? Raport Makroekonomiczny Profit Journal

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne zmiany wymuszone przez trwającą pandemię, a także niepokoje wśród zachodnich społeczeństw. W dniu dzisiejszym odbędzie się Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Rynku Kapitałowego INDEX, podczas którego obecny zarząd podsumuje działalność koła oraz wybierze swoich następców. Działalność INDEX-u dotyczy organizacji między innymi konferencji finansowej Capital Market Days, ogólnopolskiego konkursu inwestycyjnego Index Investment Challenge oraz prowadzenia magazynu finansowego Profit Journal. W imieniu redakcji dziękujemy obecnemu Zarządowi za włożony wysiłek i pracę, a nowemu życzymy równie udanej kadencji i wielu suckesów! 

Poniedziałek i wtorek były dniami z rekordowymi przyrostami liczby chorych na COVID-19. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek, że w 12 kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostanie wstrzymana praca na 3 tygodnie. Działania rządu w celu udzielenia pomocy firmom charakteryzuje się dużym rozmachem. Eksperci ING Banku twierdzą, że QE w wykonaniu polskiego banku centralnego może być najwięcej wartym programem tego typu wśród państw rozwijających się i może osiągnąć poziom nawet 10 proc. PKB. 

Ciągły wzrost liczby zachorowań jest również olbrzymim problemem w Stanach Zjednoczonych. W celu udzielenia jak najskuteczniejszej pomocy FED zapowiedział rozszerzenie pomocy dla firm z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. 

testowy podpis do zdjęcia

Według analityków japońska gospodarka (trzecia największa gospodarka na świecie) może zanotować w tym kwartale regres na poziomie nawet 20 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei według prognoz Banku Światowego globalne PKB spadnie o 5,2 proc., a Polska musi liczyć się ze spadkiem PKB w 2020 roku na poziomie 4,2 proc. Największa gospodarka świata – USA – ma skurczyć się o 6,1 proc., a brazylijska o 8 proc.

Na rynku ropy naftowej mogliśmy zaobserwować we wtorek wzrost ceny, po poniedziałkowych spadkach. Wzrosty są spowodowane sobotnią decyzją grupy OPEC+. Państwa wchodzące w skład grupy zobowiązały się do utrzymania ograniczenia wydobycia ropy naftowej na poziomie 9,6 milionów baryłek dziennie do końca lipca. Za ropę WTI należało zapłacić 39,33 dolary za baryłkę, a za ropę Brent 40,86 dolarów.

Z kolei ceny złota były świadkiem największych spadków od dłuższego czasu. Cena za uncję złota spadła poniżej 1700 dolarów, jednak w tym tygodniu zaliczyła wzrost i wynosi około 1714.

About the author