Profit Report – przegląd rynków

Po wakacyjnej przerwie wracamy do Was ze świeżą porcją informacji o rynkach. Z perspektywy czasu wrzesień i październik to czas zwiększonej niepewności i korekty na rynkach, czy jest tak i w tym roku? Sprawdź w naszym raporcie rynkowym.

Rynek akcji

USA

Ostatni miesiąc w Stanach na rynkach to dla większości komponentów spadki. Początkową falę obaw wywołały pogłoski o możliwym taperingu (zmniejszeniu skali wspomagania rynku programem Quantitive Easing), a kolejnym ciosem było ogłoszenie upadłości przez największego dewelopera Chin — Evergrande oraz kryzys energetyczny na chińskim rynku. W USA inwestorzy również negatywnie reagowali na zamieszanie związane ze zbliżeniem się wartości zadłużenia do ustawowego limitu i próbą ustalenia nowego przez rząd Joe Bidena. To ostatnie udało się dopiero wczoraj — ustawa podwyższa limit zadłużenia o 480 mld USD do 28,9 bln USD.

Nie można jednak być pewnym, że indeksy będą reagowały pozytywnie — wzrost cen surowców energetycznych, presja inflacyjna oraz negatywne dane z rynku pracy skutecznie hamują inwestorów, ich niezdecydowanie widać w dużej zmienności, jaką notujemy na rynkach.

  • S&P 500 wynosi 4391 punktów i znajduje się 3,72 proc. poniżej lokalnego maksimum z 6 września.
  • Nasdaq Composite wyceniany jest na 14579 punktów i od poprzedniego szczytu utracił ponad 5,5 proc.
  • DJIA zamknął się na poziomie 34746 punktów, co stanowi niemal 2,5 proc. spadek w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca.

GPW

Parkiet GPW zdążył już odbudować ostatnie spadki związane z obawami spowolnienia wzrostu gospodarczego na globalnych rynkach. W ostatnich dniach WIG radził sobie lepiej niż indeksy z pozostałych europejskich rynków.

Na rodzimym rynku w ostatnich tygodniach nastroje inwestorów psuła głównie inflacja, która wyniosła rok do roku 5,8 proc. Był to zdecydowanie kluczowy czynnik, który sprawił, że inwestorzy zareagowali pozytywnie na środową zmianę stopy procentowej przez RPP z 0,10 proc. do 0,50 proc.. Indeks WIG20 po ogłoszeniu decyzji w ciągu 2 dni odnotował 3,5 proc. wzrost wartości. Tym samym przebił maksimum sprzed ponad dwóch lat i jest wyceniany na około 2410 punktów.

  • Informacja o podwyżce stóp została przyjęta z radością przede wszystkim przez akcjonariuszy banków, które w konsekwencji z pewnością zwiększą swoje przychody.
  • Wśród komponentów WIG warto wspomnieć o spółce Mabion, która właśnie zawarła umowę z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Novavax. Polska firma będzie produkować szczepionkę na Covid-19, a wartość kontraktu wynosić będzie prawie 1,5 mld zł. Zaraz po ogłoszeniu informacji kurs spółki wzrósł z 75 zł do niemal 110 zł. Na koniec dnia inwestorzy wyceniali spółkę na 84 zł, co przekłada się na wzrost o 12,55 proc. w ciągu jednego dnia.
  • Na zielono tydzień zakończył także jeden z największych płatników CIT w Polsce — Allegro, bo mowa o tej spółce, ogłosiła przejęcie firmy kurierskiej oferującej jednodniowe dostawy. Włączenie X-Press Couriers do grupy Allegro wywołało wzrost o 6,60 proc.

Surowce

Ropa

W ostatnich miesiącach widzimy konstruktywne zwiększanie się ceny ropy. Na ostatnim posiedzeniu OPEC+ nie podjęto jednak próby ostudzenia rynku przez zwiększanie podaży. Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo za obecną sytuację na rynku oskarża błędy popełnione w wyniku transformacji energetycznej.

Reakcją na takie oświadczenie oraz dalsze utrzymanie niskiej podaży, pomimo niskiego stanu zapasów, był oczywiście dalszy wzrost ceny ropy, która obecnie utrzymuje się na poziomie 82 $ za baryłkę. Przypomnijmy także, że od dołka z kwietnia 2020 roku cena ropy wzrosła o około 350 proc. (z 18$ do 82$).

Złoto

Najszlachetniejszy kruszec w ostatnim miesiącach znajdował się w trendzie spadkowym. Od początku października widzimy jednak umocnienie się jego pozycji, co może być wynikiem zwiększonej niepewności na rynkach. Zamieszanie związane z niewypłacalnością chińskiego dewelopera Evergrande oraz problemy w sektorze energetycznym Chin sprawiają, że rynek akcji notuje cofnięcie. Naturalną reakcją inwestorów jest ucieczka na bezpieczniejsze pozycje jak złoto, które od początku miesiąca notuje 2% wzrost wartości do poziomu 1755$ za uncję.
Kluczowym czynnikiem kształtującym cenę złota nadal pozostaje rentowność 10-letnich obligacji skarbowych.

Miedź

Kryzys energetyczny w Chinach, które borykają się z brakiem węgla, może wpłynąć na sytuację na rynku miedzi. Państwo Środka jest jednym z największych eksporterów tego surowca i możliwe ograniczone dostawy prądu wpłyną najbardziej na energochłonne przemysły, takie jak produkcja miedzi. Cena kruszcu wynosi 9236$, a na wykresie zauważyć możemy próbę wybicia się z trendu spadkowego. Decyzje chińskich władz mogą mieć na to kluczowy wpływ.

About the author