
Zdanie o raporcie
W listopadzie na światowych rynkach zagościł dawno niewidziany optymizm. Głównym powodem pobudzenia europejskich giełd do dynamicznych wzrostów była opublikowana przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer informacja o wysokiej skuteczności szczepionki. Zwiększone wolumeny obrotu na akcjach i spadki cen złota zapowiadają powrót kapitału do ryzykowniejszych instrumentów kosztem bezpiecznych przystani.
Rekordowa inflacja
Po raz kolejny Polska jest liderem sporządzanego przez Eurostat rankingu krajów pod względem inflacji w Unii Europejskiej. Według opublikowanych danych październikowa inflacja w Polsce w ujęciu rocznym wyniosła 3,8%. Drugie w zestawieniu Węgry odnotowały przeciętny wzrost poziomu cen w wysokości 3%. Średnia inflacja krajów należących do Unii Europejskiej wyniosła zaledwie 0,2%.
Giełdy
Trzeci tydzień listopada minął wśród pozytywnych nastrojów inwestorów. Chwilowa konsolidacja indeksu blue chipów w zakresie 1750 pkt. – 1800 pkt., którą obserwowaliśmy po fali listopadowych wzrostów została skutecznie przełamana, otwierając tym samym drogę do wakacyjnych szczytów w okolicach 1850 pkt. Pozytywnym sentymentom na rynkach sprzyjają napływające informacje o pojawianiu się coraz bardziej skutecznych szczepionek na Covid-19. Przekładają się one na zmianę przewidywań inwestorów dotyczących długości trwania poszczególnych obostrzeń. Ponadto publikowane przez spółki wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. są bardzo często korzystniejsze od przewidywań analityków. Sprawozdania dają więc nowe spojrzenie inwestorom na aktualną kondycję finansową przedsiębiorstw. Szczególnie na tym tle wyróżniają się sektor bankowy i energetyczny, których indeksy sektorowe zanotowały ponadprzeciętny wzrost notowań.
Wszystkie główne indeksy GPW zakończyły tydzień z dodatnimi zmianami notowań. Na piątkowym zamknięciu WIG20 wyniósł 1.820,85 pkt. (+4,08%), WIG wzrósł do poziomu 52.353,64 pkt.(+3,39%), mWIG40 sięgnął 3.687,76 pkt.(+1,32%), zaś sWIG80 14.924,56 pkt. (+2,52%).



Surowce
Ropa naftowa
Połowa listopada przyniosła wzrosty na rynku ropy naftowej. W ciągu kilku sesji ceny notowanych na amerykańskiej giełdzie paliw NYMEX kontraktów na ropę wzrosły o ponad 14%. Po tym zauważalnym wzroście wycena surowca ustabilizowała się. Ciężko przewidzieć, jak sytuacja będzie się rozwijała w najbliższej przyszłości, w związku z niepewnością, w której świat wciąż się znajduje. Z kwestii mierzalnych, zaobserwowano zwiększenie podaży tego surowca. Wynika to z ustabilizowania się sytuacji politycznej w Libii, która przywróciła swoje możliwości wydobywcze. Istotne dla notowań w najbliższym czasie może być spotkanie decydentów kartelu OPEC + na przełomie listopada i grudnia, na którym ustalona zostanie (bądź też nie zostanie) wspólna strategia dotycząca potencjalnych ograniczeń w wydobyciu.

Złoto
Złoto jest metalem świecącym szczególnie mocno w sytuacji załamania na rynku akcji. Nie dziwi zatem, że jego blask mocno osłabł po ogłoszeniu informacji o skutecznej szczepionce Pfizera. Kapitał zaczął powracać na rynki akcyjne, co przełożyło się na wyraźny spadek ceny uncji złota notowanej na COMEX. Ostatecznie spadki wyhamowały przy osiągnięciu poziomu około 1850 dolarów za uncję. Ta wysokość stała się skutecznie bronionym w ciągu listopada oporem. W piątek złoto zakończyło sesję z ceną 1872,40 dolara za uncję, utrzymując się tym samym w trendzie bocznym.

Pary Walutowe
EUR/PLN
W piątek za jedno Euro trzeba było zapłacić 4,4665 PLN. Kurs pary walutowej EUR/PLN utrzymuje się w kilkudniowej konsolidacji w poziomach 4,4600 – 4,4820. Wcześniej dwukrotnie została potwierdzona silna strefa oporu w okolicy 4.50. Umocnieniu się złotego sprzyja zmniejszone ryzyko wprowadzania kolejnych obniżek stóp procentowych przez RPP. Ponadto obserwatorzy rynkowi zakładają uzyskanie kompromisu pomiędzy Unią Europejską a rządami Polski i Węgier w sprawie budżetu wspólnotowego.

USD/PLN
Dolar w dalszym ciągu wpisuje się w spadkową tendencję względem złotego zapoczątkowaną w czasie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku złota można było zaobserwować odpływ kapitału od tej bezpiecznej waluty. Ponadto amerykański pieniądz znajduję się pod stałą presją oczekiwań względem pakietu fiskalnego i dalszych działań FED. 9 listopada zostało osiągnięte lokalne minimum na poziomie 3,7556. Kurs po chwilowym odreagowaniu i powrocie do poziomów w okolicach 3,8200 kontynuował spadki i zmierza w kierunku listopadowego dołka. W piątek kurs dolara względem złotego wyniósł 3,7663.
