Europa w obliczu kryzysu energetycznego
Trwający rok stoi pod znakiem rosnących cen, które napędzane są przez drożejącą energię. Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, państwa Unii Europejskiej zbyt mocno opierają się na gazie, którego dostawy w dużej części są zależne od decyzji politycznych Rosji. Von der Leyen namawia europejskich liderów do szybszej implementacji założeń Zielonego Ładu i uniezależniania krajowych gospodarek od gazu. Jej zdaniem Europa jest bardzo wrażliwa na zmiany ceny tego surowca, ponieważ zaspokaja 90% zapotrzebowania importem.
Czas wyborów
W niedzielę, 31 października Japończycy wybiorą nowy parlament. Przedwyborcze sondaże przewidują zwycięstwo rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, która jednak może liczyć na niższe poparcie niż 4 lata temu. Gorsza sytuacja wyborcza największej japońskiej partii może być spowodowana odejściem z polityki jej lidera Shinzo Abe we wrześniu 2020 roku. Jednocześnie Abe zrezygnował z funkcji premiera Japonii, co sprowokowało pytania o przyszłość trzeciej największej gospodarki świata. Czas pokazał, że inwestorzy nie ufają działaniom nowego szefa rządu, co widać po kursie japońskiego jena, który osłabił się w stosunku do dolara o około 8,2% rok do roku.
Niemcy wciąż bez nowego rządu
Prawie miesiąc temu odbyły się wybory federalne w Niemczech, w których zwycięstwo odniosła socjaldemokratyczna SPD. Eksperci spekulowali nad ewentualnym składem nowej rządzącej koalicji, ale wygląda na to, że ostatecznie ujrzymy zawiązanie tzw. koalicji jamajskiej. W czwartek 21 października oficjalnie zaczęły się rozmowy pomiędzy liderami SPD, liberalnej FDP i Zielonych. Kanclerzem Niemiec zostanie najprawdopodobniej Olaf Scholz (lider SPD), jednak aby uzyskać parlamentarną większość musiał zgodzić się na pewne ustępstwa wobec potencjalnych koalicjantów. Według medialnych doniesień, FDP dostali gwarancje niepodnoszenia podatków lub progu zadłużenia państwa w najbliższej kadencji. Zielonym z kolei udało się uzyskać przyspieszenie planu rezygnacji z produkcji węgla. Wśród innych planów koalicji jamajskiej można też wymienić podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 12 euro.
Azja zwalnia
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy wzrostu gospodarczego w 2021 roku dla Azji z 7,6% do 6,5%. Głównym powodem zmiany przewidywań ma być kolejna fala pandemii i szybkie rozprzestrzenianie się wariantu delta. Ekonomiści MFW zwracają uwagę, że kraje Dalekiego Wschodu radzą sobie z trwającym nawrotem pandemii gorzej niż w 2020 roku. Ich zdaniem jednym z kluczowych czynników spowalniających wzrost jest zbyt wolna akcja szczepień.
Dostęp do szczepionek jest, powiedziałbym, kluczową różnicą między tym, jak radzą sobie rozwinięte gospodarki w Azji, a tym, jak radzą sobie gospodarki wschodzące i rozwijające się – powiedział Krishna Srinivasan, zastępca dyrektora departamentu ds. Azji i Pacyfiku MFW.
Pomimo problemów, Azja pozostanie światowym liderem rozwoju gospodarczego. Głównym motorem wzrostu będą Chiny i Indie, których gospodarki rozwiną się odpowiednio o 8% i 9,5%. Z drugiej strony stoi Mjanma, która będzie musiała zmierzyć się ze spowolnieniem gospodarczym na poziomie aż 17,9%.