Raport makroekonomiczny

Zdanie o raporcie

W ubiegłym tygodniu temat wyborów prezydenckich w USA zdominował uwagę całego świata. Gdy emocje związane z wygraną Joe Bidena (lub porażką Donalda Trumpa) zaczęły opadać, rynek został zalany informacjami na temat opracowania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 przez amerykańską spółkę Pfizer.

Szczepionka i wzrosty na rynkach

Reakcją inwestorów na początkowe informacje o szczepionce był zauważalny hurraoptymizm. Jednakże w USA ten rozwój pozytywnego nastroju został szybko zahamowany. Pod koniec tygodnia krótkotrwałość trendu potwierdził kurs akcji Pfizera, który wrócił do poziomów z poprzedniego tygodnia.
Co ciekawe, na tę wiadomość bardziej entuzjastycznie reagowali inwestorzy z Europy: niemiecki DAX zwyżkował o 3,4 proc., a francuski CAC40 rósł o 3,3 proc. W Londynie FTSE100 zyskiwał 2,6 proc. Nasz krajowy WIG30, wzrósł o 4,45 proc. Do łask inwestorów wróciły ostatnio przecenione akcje Orlenu (12 proc.), CCC (13 proc.) czy Lotosu (11 proc.). Można również wyróżnić spółki, które przegrały na tym komunikacie, jak Mercator (-17 proc.) i Biomed Lublin (-13 proc.), choć nadal należy uznawać je za znacząco przewartościowane.
Do procedury przetargu na zakup szczepionki zaangażowały się zwłaszcza największe i najbogatsze kraje świata. Pfizer zadeklarował, że będzie w stanie wyprodukować do 1,3 mld dawek do końca 2021 roku. Jednocześnie zobowiązuje się do ustalenia ceny poniżej przyjętych standardów. Pierwsze prognozy wskazują na cenę w wysokości ponad 300 zł za sztukę.

kurs akcji Pfizer w ostatnich w okresie 2 XI – 13 XI 2020 r.

Rynek surowców

Na rynku ropy cena baryłki WTI, na skutek informacji Pfizera, zdrożała w jeden dzień o blisko 10%, utrzymując trend wzrostowy przez dwa kolejne dni. Na koniec tygodnia, cena waha się wokół 43 USD za baryłkę.
Kurs złota, w związku z ostatnimi wydarzeniami, spadł aż o 5 proc. i odbił się od ostatniego poziomu wsparcia wynoszącego 1860 USD za uncję.
Miedź kontynuuje silny wzrost zapoczątkowany w marcu tego roku. Kurs surowca zbliża się do najwyższego poziomu od połowy 2018 roku. Tym razem bodźcem do kolejnych wzrostów była informacja o wybraniu Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Miedź jako surowiec jest istotnym elementem budowy nowego ładu klimatycznego. Zwycięstwo Demokratów oznacza powrót do prowadzenia bardziej zielonej polityki oraz większej jej przewidywalności. Jednym ze zwycięzców tych wyborów jest zatem również omawiany surowiec.
Na polskim rynku powody do radości może mieć spółka KGHM S.A. — eksporter miedzi.

Notowania miedzi w okresie 13 VIII – 13 XI 2020 r. (USD za tonę)
Notowania kursu akcji KGHM w okresie 14 XI 2019 r. – 13 XI 2020 r. (PLN)

Rynek walut

Kursy walut w odniesieniu do polskiego złotego odnotowały korektę. Wszystko wskazuje na zmniejszenie się zakresu wahań notowań oraz ustabilizowanie kursu polskiej waluty. Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie podjęto żadnych zmian w polityce pieniężnej. Kurs EUR/PLN zakończył tydzień oscylując wokół 4,49 zł, a USD/PLN wokół 3,80 zł.

Dane makroekonomiczne w Europie

Pandemia i szeroko wprowadzane ograniczenia funkcjonowania gospodarek znajdują odzwierciedlenie w prognozach dotyczących PKB. Goldman Sachs obniżył swoje przewidywania odnoszące się do PKB w strefie euro w IV kwartale ze wzrostu o 9,1 proc. do spadku o 8,7 proc. Zamiast kontynuacji wakacyjnego wzrostu (PKB w III kwartale w strefie euro w porównaniu z II kwartałem wzrósł o 12,6%), gospodarki czeka powrót do sytuacji z wiosny, gdy w porównaniu do wcześniejszego kwartału, PKB znacząco zmalał.  
Na obecnej sytuacji związanej z koronawirusem najbardziej ucierpieć mają Hiszpania i Francja. PKB tych krajów za 2020 roku będzie niższe od wyników za 2019 o odpowiednio 11,6 proc. Oraz 9,2 proc..
Bardziej pozytywny scenariusz ekonomiści Goldmana kreślą na następne lata, w których powinno nastąpić znaczne odbicie.

Dane makroekonomiczne w Polsce

W Polsce według danych Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2020 r. PKB wzrósł realnie o 7,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż w analogicznym okresie w 2019 roku o 2 proc

Prognoza inflacji w najnowszym raporcie NBP wskazuje na 3,4 proc. w obecnym roku oraz 2,6 proc. w 2021 roku. Prognozy nie cieszą naszych portfeli, gdy porównamy wyniki z krajami Europy (w szczególności krajami strefy euro z deflacją na poziomie 0,3 proc.). Według Komisji Europejskiej Polska pozostanie krajem o najwyższej inflacji do 2022 roku. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że przyczyn inflacji możemy szukać w prowadzonej polityce socjalnej. Patrząc na decyzje innych krajów wydatki związane z tarczą antykryzysową, należy postrzegać jako zło konieczne w perspektywie wysokiej inflacji.

About the author