Inflacja przyspiesza

W tym tygodniu w Profit Weekly przeczytacie między innymi o:

  • Najnowszych odczytach tempa zmiany cen
  • Sytuacji dwóch ważnych spółek polskiego rynku kapitałowego
  • Odbudowie gospodarki w USA

Wzrost tempa inflacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych(CPI). Według raportu, stosunku do roku ubiegłego w kwietniu ceny wzrosły przeciętnie o 4,3 %. To najwyższy odczyt wskaźnika od marca 2020r., kiedy przyrost inflacji wyniósł 4,6%. Jak podaje GUS, wzrost ten głównie zawdzięczamy cenie paliw. Wzrosła ona aż o 28 % rdr. Ponadto ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych  wzrosły o 1,2%.

Dane te oznaczają, że inflacja CPI znalazła się powyżej dopuszczalnego odchylenia od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Celem NBP jest poziom 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem +/- 1pp. NBP informuje, że obecnie nie planuje zmieniać stóp procentowych ustalonych na rekordowo niskim poziomie. Według ekonomisty Banku Pekao SA, Adama Antoniaka, inflacja nie przestaje zaskakiwać i spodziewa się jej dalszych wzrostów w następnych miesiącach.  Według niego taki scenariusz finalnie zmusi NBP do podwyżki stóp procentowych.

Źródło: Forbes

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z dobrymi prognozami

PKN Orlen na początku maja ma złożyć wniosek o przejęcie PGNIG do Urzędu Ochrony i Konkurencji.  Całość może się domknąć szybciej niż włączenie Lotosu. – poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.

PGNIG poinformował o kończących się pracach w celach wydobywczych  z norweskiego złoża Duva. Duva  jest złożem gazowo-ropnym o zasobach wydobywalnych wynoszących 88 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w tym ok. 8,4 mld m sześc. gazu ziemnego. Początkowo wydobycie ma stanowić 30 tys. baryłki ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. PGNiG Upstream Norway posiada 30% udziałów w tym złożu.

Według szacunków grupy PGNIG w I kwartale roku 2021 skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,75 mld zł co daje wynik niemal o 1 mld wyższy w stosunku do zeszłego roku (0,78mld). EBIDTA grupy wyniosła 3,39 mld zł wobec 2,08 mld zł w roku ubiegłym. Skonsolidowane przychody to 14,55 mld zł wobec 13,76 mld zł za rok wcześniejszy.

Notowania PGNIG w dniach 26-30 kwietnia. Źródło: stooq.pl

Duża niestabilność notowań Mercatora

Po ogłoszeniu przez zarząd decyzji o skupie akcji własnych Mercator charakteryzuje duże wahania kursu. Będę bardzo mocno bronił skupu, bo uważamy to za bardzo dobry sposób na dystrybucję zysku do akcjonariuszy – informował Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych Mercatora. Cena skupu została ustalona w przedziale 400-770zł. 8 kwietnia kurs akcji osiągnął swoje historyczne maksimum 364,2 zł, jednak w kolejnych tygodniach akcje Mercatora nie cieszyły się pozytywnym sentymentem. Na zakończonej piątkowej sesji za akcję Mercatora trzeba było zapłacić zaledwie 243,1 zł.

Notowania Mercator w dniach 1-30 kwietnia. Źródło: stooq.pl

S&P 500 z historycznym szczytem

W czwartek, S&P 500 ustanowiło swój nowy historyczny rekord, który wyniósł 4211,70 pkt.. Jedną  z wielu spółek napędzających wzrost indeksu był Facebook. Jego przychody w I kwartale r/r wzrosły o 48%. Powodem tych zmian były m.in. zwiększone wydatki na reklamy oraz wyższe ich ceny podczas pandemii. Kurs akcji Facebooka również zanotował swój rekord na poziomie 329,52 USD za akcję. Dobrymi wynikami pochwalił się także Apple którego przychody w I kwartale r/r wzrosły o 54%, a kurs w szczytowym momencie wynosił 136,70 USD.

Notowania S&P 500 w dniach 26-30 kwietnia. Źródło: stooq.pl

Stany Zjednoczone w trakcie odbudowy gospodarki

Wzrost PKB w I kwartale 2021r. wyniósł 6,4% w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych. Oznacza to, że o tyle urosłaby Gospodarka Amerykańska w ciągu roku gdyby utrzymała wzrost na takim poziomie. Jest to drugi najszybszy kwartalny wzrost od  2013r. Wzrosty te są spowodowane odbudowywaniem się amerykańskiej gospodarki po spadku jaki zaliczyła wskutek pandemii Covid-19. Dobre dane gospodarcze USA zawdzięcza odmrażaniu gospodarki dzięki  zwiększającej się liczbie osób zaszczepionych. Obecnie dzienna liczba szczepień sięga 2,8 mln dawek. Zaszczepione 1 dawką jest blisko 45 % społeczeństwa. Ponadto sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,8% w stosunku do lutego.

About the author