Nowa strategia CD Projekt

W tegotygodniowym Profit Weekly przeczytasz o następujących tematach:

  • Opublikowanie nowej strategii przez CD Projekt i jej założenia.
  • Joe Biden ogłasza ważny program inwestycyjny.
  • Większa liczba przedsiębiorców zostanie objęta wsparciem.
  • Przedświąteczny optymizm na giełdach.

Rewizja planów CD Projekt

We wtorek 30 marca warszawskie studio ogłosiło zaktualizowaną strategię na najbliższe lata. W odpowiedzi na problemy sztucznej inteligencji w Cyberpunku 2077, spółka planuje stworzyć technologię bohaterów niezależnych (NPC), która będzie uniwersalna i gotowa do użycia w każdej przyszłej grze. Oprócz tego, działania deweloperów pracujących nad różnymi projektami będą wspierane przez międzyzespołową grupę pracowników.

Zmiany nie ominą również marketingu CD Projekt. Szefostwo firmy dało do zrozumienia, że zdaje sobie sprawę z błędów w komunikacji, które zostały popełnione podczas produkcji CP77. Aby zapobiec nieporozumieniom podczas przyszłych premier, deweloperzy deklarują publikowanie materiałów pochodzących z gry dopiero gdy będzie ona w późniejszym etapie produkcji.

Zarząd planuje także na zmianę organizacji pracy. Dotychczas studio skupiało się na produkcji tylko jednego tytułu naraz, jednak teraz tworzone mają być dwie gry AAA jednocześnie. Do realizacji tych zamiarów potrzeba oczywiście rąk do pracy i żeby zapewnić odpowiednią ich liczbę CD Projekt kupi kanadyjskie studio Digital Scapes.

Źródło: CD Projekt

Nowa strategia została przyjęta bardzo chłodno przez analityków, którzy zwracają uwagę na brak konkretów i ostrożność w zapowiedziach.

CD Projekt postanowił zrobić krok w tył, nie obiecywać, nie rozbudzać nadziei i raczej miło zaskoczyć, niż niemiło rozczarować. Jedyne konkrety, jakie usłyszeliśmy, to rezygnacja z 'Cyberpunka’ multiplayer w formie osobnego produktu na rzecz rozszerzenia wersji dla jednego gracza o opcję rozgrywki multiplayer. – powiedział w rozmowie z PAP Biznes Maciej Kietliński, analityk Noble Securites.

Po zapoznaniu się z zapowiedziami spółki, niektórzy eksperci zdecydowali się na obniżenie rekomendacji. Analityk Credit Suisse, który pod koniec zeszłego roku rekomendował 255 złotych za akcję CD Projekt, zdecydował się na ustalenie nowego poziomu na 155 złotych. Podobnie postąpił bank Barclays obniżając swoje przewidywania ze 185 do 165 złotych.

Także na reakcję inwestorów nie było trzeba długo czekać. Już kolejnego dnia po premierze filmu opowiadającego o zmianach cena akcji warszawskiego studia spadła o 12,57%, a na koniec czwartkowej sesji (piątek 2 kwietnia był dniem bez handlu na GPW) akcje były wyceniane na 190,5 złotego.

Notowania akcji CD Projekt, źródło: stooq.pl

Nowy plan Joe Bidena

W środę 31 marca prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił plan rozbudowy infrastruktury, który opiewa na 2,3 biliona dolarów. Zdaniem polityka, ogłoszony program jest największą amerykańską inwestycją w zwiększenie ilości miejsc pracy od czasów II wojny światowej.

Dzięki niemu powstaną miliony miejsc pracy, dobrze płatnych miejsc pracy. – przekonywał Biden podczas konferencji prasowej.

Oprócz stymulacji rynku pracy, Waszyngton chce dorównać Chinom w kwestii publicznych inwestycji w technologię. Plan posłuży także jako sposób na przyspieszenie transformacji energetycznej USA. Biały Dom chce przeznaczyć 621 miliardów dolarów na infrastrukturę transportową i rozwój sieci stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Kolejne 200 miliardów ma pochłonąć objęcie całego kraju zasięgiem szerokopasmowego internetu i wsparcie dla czystej energii.

Źródło: Biały Dom

Aby sfinansować projekt, administracja Joe Bidena planuje podwyższenie podatku CIT z 21% do 28%. Co więcej, w przyszłości ulec zmianie mają również stawki podatku dla najbogatszych obywateli.

Rząd poszerza wsparcie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie Tarczy Branżowej o 16 nowych sektorów, doprowadzając łączną liczbę wszystkich wspartych branż do 60. Wśród najnowszych beneficjentów programu znajdziemy m.in. branżę handlową i branżę beauty. Każda firma, której udało się zakwalifikować do otrzymania pomocy może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych oraz dofinansowanie miejsc pracy. Ponadto firmy zatrudniające do 49 pracowników i jednoosobowe działalności gospodarcze zostaną zwolnione ze składek ZUS, a JDG otrzymają także postojowe w kwocie lekko ponad 2 tysięcy złotych.

Rząd zdecydował się również na umorzenie 100% subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 i nowe wsparcie w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Od teraz przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 249 pracowników będą mogły zaciągnąć pożyczkę w wysokości 75% swoich strat poniesionych od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r.. Zmiany obejmą także czynsze dla obiektów handlowych o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. W czasie trwania zakazu działalności opłaty zostaną zredukowane o 80%, a przez 3 miesiące od wznowienia pracy o 50%.

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w Polsce mamy 2,540 mln aktywnych działalności gospodarczych. W marcu tego roku wpłynęło ponad 38 tys. wniosków o wznowienie/założenie działalności. To o blisko 21% więcej niż w poprzednim miesiącu. – czytamy w rządowym komunikacie.

Łącznie wszystkie wspomniane zmiany będą kosztowały budżet państwa około 30 miliardów złotych w drugim kwartale.

Źródło: Kancelaria Premiera

Zieleń zalewa giełdy przed Wielkanocą

WIG20 zakończył tydzień z wynikiem 1954,38 punktów, co oznacza wzrost o 1,6% w stosunku do zeszłego tygodnia. Warto zauważyć, że wzrost nie został zatrzymany przez spadki CD Projekt, o których pisaliśmy powyżej. Podobnym wzrostem nie może natomiast pochwalić się NCIndex, którego zmiana była bliska 0.

Wykres przedstawiający zmianę wartości WIG20, źródło: stooq.pl

Za oceanem obserwowaliśmy reakcję inwestorów na zapowiedzi Joe Bidena. Prezydencka inicjatywa doprowadziła do nagłych wzrostów spółek z kilku branż, co przełożyło się na tygodniowy wzrost Nasdaq na poziomie 3,60% i 1,57% w przypadku S&P500. Na początku tygodnia miało miejsce wzmocnienie wartości dolara, jednak końcówka tygodnia przyniosła ponowne spadki, a indeks dolara (DXY) zakończył skrócony tydzień z wynikiem 0,13%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości DXY, źródło: stooq.pl

W zeszłym tygodniu ceny ropy naftowej były poddane wysokiej zmienności, jednak na koniec tygodnia wróciły one do okolic poziomów z poniedziałku. Za baryłkę ropy Brent trzeba obecnie zapłacić 64,86 dolarów, a za baryłkę ropy WTI 61,45 dolarów. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku złota, którego cena osiągnęła ostatecznie 1728,40 dolarów za uncję.

Notowania ropy Brent

About the author