Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/home/profitjo/domains/profit-journal.pl:/tmp:/var/tmp:/home/profitjo/.tmp:/home/profitjo/.php:/usr/local/php:/opt/alt:/etc/pki) in /home/profitjo/domains/profit-journal.pl/public_html/wp-includes/blocks.php on line 735
Relacje z REF – dzień trzeci. Pomoc ludziom i nierówności – Profit Journal

Relacje z REF – dzień trzeci. Pomoc ludziom i nierówności

Reframe Economic Forum trwa! Za nami trzeci dzień tygodnia kultury, ekonomii i giełdy. W tym dniu spotkania i prelekcje opierały się głównie na zagadnieniach ekonomicznych oraz społecznych. Pierwszym gościem był Piotr Żyłka, dziennikarz katolicki oraz jeden z założycieli projektu „Zupa na plantach”.

Pomoc, pomoc i jeszcze raz pomoc

Piotr Żyłka opowiedział o funkcjonowaniu fundacji wspierającej osoby bezdomne. Przykładowo, raz w tygodniu wyjeżdża kilkudziesięciu wolontariuszy w 2-3 grupach, odwiedza pustostany. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że obok nich żyje mnóstwo ludzi w miejscach, w których nikt z nas nie chciałby nawet odwiedzić. Ludzie żyją w kanałach, altankach, ruinach starych budynków, nie tylko na obrzeżach miasta, ale również w centrum. Piotr Żyłka, odpowiadając na pytania dotyczące wolontariatu, stwierdził, że najważniejsza jest sama chęć pomocy. Zwłaszcza że niektórzy ludzie są w fatalnym stanie psychicznym i fizycznym. Wyprowadzenie takiej osoby na właściwe tory jest nie lada wyzwaniem. Istotna jest długotrwała współpraca z takimi osobami – ponieważ pomoc nie jest prosta. W zależności od tego, w jakim środowisku żyjemy, tak efektywni jesteśmy. Jeśli ludzie funkcjonują w środowisku patologicznym, będą miały problemy z poprawną interakcją z resztą społeczeństwa.

Działalność Piotra Żyłki opiera się również na wsparciu osób uzależnionych, na przykład poprzez terapie. Podczas rozmowy podkreślił, że jest to praca żmudna, która często idzie na marne. Jednak każda osoba, która wyrwie się ze swojego nałogu lub innej traumy, jest wielkim sukcesem dla całej fundacji. W trakcie rozmowy skupiono się na tym, jak ważny jest problem bezdomności, ponieważ wywiera długoterminową traumę w osobach, które się z tym zmierzają. Na pytanie o sposób finansowania działalności swojej inicjatywy Piotr Żyłka stwierdził, że fundacja jest w specyficznej sytuacji, ponieważ utrzymuje się wyłącznie z datków, które przekazywane są od darczyńców. Są to głównie darczyńcy indywidualni, ale pojawiają się również partnerzy, którzy wspierają działalność fundacji oraz projektu „Zupa na plantach”. Podkreślona została rola społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) wśród niektórych firm, które są bardziej skłonne do pomocy osobom walczącym z kryzysem bezdomności. W projekcie działa kilkadziesiąt osób, które są wolontariuszami. Piotr Żyłka twierdzi, że ludzi nigdy nie brakowało, zawsze znajdował się ktoś chętny do pomocy bezdomnym.

Jak pomagać, a jak pokazywać, że się pomaga?

Jednym ze spotkań, jakie odbyły się w trzecim dniu Reframe Economic Forum, były warsztaty organizowane przez Polską Akcję Humanitarną. Polegały one na podzieleniu uczestników spotkania na dwie grupy – jedna z nich odgrywała rolę dziennikarzy, którzy przyjechali relacjonować poważną powódź, natomiast druga wcieliła się w poszkodowanych powodzian. Celem każdej z grup było przygotowanie materiału prasowego wraz ze zdjęciem. Grupy musiały ze sobą współpracować, jednak odgrywający przedstawicieli prasy przygotowali bardziej dramatyczne, „medialne” materiały. Jednocześnie zwrócono uwagę na to, że mieszkańcy podtopionej miejscowości bardziej skupili się na swoich potrzebach i dokonaniach. Zadanie to miało pokazać, że pomoc deklarowana często różni się od realnej. Ponadto zostało podkreślone, że artykuły w mediach częściej nastawione są na negatywne wartości, ponieważ te szybciej nabierają rozgłosu, co jest pożądane przez autorów tekstów.

Ekonomia obwarzanka i nierówności dochodowe

Podczas trzeciego dnia odbyły się również inne wykłady. Na wydarzeniu w formie hybrydowej pojawiła się Carlota Sanz, współtwórczyni Doughnut Economics Action Lab, a także Branko Milanovic, ekonomista i twórca książki ‘Capitalism, alone’. Carlota Sanz opowiedziała o mechanizmach funkcjonowania DEAL, a także wytłumaczyła działanie ekonomii obwarzanka. Z kolei Branko Milanovic przedstawił kilka faktów na temat dystrybucji dochodów oraz nierówności. Poza tym odbyło się spotkanie z członkiem Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Zakonu Maltańskiego. Omawianym tematem była długoterminowa pomoc uchodźcom, skupiając się na uciekających z terenów Ukrainy.

About the author