Raport sektorowy – gaming

Zdanie o raporcie

Pandemia, która zmusiła ludzi do pozostania w domach okazała się być olbrzymią szansą dla branży producentów gier. Znudzeni konsumenci częściej wybierali wirtualne formy rozrywki, a w tym właśnie gry. Kolejne uderzenie koronawirusa i zapowiedzi kolejnych obostrzeń ze strony rządu sugerują, że zainteresowanie tym sektorem może ponownie wzrosnąć. Krajowe spółki planują w tym roku jeszcze wiele premier, a Polska może na stałe zagościć jako ważne miejsce na gamingowej mapie świata.

Pandemia sprzymierzeńcem

Indeks WIG GAMES złożony jest z pięciu spółek: CD Projekt, Ten Square Games, 11 bit studios, PlayWay i CI Games. Wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami za drugi kwartał 2020 roku. Największym skokiem w zysku netto może pochwalić się PlayWay, który zwiększył je aż siedmiokrotnie (597,77%). W czasach pandemii warto zwrócić uwagę również na wzrost przychodów ze sprzedaży, który odzwierciedla jak duże zainteresowanie przyciągnęły produkty danej firmy. W tym przypadku najlepszy wynik osiągnęło CI Games, gdzie osiągnięto o 411,38% wyższy przychód niż przed rokiem. Przedstawiciel WIG GAMES w dużej mierze wpływa na wyniki WIG20. Mowa tutaj oczywiście o największej pod względem kapitalizacji spółce notowanej na warszawskiej giełdzie  – CD Projekt. Duże zainteresowanie akcjami spółki pozwoliło indeksowi 20 największych spółek znacznie poprawić swoje wyniki w czasie odbicia po marcowej panice.

źródło: opracowanie własne, dane: bankier.pl


Nadchodzi Cyberpunk 2077

Największe polskie studio produkujące gry wideo CD Projekt przygotowuje się do premiery swojej najnowszej gry Cyberpunk 2077. Data debiutu była już dwa razy przekładana, jednak producenci zapewniają, że tym razem dotrzymają terminu wyznaczonego na 19 listopada. Kurs akcji CDR został ostatnio dotknięty przez informację o wprowadzeniu cruch’u, czyli nadzwyczajnie ciężkiego trybu pracy dla deweloperów. W tym przypadku szefostwo studia zdecydowało się na wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy, podkreślając jednak, że nadgodziny będą dodatkowo płatne. Nieufność inwestorów została wzmożona przez doniesienia agencji Bloomberga jakoby załoga była zmuszona pracować ponad zwykły wymiar godzin już wcześniej. Niemniej, spółka poinformowała, że gra osiągnęła status „złoty”, co oznacza, że trafi do tłoczni. Cyberpunk 2077 otrzymał także licencje na konsole Playstation 5 i Xbox One X, dzięki czemu gracze będą mogli zakupić wersję gry przystosowaną do konsol najnowszej generacji.

Zmiana ceny akcji CD Projekt, źródło: bankier.pl

CI Games kontynuuje serię Sniper

Druga odsłona Sniper Ghost Warrior Contracts ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w 2020 roku lub na samym początku 2021 roku. Pierwsza część gry sprzedała się w 700 tysiącach egzemplarzy, co można uznać za sukces.

„Dobrze wiemy, że odległy dystans strzałów snajperskich jest tym co budzi duże zainteresowanie wśród graczy. Dotychczas żadna gra snajperska na konsole i PC nie oferowała kampanii z tak dalekimi zasięgami. To duży krok naprzód nie tylko dla naszej serii, ale również dla gatunku gier snajperskich” – powiedział Marek Tymiński, prezes spółki.

Zmiana ceny akcji CI Games, źródło: bankier.pl

Ten Square Games pozostaje silny na rynku mobilnym

Gra Fishing Clash wyprodukowana przez Ten Square Games została pobrana w czasie wakacji ponad 5 milionów razy (3,6 miliona razy w lipcu i 2,5 miliona w sierpniu). Sierpień przyniósł spółce również wysokie przychody z gry, które wyniosły w sklepie Google 5 milionów dolarów, a w sklepie Apple 4 miliony dolarów. Kolejną popularną grą studia jest Hunting Clash, którą zainstalowano na 860 tysiącach urządzeń. Tytuł wygenerował także 90 tysięcy dolarów przychodu.

Zmiana ceny akcji Ten Square Games, źródło: bankier.pl


Need for a Game Idea

PlayWay otwiera się na pomysły graczy. W lipcu platforma Need for a Game Idea została udostępniona użytkownikom na całym świecie. Sposób działania systemu jest dość prosty i opiera się na Tokenach PWay. Każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł zgłosić jeden pomysł na stworzenie gry, za co otrzyma jeden Token, a propozycjami zajmą się spółki z grupy PlayWay. Jeżeli podejmą one decyzje o podjęciu pracy nad produktem, pomysłodawca może liczyć na 100 Tokenów PWay i 5% udział w zyskach z gry, wypłacany przy użyciu Tokenów.

Zmiana ceny akcji PlayWay, źródło: bankier.pl


11 bit nie zwalnia tempa

Polska spółka poinformowała w lecie, że odnotowała najlepszą pierwszą połowę roku w swojej dziesięcioletniej historii. Studio poszło za ciosem i już 20 sierpnia opublikowało trzeci dodatek do Frostpanka zatytułowany Frostpunk: On The Egde. W 2021 roku ma ukazać się mobilna wersja gry, a za jej przygotowanie odpowiada chiński NetEase.

Zmiana ceny akcji 11 bit studios, źródło: bankier.pl


About the author