W tym tygodniu w Profit Weekly przeczytasz o:
- Możliwych konsekwencjach szczytu G7,
- Planach najsłynniejszego w ostatnich miesiącach amerykańskiego brokera,
- Nowym rynku na warszawskiej giełdzie,
- Zmianach w PKO BP
- Spokojnym tygodniu na światowych parkietach.
Porozumienie na szczycie
Na ostatnim spotkaniu grupy G7, organizacji skupiającej Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone, udało się osiągnąć porozumienie dotyczące opodatkowania globalnych korporacji oraz wprowadzenia globalnej minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15% Głównym założeniem ustalenia takiej opłaty jest walka z nieuczciwymi praktykami największych korporacji międzynarodowych, które pomimo osiągania przychodów liczonych w miliardach dolarów, płacą o wiele niższe podatki ze względu posiadania sowich siedzib w rajach podatkowych. Reforma ma dotknąć największe światowe przedsiębiorstwa, których marża zysku przekracza 10%. Jednym z impulsów do podjęcia takiej decyzji były sugestie administracji nowego prezydenta USA Joe Bidena co do globalnego minimalnego podatku na poziomie 21 proc. Polityków przekonała jednak mniejsza stawka, która jest niższa od obecnych opłat w większości krajów, jednocześnie będąc większą od podawanego za zły przykład podatku w Irlandii, gdzie obciążenie wynosi jedynie 12,5%.
Ogłoszona umowa pomiędzy krajami G7 oraz Unią Europejską może sprawić, że miliardowe wpływy podatkowe trafią do rządów, które będą mogły spłacić długi zaciągnięte podczas kryzysu pandemicznego. Minister finansów Wielkiej Brytanii Rishi Sunak nazwał ostatnie decyzje „historycznym porozumieniem w sprawie reformy globalnego systemu podatkowego, który dostosowujemy do globalnej ery cyfrowej” i gorąco zachęca inne kraje do dyskusji na najbliższym szczycie G20, który ma się odbyć w lipcu.
Gwiazda pandemicznej hossy szykuje się do IPO
Amerykański broker i dostawca aplikacji pozwalającej na obrót instrumentami finansowymi Robinhood zadebiutuje na nowojorskim parkiecie jeszcze w czerwcu lub lipcu. Działania podejmowane przez spółkę przyciągają uwagę inwestorów i mediów, ponieważ Robinhood odegrał ważną rolę w okresie wysokiej zmienności w 2020 roku. Wiele osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z rynkiem kapitałowym dostały dostęp do najróżniejszych narzędzi w tym dźwigni finansowej. Na koniec zeszłego roku z usług omawianego brokera korzystało ponad 13 milionów użytkowników, a część komentatorów uważa, że stanowili oni dużą część osób biorących udział w procesie kupowania akcji GameStop.
Według agencji Bloomberga, wycena przedsiębiorstwa może wynosić nawet 40 miliardów dolarów. W pierwszym kwartale 2021 roku Robinhood mógł pochwalić się przychodami na poziomie 331 milionów dolarów, a niektóre szacunki mówią, że cały rok może przynieść spółce nawet 700 milionów dolarów przychodów.
Nowy rynek na GPW
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zamierza udostępnić nowy segment rynku – Global Connect. Mają być na nim notowane spółki zagraniczne pochodzące m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. W pracach uczestniczy także Komisja Nadzoru Finansowego, co ma doprowadzić do stworzenia odpowiednich regulacji.
– Odpowiadając na zainteresowanie inwestorów aktywami zagranicznymi GPW jest w procesie tworzenia nowego rynku, który będzie się nazywał Global Connect. Myślimy, że jeszcze w tym roku uda się uruchomić ten segment, na którym będą notowane spółki zagraniczne (…) Myślimy o ciekawych spółkach z Unii Europejskiej, ale także mamy apetyt na spółki amerykańskie, bo z naszego rozeznania wynika, że takie interesują naszych inwestorów indywidualnych – powiedziała podczas konferencji Wall Street Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.
PKO BP ma nowego prezesa
Po rezygnacji Zbigniewa Jagiełły ze stanowiska prezesa PKO Banku Polskiego, rada nadzorcza banku wybrała Emeryka Rościszewskiego na jego miejsce. Rościszewski od 2016 roku sprawował funkcję wiceprezesa PKO BP. Do jego zadań należał nadzór nad obszarem rynku detalicznego, w którym bank ma 11 milionów klientów. Wcześniej zdobywał doświadczenie we francuskim AXA, a także BNP Paribas i Groupe Azur. Przeglądając życiorys nowego szefa jednego z największych polskich banków dowiemy się również, że do 2016 roku kierował polskim oddziałem Cardif Assurance Risques Divers i Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska.
– Jako odpowiedzialny za rynek detaliczny Jan Emeryk Rościszewski przygotowywał nową strategię banku i brał udział w realizacji poprzedniej. Dużym plusem jest z pewnością jego doświadczenie w branży ubezpieczeniowej, bo PKO BP stawia na dynamiczny rozwój tego segmentu. Jeśli zostanie nowym prezesem, to dostanie od inwestorów pewien kredyt zaufania – komentowała Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku w rozmowie z Business Insider.
Spokojny tydzień na światowych rynkach
Ostatni sesja w zeszłym tygodniu przyniosła spadki na większości warszawskich indeksów. Stopa zwrotu WIG20 z ostatnich 5 dni wyniosła -1,33%, a wyniku nie poprawiły nawet zapowiedzi rządu na temat dalszego luzowania obostrzeń. Odwrotnie wygląda sytuacja na NCIndex, który w ciągu ostatniego tygodnia zwiększył swoja wartość o 2,85%.
Niewielką zmienność mogliśmy natomiast zaobserwować na niemieckim DAX i brytyjskim FTSE 250, które skończyły tydzień z wynikiem odpowiednio 0% i -0,43%. W przeciwieństwie do swoich europejskich odpowiedników, amerykańskie indeksy odnotowały wzrosty – w przypadku S&P 500 było to 0,21%, a Nasdaq Composite 1,6%.
Rosła także cena ropy naftowej. Za baryłkę ropy naftowej WTI należy zapłacić obecnie 71,16 dolarów, a za baryłkę ropy Brent 72,92 dolarów.