers.info/

Goldman Sachs obniża prognozę dla Wielkiej Brytanii.

Walka z koronawirusem i jego nowym szczepem nie pozostaje obojętna dla gospodarki. Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs przewidują pierwszą od przeszło 40 lat recesję o podwójnym dnie. Odbicie gospodarki w drugiej połowie 2020 roku może przybrać charakter zjawiska przejściowego. „Biorąc pod uwagę powrót do ogólnokrajowej blokady, spodziewamy się obecnie 1,5% spadku realnego PKB w I kwartale, co doprowadzi brytyjską gospodarkę do podwójnej recesji” informują analitycy Goldmana.  Niemniej omawiana analiza zakłada także silne odbicie gospodarki brytyjskiej w II kwartale.

Źródło: www.statista.com


About the author