Raport makroekonomiczny

Zdanie o raporcie

Październik przyniósł zwiększoną niepewność na światowych rynkach. Przyszłość gospodarczego odbicia jawi się coraz mgliściej w kontekście rosnącej liczby chorych na Covid -19 i widma powrotu do kolejnych ograniczeń gospodarczych nakładanych przez rządy. Odbicie polskiej giełdy po marcowych dołkach okazało się krótkotrwałe, natomiast krajowa waluta znacząco się osłabia względem euro i dolara. Napływające dane makroekonomiczne mają pozytywny wydźwięk, jednak nie wydaje się, by miały mieć one znaczący wpływ na nastroje w gospodarce.

Produkcja przemysłowa w Polsce

Dane napływające z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące produkcji przemysłowej mogą ostudzić pesymistyczne nastawienie. We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce zaliczyła 5,9 proc. wzrost w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku oraz 15,5 proc. wzrost względem poprzedniego miesiąca tego roku. Dynamika produkcji zaprezentowana przez GUS znacznie przekroczyła prognozy ekonomistów, które zakładały wzrost względem zeszłorocznego września w granicach od 3,4 proc. do 3,8 proc.  Czwarty miesiąc z rzędu wartość produkcji przemysłowej w Polsce rosła. Czy ten trend ma szansę się utrzymać? Wiele będzie zależało od decyzji politycznych podejmowanych w najbliższych dniach.

Bezrobocie w USA

W szczycie paniki związanej z pandemią bardzo często podawano dane informujące o nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA. Jak te liczby wyglądają obecnie?
Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w trzecim tygodniu października wyniosła 787 tys. . Jest to spadek względem poprzedniego tygodnia o 55 tys. ( 842 tys. w drugim tygodniu września) utrzymując tym samym wielotygodniową tendencje spadkową jeśli chodzi o osoby pobierające tego typu świadczenia socjalne. Trzeci tydzień października okazał się najlepszym tygodniem od początku pandemii pod względem danych dotyczących bezrobocia, ponadto liczba wniosków okazała się zdecydowanie niższa od oczekiwań ekonomistów prognozujących liczbę nowych wniosków na poziomie 860 tys.

Maleje także liczba osób pobierających te zasiłki. Wynosi ona obecnie około 8.4 mln. W najgorszym momencie przekraczała ona 20 mln.

Surowce

Ropa naftowa

Ceny ropy naftowej w ubiegłych tygodniach uległy konsolidacji w poziomach 39,5 – 41,5 USD za baryłkę. Napływające informacje z rynku ropy mają zróżnicowany wpływ na nastroje inwestorów.  Opublikowane dane przez Departament Energii USA wskazują na zwiększenie się w ubiegłym tygodniu zapasów tego surowca o 1,9 miliona baryłek w związku z pandemicznymi ograniczeniem przemieszczania się Amerykanów. Niepokojące dane z amerykańskiego rynku wywołały blisko 4 proc. korektę ostatnich wzrostów schodząc tym samym po raz kolejny do poziomów poniżej 40 USD / baryłka. W dalszym ciągu nie są znane plany strategii OPEC+ na rok 2021 w kontekście potencjalnych limitów produkcji i ograniczeń światowej podaży ropy naftowej co dodatkowo wzmacnia niepewność panującą na nymexowych kontraktach.

Notowania ropy naftowej WTI

Miedź

Pozytywny sentyment w dalszym ciągu utrzymuję się na notowaniach miedzi, która znajduję się w silnym trendzie wzrostowym od marcowych dołków. Na środowej sesji ceny miedzi zanotowały kolejny szczyty powyżej istotnego poziomu 7000 USD / tonę. W kulminacyjnym momencie środowych notowań cena 3-miesięcznych kontraktów na miedź wyniosła 7028 USD/ tonę , są to poziomy nieobserwowane na LME od 2018 roku. Pro-wzrostowe usposobienie inwestorów wspierane jest spodziewanym osiągnięciem porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki między stronnictwami Demokratów i Republikanów.

Giełdy

Światowe giełdy znalazły się pod silną presją sprzedażową, rosną obawy w związku z dynamicznie zwiększającą się liczbą zachorowań wirusem Sars-covid 2 oraz możliwością wprowadzania przez rządy ponownych ograniczeń gospodarczych oraz drugiego lockdownu. WIG20 po fali spadków z początku października ustabilizował się w poziomach 1640-1680 pkt , na czwartkowym zamknięciu wynosząc 1642,70 punktów. Nieco lepiej w październiku radziły sobie indeksy reprezentujące średnie i małe spółki, mWIG40 na czwartkowym zamknięciu znalazł się w pobliżu poziomów z początku miesiąca wynosząc 3540,64 natomiast sWIG40 zamknął się liczbą 13738,92 pkt. . Notowania na Wallstreet odbywają się w atmosferze wyczekiwania na porozumienie w sprawie pakietu fiskalnego oraz zbliżających się wyborów prezydenckich w USA 3 listopada. Czwartek na amerykańskim rynku przyniósł nieznaczne wzrosty, a poszczególne zamknięcia indeksów kształtowały się następująco: Dow Jones (+0.54%) , Sp500 (+0.52%) , Nasdaq (+0.19%).

Notowania indeksu WIG-20

FX

PLN / EUR

Euro od dwóch tygodni systematycznie umacnia się względem złotego, z 4,46 PLN/EUR notując wzrost do newralgicznych poziomów oporu w okolicach 4,60 PLN/EUR. Słabość polskiej waluty wynika z postępujących ograniczeń gospodarczych i obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie Covid-19. Krajowej walucie nie pomagają ostatnie odczyty makroekonomiczne, między innymi pogarszająca się koniunktura gospodarcza oraz nastroje konsumentów mocno ciążą złotemu.

Notowania pary walutowej EUR/PLN

About the author