- Bank centralny podwyższył podstawowe stopy NBP o 50 pb.
- Indeksy warszawskiej giełdy wzrosły o kilka procent.
- Wzrost nadziei na zatrzymanie deprecjacji polskiego złotego.
- Amerykanie zwiększają dostawy gazu ziemnego na Stary Kontynent.
Bank centralny kontynuuje podwyżki stóp procentowych
We wtorek 4 stycznia 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyższenie stóp procentowych o 50 pb, ustanawiając stopę referencyjną na poziomie 2,25%. Wcześniej analitycy NBP zrewidowali swoje prognozy dotyczące stopy inflacji, która w 2022 roku może wynieść średniorocznie 7,6%, dlatego decyzja NBP o podwyżce stóp procentowych nie była zaskoczeniem. Na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński powiedział: „W dzisiejszej sytuacji, biorąc pod uwagę naszą prognozę, namawiałbym jeszcze na pewno do jeszcze jednej podwyżki. Ale ta prognoza jest krocząca, może okaże się za miesiąc, że ta prognoza jest trochę inna. […] Ja będę namawiał do 50 pb, ale jak zrobi Rada – nie wiem”. Biorąc pod uwagę, że Adam Glapiński jest uważany za „gołębia” to szanse na kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych są bardzo wysokie.
Amerykański rynek pracy pełen znaków zapytania
Stany Zjednoczony to potężna światowa gospodarka, dlatego dane z niej pochodzące są analizowane na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku danych dotyczących rynku pracy opublikowanych 7 stycznia 2022 roku. Pomimo że w grudniu 2021 roku wzrosła liczba etatów o 199 tys. to była to niecała połowa oczekiwanego wzrostu. Cieszy natomiast spadek stopy bezrobocia z 4,2 do 3,9%.
USA: Dane z rynku pracy słabsze od oczekiwań – Gospodarka – Świat – parkiet.com
Zielone rozpoczęcie roku na GPW
Początek roku okazał się bardzo dobry dla inwestorów na polskim parkiecie. Wszystkie główne indeksy w pierwszym tygodniu roku 2022 roku notowały wzrosty: WIG 1.70%; WIG20 1,75%; mWIG40 2,34%; sWIG80 2,02%. Hitem początku roku okazała się spółka XTPL SA, która zanotowała wzrost o 44,1%. Wysokimi stopami zwrotu w ubiegłym tygodniu mogą również pochwalić się takie spółki jak: Larq SA (39,49%), Nexity Global SA (35,8%). Wzrosty na polskiej giełdzie cieszą tym bardziej, że początek roku nie był szczęśliwy dla głównych światowych parkietów. S&P 500 spadł o 2,12%, NASDAQ o 5,06%, a DAX tylko nieznacznie wzrósł.
Amerykański gaz na ratunek Europie
Kryzys w dostawach gazu ziemnego w Europie, który został zapoczątkowany „zakręceniem kurka z gazem” przez Rosję, spowodował wzrost cen surowca oraz zmusił Europejczyków do szukania innych dostawców „błękitnego paliwa”. Partnerów w dostawach gazu udało się znaleźć za oceanem. Stany Zjednoczony wysyłają na Stary Kontynent flotę tankowców wypełnionych gazem LNG. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to sytuacja “win-win”, ponieważ Stany Zjednoczone mogą sprzedać gaz Europejczykom, podprowadzając do zmniejszenia kryzysu energetycznego. Prawda jest jednak taka, że Europa miała duże szczęście, ponieważ w Azji, która była największym odbiorcą amerykańskiego gazu, znacznie spadł popyt na amerykański surowiec. Dzięki dostawom gazu z Ameryki ceny gazu w Europie mogą nieznacznie spaść, jednak próżno szukać długoterminowej spadku cen surowca.
Dlaczego Amerykanie wysłali do Europy tankowce z gazem? Bo zaczęło się to opłacać | 300Gospodarka.pl
W końcu widać umocnienie się złotego
Ostatnie miesiące 2021 roku zdecydowanie nie należały do złotego. Polska waluta traciła wobec większości liczących się walut świata. Na początku roku jednak trend się odwraca i złoty pokazują swoją siłę, chociaż do wartości sprzed kilku miesięcy wciąż daleko. Powodów do umocnienia złotego może być kilka. Przede wszystkim veto prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie „lex TVN” przywrócić zaufanie zagranicznych inwestorów do Polskie gospodarki, a tym samym do wzmocnienia polskiej waluty. Dodatkowo zapowiadany przez prezesa NBP cykl podwyżek stóp procentowych mógł przyczynić się do wzrostów złotego.